Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Spotkanie autorskie z Dorotą Danielewicz

Gdzie: 
Książnica Pomorska, Sala Stefana Flukowskiego
Data wydarzenia: 
Czwartek, 23 Styczeń, 2014 - 17:00
Za ile: 
bezpłatnie

Książnica Pomorska zaprasza na spotkanie z Dorotą Danielewicz, polską prozaiczką mieszkającą od 25 lat w Berlinie, która zaprezentuje swoją najnowszą książkę "Berlin. Przewodnik po duszy miasta". Spotkanie przeprowadzi prof. Inga Iwasiów. 

Na obiad z Imre Kertészem. Na spacer śladami bohaterki filmu Biegnij, Lola, biegnij. Na cmentarz z Adamem Zagajewskim. Do ogrodu i nad jezioro ze Zbigniewem Herbertem, Ryszardem Krynickim lub Gustawem Herlingiem Grudzińskim. Gdzie? Tylko w Berlinie!
 
Dorota Danielewicz przyjechała do Berlina na początku lat osiemdziesiątych XX wieku, gdy był on podzielony na dwie, w założeniu przeciwstawne, części. Kilka lat później miała okazję obserwować, jak po okresie rozdarcia zabliźniają się miejskie rany. Do dziś jednak miasto nad Sprewą zaskakuje różnorodnością. W sentymentalnej wędrówce po stacjach metra, parkach i zaułkach towarzyszą autorce bohaterowie filmów Wima Wendersa, Tom Tykwera i Krzysztofa Kieślowskiego oraz muzyka U2, Davida Bowiego, Tangerine Dream czy Nicka Cave'a.
 
"Berlin. Przewodnik po duszy miasta" Doroty Danielewicz to wszystko tylko nie przewodnik: pamiętnik, erudycyjny esej, nawet zbiór szkiców scenariuszy filmowych. No i świetnie. Książkę czyta się z zapartym tchem. No, bo jak nazwać klasycznym przewodnikiem publikację, w której jedną z opisanych atrakcji jest wschodnioberliński smog, wytwarzany przed 1989 rokiem przez trabanty, a przy mocniejszych podmuchach wiatru zwiewany na zachodnią stronę (a więc zrównujący dwie części podzielonego miasta)? Albo trasy berlińskich taksówkarzy, uwikłanych – według autorki – w niejasną, agenturalną przeszłość? Mapa Berlina, którą kreśli Danielewicz ma mgławicowy charakter – tutaj splatają się różne czasy historyczne, miejsca istniejące i wymazane przez urbanistów w procesie unowocześniania i zrastania się Berlina. Ciężko się podeprzeć taką mapą, szukając tras do turystycznej wędrówki (Anna Theiss)
 
 
 
 
Foto: 
mat. organizatora

Zobacz również