Ośrodek Teatralny Kana zaprasza spektakl i spotkanie w ramach projektu Scena Równoległa.
Projekt Scena Równoległa zakłada prezentację twórców i grup – zarówno tych doświadczonych, jak i poszukujących dopiero własnego języka – które „są w drodze”, w procesie, w których jest gotowość stawiania pytań bardziej, niż dawania odpowiedzi. Spotkanie z artystami jest okazją do poznania ich sposobu myślenia i metod pracy, rozmowy o kierunkach poszukiwań, podejmowanych tematach, wyborach, wartościach.
W maju gościem projektu będzie Teatr Brzozaki tworzony przez dzieci i młodzież pochodzącą z małych kaszubskich wsi. Ich teatr jest próbą zadania pytań o własną tożsamość: o historię, teraźniejszość, kaszubskość. Jest także opowieścią o ich spotkaniach: z innymi ludźmi i ze sobą.
Ślady 237”
“Połączenie kolejowe pomiędzy Bytowem a Lęborkiem, Linia 237, przestało istnieć w marcu 1945 roku. Zatarły się ślady po maszynach i urządzeniach, po pracownikach i pasażerach. Zbierając dziś grzyby na szlaku turystycznym „Nasypem Kolejowym” trudno wyobrazić sobie te czasy, gdy z małego dworca ukrytego w Kaszubskich lasach można było wyruszyć pociągiem do Berlina. Zaczynając od cegieł i dachówek wygrzebanych spod mchu na miejscu dawnego dworca Jasenersee, szukaliśmy śladów – na trasie zwiniętych torów, w tartaku gdzie zachowały się części bocznicy, w dalekiej parowozowni, do której trafiły elementy taboru i na Bytowskim filmie z 1923 roku, w którym pasażerowie spieszą na czekający pociąg. Biblioteka, zasoby internetowe oraz artykuły historyczne w lokalnej prasie dostarczyły dat, danych i opisów dramatycznych wspomnień ostatnich pasażerów. Scenariusz powstał na bazie fragmentów – potrzaskanych słupków betonowych, starej jabłonki, migoczących kadrów filmowych, powojennego inwentarza kart z pamiętnika. Tło spektaklu tworzą stare pieśni znane wśród dawnych mieszkańców tych terenów.”
Teatr Brzozaki: Alicja Cichosz, Weronika Ciepiela, Hanna Cierzan, Paulina Lejk, Beata Korynt, Dariusz Mielewczyk, Ewa Orzechowska, Julia Wilma, Klaudia Wilma.
W tworzeniu spektaklu pomogli: Weronika Fibich, Justyna Jary, Karol Lejk.
W udostępnieniu tekstów i zbiorów pomogli: Tomasz Ostrowski, Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei – Parowozownia w Skierniewicach, Kurier Bytowski, Józef Natkaniec.
Cena biletów: 20/25 zł, spotkanie o 20:00 - wstęp wolny.