Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Promocja publikacji „100 lat muzeum w Szczecinie / 100 Jahre Museum in Stettin”

Gdzie: 
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
Data wydarzenia: 
Czwartek, 14 Listopad, 2013 - 18:15
Za ile: 
wstęp wolny

Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski zaprasza na promocję publikacji „100 lat muzeum w Szczecinie / 100 Jahre Museum in Stettin” pod redakcją Szymona Piotra Kubiaka i Dariusza Kacprzaka.

23 czerwca 1913 roku otwarto siedzibę szczecińskiego Muzeum Miejskiego. Sto lat później mieszczące się w tym samym gmachu Muzeum Narodowe w Szczecinie uczciło jubileusz stulecia monumentalnego budynku wystawą „1913. Święto wiosny”. Wernisażowi towarzyszyła prezentacja dwujęzycznego, polsko-niemieckiego katalogu. Zawarte w nim teksty zarysowują oblicze sztuk wizualnych, ale także muzyki, literatury i teatru, w przełomowym roku kończącym „belle époque”. W drugim wydawnictwie jubileuszowym, zatytułowanym „100 lat muzeum w Szczecinie”, opisano dzieje szczecińskiego Muzeum Miejskiego oraz jego polskiego sukcesora – Muzeum Narodowego w Szczecinie. Część historiograficzna opracowana przez Bogdanę Kozińską przybliża losy skarbów Towarzystwa Historii i Starożytności Pomorza, zbiorów Pomorskiego Związku Sztuki – galerii obrazów oraz gabinetu grafik, kolekcji przyrodniczo-naukowych i sztuki antycznej Heinricha Dohrna, wreszcie – samego muzeum kierowanego pierwotnie przez Waltera Riezlera, a także polskiej instytucji działającej w zacnych murach przy Wałach Chrobrego. Jeden z rozdziałów traktuje o tym wyróżniającym się gmachu w mieście, którego artystycznej i historycznej wartości dowodzą liczne i barwne, przytoczone po raz pierwszy w literaturze wypowiedzi obserwatorów jego powstania. Esej wstępny autorstwa Szymona Piotra Kubiaka sygnalizuje rangę starych fotografii z archiwum muzealnego, wzbogacających publikację o dodatkowy materiał źródłowy – w znacznej części zupełnie nieznany. Esej programowy autorstwa obecnego dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie Lecha Karwowskiego pozwala na wgląd w bliższe i dalsze plany rozwijającej się instytucji, w tym plany związane ze stworzeniem nowych ekspozycji stałych Gmachu Głównego. W książce zawarto także opracowany przez Adriannę Jędrzejczak spis wydawnictw związanych z działalnością niemieckiego i polskiego muzeum. Ideą przyświecającą stworzeniu projektu artystycznego publikacji jubileuszowych – katalogu i książki „100 lat muzeum w Szczecinie”, podobnie jak projektów pozostałych elementów tworzących oprawę graficzną wydarzenia (zaproszenie, plakat, baner, reklamy w mediach, opisy na ekspozycji, linia gadżetów), było nawiązanie do estetyki druków sprzed stu lat, a jednocześnie wyraźne osadzenie we współczesnej ikonosferze. Autorami projektu graficznego są twórcy Studia Flow: Ludwika Gnyp i Raman Tratsiuk. Projekt ten zdobył główną nagrodę w Przeglądzie „Muzeum Widzialne”, w kategorii „identyfikacja wystaw czasowych”. Wszystkie teksty zamieszczone w najnowszej propozycji Działu Wydawnictw Muzeum Narodowego w Szczecinie kierowanym przez Beatę Wolską przełożył na niemiecki Peter Seraphim, umożliwiając ich recepcję nie tylko wśród wszystkich zainteresowanych w Polsce, ale także za granicą.
 

Foto: 
mat.organizatora

Zobacz również