Gdzie:
Książnica Pomorska (Aula), ul. Podgórna 15/16
Data wydarzenia:
Piątek, 28 Listopad, 2014 - 17:30
Za ile:
bezpłatnie
Książnica Pomorska zaprasza na spotkanie autorskie z Magdaleną Parys, pisarką mieszkającą w Berlinie, która opowie o swojej najnowszej powieści "Magik". Spotkanie odbędzie się w Auli Książnicy Pomorskiej w piątek 28 listopada 2014.
Spotkanie autorskie z Magdaleną Parys i prezentacja książki „Magik”
Spotkanie poprowadzi prof. Inga Iwasiów, fragmenty książki przeczyta Stanisław Heropolitański.
Magdalena Parys: „Magik”, Wydawnictwo Świat Książki 2014.
– Naprawdę, jak człowiek poczyta to wszystko, to musi przyznać, że mieli poczucie humoru. Był człowiek i znikł. Sztuczka magiczna. Było i nie ma. Istny Houdini – mówi jeden z bohaterów tej trzymającej w napięciu, wielowątkowej i w dużej mierze opartej na faktach powieści.„Magik” to nazwa akcji, rozpoczętej przez wschodnioniemieckie służby bezpieczeństwa w latach siedemdziesiątych, w ramach której na granicy bułgarskiej przez dziesięć lat dochodziło do morderstw ludzi, opozycjonistów i uciekinierów, niewygodnych dla komunistów. Ewentualnych, choć niezwykle rzadkich świadków tych poczynań, likwidowano. Akcje należały do najlepiej przeprowadzonych uprowadzeń tamtych czasów. Nikt niczego nie podejrzewał, niczego się nie domyślał, nikt o niczym nie wiedział. Nikt nigdy nie poddał w wątpliwość tajemniczych zaginięć, opatrzonych w NRD, Bułgarii, Polsce, Czechosłowacji i na Węgrzech kryptonimem „MAGIK”.
Prawdziwym „magikiem” jest także Christian Schlangenberger, wysoko postawiony polityk niemiecki, być może przyszły kanclerz, który swoją popularność buduje od lat na kłamstwie i szantażach. Jego reputację może zniszczyć tylko jedno: ujawnienie najgłębiej skrywanej tajemnicy dotyczącej udziału Schlangenbergera w tamtych morderstwach. Pewnego dnia zaczyna dostawać dziwne przesyłki: są w nich fragmenty zdjęcia, które układa się w kompromitujący obraz Christiana, stojącego na granicy bułgarskiej przy uprowadzonym i zabitym osiemnastolatku…
Kto mu je wysyła? Czego chce? Żyje wciąż wielu ludzi, którzy mogliby szukać zemsty.
(...)
Sensacyjna intryga, znaczona zabójstwem, porwaniem, podsłuchiwaniem, podpaleniami, policyjnym śledztwem, tym oficjalnym, i tym nieoficjalnym, prowadzonym na własną rękę przez komisarza Kowalskiego, Polaka po ojcu – to wszystko tylko ta najbardziej zewnętrzna warstwa powieści. Nie mniej frapująca jest panorama powojennych dziejów Niemiec – od dwóch wrogich państw, przez zjednoczenie po wielkie, dzisiejsze Niemcy – a także Polski ostatniego czterdziestolecia, z której pochodzi wielu bohaterów tej książki. Autorka, Polka mieszkająca w Berlinie, kapitalnie łączy i analizuje związki polsko-niemieckie dawniej i obecnie, to, czym się różnimy i jak się nawzajem postrzegamy. Gdy Dagmara Bosch, niegdyś Boszewska, przyjeżdża z Niemiec, by gościnnie poprowadzić program w polskiej telewizji, nie może wyjść ze zdumienia, jak zachowują się polscy politycy i ponosi zawodową klęskę, choć ubrać się może swobodniej niż u siebie…
O autorce:
Magdalena Parys urodziła się w Gdańsku. Jako dziecko wyemigrowała z rodziną do Berlina Zachodniego. Absolwentka pedagogiki i polonistyki na Uniwersytecie Humboldtów. Przez kilka lat zajmowała się pracą naukową z dziedziny studiów porównawczych, którą zarzuciła na rzecz pisania. Współpracowała m. in. z Gazetą Wyborczą, Dialogiem, Pograniczami, Zwierciadłem i Kurierem Szczecińskim. Jej debiutancka powieść „Tunel” z 2011 roku otrzymała w Austrii literacką nagrodę Złotej Sowy. Autorka mieszka w Berlinie z rodziną.
Foto:
Materiał organizatora