Gdzie:
Ośrodek Teatralny KANA pl. św. św. Piotra i Pawła 4/5
Data wydarzenia:
Wtorek, 10 Marzec, 2015 - 18:00
Za ile:
wstęp wolny
wejściówki
"Beze mnie świat trwa zawsze chwilę" - to tytuł opowieści o zjawisku "pamiętania", powstałej na skutek połączenia wspomień i doświadczeń grupy seniorów: Lidki, Ani, Bożeny, Danusi, Halinki, Izy, Hani, Rysieka i Zygmunta.
Nazywam się pamięć. Bywam krótka, kurza i niesprawiedliwa. Jestem święta, błogosławiona i przeklęta. Nieodżałowana i świetlana. Pogrzebana i utracona. Potrafię wbić się, wyryć lub zapaść, przyczaić - jak słowo - na końcu języka. Potrafię dodać skrzydeł lub ciążyć kamieniem u szyi...
Ignacy Karpowicz „Balladyny i romanse"
Projekt "Nic osobistego" zakładał pracę w temacie fenomenu pamięci. Autorka chciała stworzyć opowieść o mechanizmie przypominania i zapominania. "Inny teatr" w swej metodzie polegał na pracy dokumentalisty, reportera. Najpierw ustalone były pytania, na które uczestnicy warsztatów próbowali odpowiadać. Przy okazji zbierano wszelkiego rodzaju nośniki pamięci: zdjęcia, płyty, zegarki, buty - by odczytać, co w nich osobistego zostało zapisane. Z fragmentów, strzępów wspomnień na scenie został zbudowany scenariusz. Nacisk przy tworzeniu spektaklu położony był na to, aby forma sceniczna tej opowieści była zbliżona do przebiegu samego procesu wspominania. Żeby była otwarta na widza, na jego własne przypominanie.
Uczestnicy warsztatów: Zygmunt Ban, Bożena Dyczkowska, Danuta Jagielska, Halina Jeżyńska, Izabela Jurczenia, Ryszard Lasota, Anna Ogrodowicz, Anna Szymczak, Lidia Załęska
Prowadzenie warsztatów, reżyseria spektaklu: Weronika Fibich
Dokumentacja Video/montaż: Adam Ptaszyński
Wsparcie scenograficzne: Ala Dopierała
Światło: Tomasz Grygier
Dźwięk: Arek Sienkiewicz
Koordynator projektu: Beata Bugajska
„Spektakl był zadziwiający. Nigdy bym nie pomyślał, że starsi ludzie mogą stworzyć kreatywny chaos, który ma określone zakończenie. Początek spektaklu zapowiadał raczej kolejne wspominki starszych osób. Z tego co mi wiadomo, to moi rówieśnicy chętnie by posłuchali tego, co starsi ludzie mają do powiedzenia o swoich przygodach, ponieważ dopiero teraz zauważamy, że staruszkowie są skarbnicą wiedzy. Byłem zdziwiony, kiedy zaczynały się żarty z samych siebie. Ze swojej pamięci, bo to ona jest główną myślą spektaklu. Żarty nie oszczędzały nikogo, aktorzy śmiali się z siebie oraz ze swoich rówieśników. Ogólnie panował chaos, który był poukładany. Czasami miało się wrażenie, że aktorom jakieś sceny się pomyliły, ale to był tylko chwyt narracyjny, widać było że wszystko jest pod kontrolą”.
Maciej Ogrodowicz, uczeń VI L.O. w Szczecinie
Rezerwacja wejściówek pod numerem telefonu: 91 434 15 61 lub drogą elektroniczną: paula@kana.art.pl (od poniedziałku do piątku między 9 a 15); zakup i odbiór biletów w Piwnicy Kany.
Foto:
mat. pras.