Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Środy z historią Szczecina - Szczecin i "Dagome iudex"

Gdzie: 
Ratusz Staromiejski, ul. ks. Mściwoja II 8
Za ile: 
wstęp wolny

Szczecin naczelnym grodem Mieszka I? Tajemnice Dagome iudex i faktyczne związki Szczecina z dynastią Piastów ujawni już w najbliższą środę (18. września) dr Krzysztof Guzikowski.

W ramach cyklu „Środy z historią Szczecina” Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza na wykład „Czy Szczecin był stołecznym grodem Mieszka I? Dokument Dagome iudex w świetle najnowszych teorii”.

Książę Mieszko, pierwszy historyczny przedstawiciel dynastii Piastów, który zjednoczył w drugiej połowie X w. plemiona zamieszkujące ziemie położone w dorzeczu Odry i Wisły, u schyłku życia (zm. 992 roku) wystawił dokument opisujący granice ziem podległych jego władzy. Dokument ten, zwany od pierwszych słów Dagome iudex >, zachował się tylko w znacznie późniejszych odpisach. Przedstawiony w nim opis granic może sugerować, że Schinesghe , gród od którego przyjęło nazwę całe terytorium opisane na polecenie Mieszka I, to Szczecin. Ta niezwykle interesująca hipoteza przez pewien czas była brana pod uwagę przez polskich historyków. Czy Szczecin rzeczywiście mógł być naczelnym grodem terytorium, którym władał Mieszko I, i jakie granice ono posiadało? Są to pytania, na które odpowiedzieć postara się dr Krzysztof Guzikowski z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego.

Foto: 
Mat. organizatora

Zobacz również