W ramach tygodnia inauguracyjnego Filharmonia postanowiła na jeden dzień oddać całą przestrzeń nowej siedziby szczecińskim zespołom. Koncerty odbywać się będą zarówno w obu salach koncertowych, jak i w przestrzeniach wspólnych nowego gmachu.
Nazwa wydarzenia – rondo - to nawiązanie do formy muzycznej, polegającej na cyklicznej budowie i powracających refrenach, ale także odwołanie do charakterystycznego elementu komunikacyjnego, wyróżniającego Szczecin na tle innych, polskich miast. To także odniesienie do formy wydarzenia, polegającego na wielokrotnym wykorzystaniu tych samych przestrzeni w konfrontacji z różną, muzyczną estetyką.
BLOK I / 10.00 - 11.00
Słowiki, Don Diri Don
BLOK II / 11.15 - 12.30
Podkultura, Gamelan, Bel Canto, Pau Pa Rau
BLOK III / 12.45 - 14.00
Kępisty Quartet, Hejnał, Cafe Rico, Musica Sedina
BLOK IV / 14.15 - 15.30
Ułani Kapitalizmu, Dynamic Piano Trio, State In Air, Pajestka - Kostecki
BLOK V / 15.45 - 17.00
Bloco Pomerania, Free Blues Band, Vigoroso
BLOK VI / 17.15 - 18.30
Hypnotic Jazz Quartet, Time To Express, Sweet Four
BLOCO POMERANIA
Bloco Pomerania to grupa sambowa, która zaprasza zapaleńców brazylijskiej perkusji
i karnawałowego szaleństwa do wspólnej zabawy!!! Obok koncertów scenicznych Bloco Pomerania propaguje występy w formie muzyczno- tanecznej parady, w którą wciągana jest publiczność, podobnie jak dzieje się to w Brazylii. Zespół często stawia czoło nowym
i nieoczekiwanym wyzwaniom. To gwarantuje niepowtarzalność każdego występu i daje nową inspiracje do dalszego rozwoju. Liczymy kilkadziesiąt osób i na tym polega nasza wyjątkowość, gdyż właśnie we wzajemnym zgraniu leży cały kunszt tego gatunku zwanego w Brazylii „Samba Batucada”. Grupa ma charakter otwarty, zapraszamy do współuczestnictwa.
CHÓR DZIECIĘCY BEL CANTO
Dziecięcy chór ,, Belcanto” powstał w 1973 r. z inicjatywy Iwony Mróz-Dudek. Przez wiele lat swojego istnienia zespół ten wystąpił na wielu uroczystościach dla Miasta, współpracował z Operą na Zamku w Szczecinie, brał udział w konkursach międzynarodowych, gdzie uzyskiwał miano laureata m.in. :w Danii, Rosji, Niemczech, Belgii, Hiszpanii, Włoszech, Grecji. Od 2014 r. z chórem rozpoczął pracę Szymon Wyrzykowski oraz Bożena Derwich.
CHÓR HEJNAŁ
Hejnał to najstarszy na Pomorzu Zachodnim chór. Powstał w lutym 1946 r. jako chór kolejowy. Jest zespołem liczącym około 40 chórzystów. Śpiewa utwory dawnych mistrzów oraz tworzących współcześnie, muzykę świecką i sakralną. Wykonuje utwory a capella oraz małe i duże formy z orkiestrami symfonicznymi. Posiada w repertuarze dzieła kompozytorów współczesnych Marka Jasińskiego, Janusza Stalmierskiego, Henryka Góreckiego, Wojciecha Kilara. Od 1985 roku dyrygentem i kierownikiem artystycznym zespołu jest Bogna Thomas-Miklas – profesor Akademii Sztuki w Szczecinie, współpracując z akompaniatorkami K. Rączką i N. Kałudzką.
CHÓR DON DIRI DON
Chór dziecięcy Politechniki Szczecińskiej DON-DIRI-DON powstał w 1990 r. z inicjatywy prof. Jana Szyrockiego. Dyrektorem artystycznym i dyrygentem jest Dariusz Dyczewski. W zespole śpiewają uzdolnieni muzycznie chłopcy i dziewczynki w wieku od 6 do 18 lat. Repertuar chóru obejmuje utwory muzyki chóralnej od renesansu po czasy współczesne. Chór współpracował z Filharmonią Szczecińską, zespołem instrumentalnym „Camerata Nova” i Filharmonią Narodową w Warszawie. Od 1990 r. chór należy do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, a od 1995 r. do Międzynarodowej Federacji Chóralnej „Pueri Cantores”. Poza czynnym uczestnictwem w życiu muzycznym Szczecina, chór koncertował w Bydgoszczy, Słupsku, Lublinie, Warszawie, Krakowie, Legnicy, Kaliszu, Katowicach. Odbył wiele tras koncertowych po krajach Europy Zachodniej, Ameryki Północnej i Południowe oraz Azji.
DYNAMIC PIANO TRIO
Zespół tworzą laureatki krajowych i zagranicznych konkursów muzyki kameralnej, m. in. Concorso Internazionale del Bicentenario Premio di Musica da Camera w Mediolanie i Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Kameralnych w Jaworze. Prowadzą one aktywne życie artystyczne, koncertując nie tylko kameralnie ale i solowo.Trio jest głęboko zaangażowane w życie artystyczne miasta i regionu. W Szczecinie prowadzi ożywioną działalność koncertową na scenach Zamku Książąt Pomorskich, Teatru Polskiego i Akademii Sztuki w Szczecinie. W listopadzie 2013 roku Trio reprezentowało miasto Szczecin w Koncercie Roku 2013 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
FREE BLUES BAND
Szczecińska grupa bluesowa grająca juz ponad 30 lat muzykę pełną ekspresji, która łączy w sobie elementy rythm’n'bluesa, soul, funky i niektórych obszarów jazzu. Założona przez braci Andrzeja i Mariana Malcherków w końcu 1979r. Na swym koncie ma tytuły laureatów z praktycznie wszystkich festiwali muzyki rockowej i bluesowej organizowanych w Polsce od 1983r. Poza programem autorskim w repertuarze posiada także brawurowo wykonywane utwory J.Hendrix’a oraz Deep Purple . Zespół używa oryginalnych organów Hammonda na ,których gra jako jedyna w Polsce, przedstawicielka płci pięknej Agnieszka Malcherek.
GAMELAN
Orkiestra perkusyjna Gamelan powstała w 2000 r. przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Szczecinie. Zespół tworzą osoby z wieloraką niepełnosprawnością. Podstawę instrumentalną orkiestry stanowi zestaw instrumentów Orffa. Celem zespołu jest nie tylko szeroko pojęte usprawnianie psychofizyczne jego uczestników, ale również aktywny udział w życiu kulturalnym poprzez koncertowanie i współpracę z różnymi artystami. Ważnym elementem działalności orkiestry jest zwrócenie uwagi na miejsce osób niepełnosprawnych w społeczeństwie oraz pomoc w doskonaleniu ich talentów i umiejętności muzycznych.
HYPNOTIC JAZZ QUARTET
Jedyny rasowy skład jazzowy w zestawieniu wykonawców w ramach RONDO Szczecin/Jimek/Klimek.
KĘPISTY QUARTET
Rodziny się nie wybiera. Ale skład zespołu owszem. Siostry Kępisty stworzyły go, bo są siostrami i, mimo że są siostrami. Skazane na siebie i swoje instrumenty zaczęły niewinnie od własnych aranżacji standardów jazzowych, jednak szybko przestała im wystarczać interpretacja znanych utworów. Postanowiły zająć się komponowaniem, a z czasem pisaniem własnych tekstów. Maria i Julia tworzą zatem prym brzmieniowy, który można wręcz nazwać wizytówką zespołu. Do tego norma w postaci basu, perkusji i jest kwartet - Kępisty Quartet.
MUSICA SEDINA
Musica Sedina to zespół wykonującym muzykę dawną na współczesnych instrumentach w stroju 440. Powstał w roku 1999 i od samego początku działa przy Pałacu Młodzieży w Szczecinie. Od samego początku istnienia najważniejszym elementem repertuaru wykonywanego przez zespół jest muzyka stworzona na Pomorzu zachodnim umiejscowiona w przedziale czasowym między XVI wiekiem a rokiem 1720 W naszym repertuarze nie brakuje też kompozycji z tego okresu powstałych w innych centrach kulturalnych ówczesnej Europy.
PAJESTKA KOSTECKI DUO
Pajestka-Kostecki Duo to nowy szczeciński zespół gitarowy założony w 2013 r. przez Dawida Pajestkę – absolwenta Akademii Muzycznej w Poznaniu w kl. gitary prof. P. Zaleskiego oraz Macieja Kosteckiego – absolwenta Akademii Sztuki w Szczecinie w kl. gitary ad K. Arwicz- Sienickiej. Muzycy wchodzący w skład zespołu są laureatami konkursów gitarowych, uczestnikami kursów oraz lekcji mistrzowskich u najwybitniejszych gitarzystów. Obecnie przekazują swoje umiejętności i wiedzę uczniom szkół muzycznych I i II stopnia. Chcielibyśmy przedstawić wyjątkowo barwny program obejmujący dzieła od epoki baroku po współczesną oraz szeroko pojętą muzykę rozrywkową.
PODKULTURA
Powstali, by powołać do życia „Rozmyślania na dworcu”. Piosenka była dziełem impulsu, niewytłumaczalnego przypływu podczas pierwszej, może drugiej próby. Po pięciu minutach była gotowa. Wystarczająca, by wygrać konkurs organizowany przez Klub Delta w Dąbiu. Za wygrane pieniądze pojechali do Lubrzy, gdzie w profesjonalnych warunkach nagrali swój pierwszy – jak dotąd jedyny – singiel. Od dwóch lat dogorywają gdzieś pomiędzy obowiązkami z uczelni, pracą, a życiem osobistym. Mimo to, niezniechęceni, powstają wciąż na nowo, zaszywając się regularnie w małej salce na Pogodnie. Powstają, powołując do życia kolejne piosenki: popularno-rozrywkowe. Lekkie, przyjemne, ale przede wszystkim różne.
CAFE RICO
Jeden z wielu muzycznych projektów Ryszarda Słowickiego. Razem z Przemysławem Iglem improwizują zarówno w warstwie muzycznej jak i tekstowej ( śpiew zwany inkantacją )na bazie własnych kompozycji, czerpiąc inspiracje z różnych kultur muzycznych świata. We wrześniu 2013 ukazało się ich debiutanckie C.D. pt. "Pagal Nala" szalony potok, i miała ta płyta swoją premierę w pr. II Polskiego Radia w audycji Wojciecha Ossowskiego pt. "Nocturn" oraz była prezentowana w pr. III Polskiego Radia oraz w radiowych stacjach internetowych.
STATE IN AIR
State In Air to rockowy zespół ze Szczecina. Mocne brzmienie, niebanalny klimat oraz młodzieńcza fantazja - to tym chcemy się wyróżniać. To dzięki temu też chcemy zaistnieć w świadomości jak największej liczby ludzi. Do tej pory osiągnęliśmy kilka sukcesów podczas przeglądów i konkursów, mieliśmy okazję zagrać kilkadziesiąt koncertów na różnych scenach, również z czołowymi polskimi zespołami i artystami takimi jak: Luxtorpeda, Ukeje, Zakopower, Jamal czy dwukrotnie Kamil Bednarek. Jesteśmy gotowi na wszelkie wyzwania, ciągle się rozwijamy, zarówno zespołowo jak również jako soliści, instrumentaliści. Już niedługo wydajemy swoją pierwszą płytę, którą w całości nagraliśmy i wyprodukowaliśmy sami.
SWEET FOUR
Kwartet wokalny „Sweet Four” („Słodka Czwórka”) śpiewający a cappella został założony przez członków szczecińskich zespołów artystycznych w czerwcu 1991 roku. „Sweet Four” kultywuje tradycje śpiewacze okresu międzywojennego oraz powojennego XX wieku. Jest kontynuatorem twórczości ówczesnych rewelersów takich jak m.in.: Chór Dana, Chór Juranda, Chór Czejanda oraz Comedian Harmonists. „Słodka Czwórka” ma na swoim koncie wiele koncertów w kraju i za granicą występując w filharmoniach, teatrach i klubach studenckich. W Szczecinie zespół koncertował wielokrotnie w: Zamku Książąt Pomorskich, Filharmonii Szczecińskiej, Klubie 13 Muz. Brał udział w programach kabaretowych („Piwnica pod Baranami” w Krakowie, „Piwnica przy Krypcie” i Teatr Polski w Szczecinie) oraz programach telewizyjnych TVP2 i TV POLONIA („Wieczór z Alicją”, „Swojskie klimaty”, „Jubileusz 25-lecia Janusza Strobla”).
TIME TO EXPRESS
Grupa TIME TO EXPRESS powstała w 2005 w Gryficach. Po kilku miesiącach istnienia zespół otrzymał pierwsze z wielu wyróżnień, został okrzyknięty Indywidualnością Muzyczną podczas Europejskiego Tygodnia Młodzieży w Szczecinie. TIME TO EXPRESS jest także finalistą i laureatem takich festiwali jak Gramy 2007, Union Of Rock 2007, Rockowe Ogródki 2007, EKO Union Of Rock 2009,Seven Festival Music & More 2010.
UŁANI KAPITALIZMU
Ułani Kapitalizmu to młody zespół ze Szczecina grający muzykę eksperymentalną. Skład zawiązał się w październiku 2010 i aktywnie tworzy do teraz. W dźwiękach ich muzyki można znaleźć konotacje do takich gatunków jak rock, jazz, drum’n’base, krautrock czy nawet shoegaze. Bardzo lubią zabawę brzmieniem i formą utworów.
VIGOROSO
Kwartet powstał w 2010 roku. Stworzyły go szczecińskie kameralistki grające dotychczas w różnych formacjach, od duetu po orkiestrę kameralną.Zespół wystąpił w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie, Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, w Ueckermunde (NIEMCY) na koncercie inauguracyjnym Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. G.Perotti'ego, na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym " Sacrum -Non Profanum" w Trzęsaczu oraz na Międzynarodowym Festiwalu "MUZYKA W KATEDRZE" w Kołobrzegu.
CHÓR DZIECIĘCY SŁOWIKI
Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki” powstał w 1960 r, z inicjatywy Jana Szyrockiego, który nim kierował przez pierwsze 15 lat. Zespół szybko uzyskał międzynarodowy poziom i stał się kulturalnym ambasadorem Szczecina. ”Słowiki” w ciągu 54 lat koncertowały w większości krajów europejskich, a także w krajach Afryki, Azji, Australii z Oceanią, obu Ameryk. Chór był laureatem międzynarodowych konkursów i festiwali. Zespół wykonuje muzykę od dawnej po współczesną, a także formy wokalno-instrumentalne.
KWINTET PAU PA RAU
Kwintet dęty PAU PA RAU połączyła miłość do kameralistyki. Celem powstania zespołu była alternatywa dla codzienności muzyka orkiestrowego, wspólne tworzenie sztuki poprzez kameralne muzykowanie oraz wydobycie na światło dzienne perełek muzyki kameralnej dotyczącej instrumentów dętych, której tak bardzo brak w polskich salach koncertowych. Słowem – wszystko to, co trudno znaleźć w filharmoniach.