Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

“Ślady 237”

Gdzie: 
Ośrodek Teatralny Kana, pl. Św.św. Piotra i Pawła 4/5
Data wydarzenia: 
Sobota, 16 Maj, 2015 - 19:00
Za ile: 
20/25 zł

Ośrodek Teatralny Kana zaprasza spektakl i spotkanie w ramach projektu Scena Równoległa.

Projekt Scena Równoległa zakłada prezentację twórców i grup – zarówno tych doświadczonych, jak i poszukujących dopiero własnego języka – które „są w drodze”, w procesie, w których jest gotowość stawiania pytań bardziej, niż dawania odpowiedzi. Spotkanie z artystami jest okazją do poznania ich sposobu myślenia i metod pracy, rozmowy o kierunkach poszukiwań, podejmowanych tematach, wyborach, wartościach.

 

W maju gościem projektu będzie Teatr Brzozaki tworzony przez dzieci i młodzież pochodzącą z małych kaszubskich wsi. Ich teatr jest próbą zadania pytań o własną tożsamość: o historię, teraźniejszość, kaszubskość. Jest także opowieścią o ich spotkaniach: z innymi ludźmi i ze sobą. 

 

Ślady 237”

 

“Połączenie kolejowe pomiędzy Bytowem a Lęborkiem, Linia 237, przestało istnieć w marcu 1945 roku. Zatarły się ślady po maszynach i urządzeniach, po pracownikach i pasażerach. Zbierając dziś grzyby na szlaku turystycznym „Nasypem Kolejowym” trudno wyobrazić sobie te czasy, gdy z małego dworca ukrytego w Kaszubskich lasach można było wyruszyć pociągiem do Berlina. Zaczynając od cegieł i dachówek wygrzebanych spod mchu na miejscu dawnego dworca Jasenersee, szukaliśmy śladów – na trasie zwiniętych torów, w tartaku gdzie zachowały się części bocznicy, w dalekiej parowozowni, do której trafiły elementy taboru i na Bytowskim filmie z 1923 roku, w którym pasażerowie spieszą na czekający pociąg. Biblioteka, zasoby internetowe oraz artykuły historyczne w lokalnej prasie dostarczyły dat, danych i opisów dramatycznych wspomnień ostatnich pasażerów. Scenariusz powstał na bazie fragmentów – potrzaskanych słupków betonowych, starej jabłonki, migoczących kadrów filmowych, powojennego inwentarza kart z pamiętnika.  Tło spektaklu tworzą stare pieśni znane wśród dawnych mieszkańców tych terenów.”

 

Teatr Brzozaki: Alicja Cichosz, Weronika Ciepiela, Hanna Cierzan, Paulina Lejk, Beata Korynt, Dariusz Mielewczyk, Ewa Orzechowska, Julia Wilma, Klaudia Wilma.

 

W tworzeniu spektaklu pomogli: Weronika Fibich, Justyna Jary, Karol Lejk.

 

W udostępnieniu tekstów i zbiorów pomogli: Tomasz Ostrowski, Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei – Parowozownia w Skierniewicach, Kurier Bytowski, Józef Natkaniec.

 

Cena biletów: 20/25 zł, spotkanie o 20:00 - wstęp wolny.

 

 

 

Foto: 
materiały prasowe

Zobacz również