Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Syndrom Sthendala

Gdzie: 
ZONA Sztuki Aktualnej, pl. Orła Białego 2
Data wydarzenia: 
Czwartek, 13 Listopad, 2014 - 18:00
Za ile: 
wstęp wolny

Pierwszy wernisaż w nowej przestrzeni Galerii Akademii Sztuki w Szczecinie ZONY Sztuki Aktualnej (przyziemie Pałacu pod Globusem) – Syndrom Sthendala – odbędzie się 13 listopada. Zebrane na wystawie prace można oglądać do 5 grudnia.

Syndrom Stendhala mimo swej stosunkowo poetyckiej nazwy jest określeniem realnie występujących chorób nerwicowych. Jest to rodzaj zaburzenia, przejawiającego się złym samopoczuciem, zawrotami głowy, przyspieszonym biciem serca, a nawet halucynacjami powstającymi na widok cudownych dzieł sztuki skupionych na małej przestrzeni.
 
Statystyki potwierdzają, że występowanie zaburzeń psychicznych pośród artystów jest częstsze niż w innych grupach zawodowych. Co więcej w tym środowisku nie jest to nawet temat tabu. Nasi przyjaciele, współpracownicy chętnie zwierzają się z dotkliwych przypadłości, prześcigają się w coraz to oryginalniejszych odkryciach odstępstw od szeroko rozumianej normy.
 
Z tej przyczyny środowisko artystyczne bywa określane jako grupa potencjalnego ryzyka w momencie rozpatrywania chorób o podłożu psychologicznym. Należałoby się zastanowić, czy tego typu zaburzenia są wynikiem częstego obcowania ze sztuką, czy też jest ona jedynie katalizatorem ujawniającym określone przypadłości. Nasuwają się pytania: czy sztuka może powodować choroby, czy raczej pomaga artystom sobie z nimi radzić?
 
Wystawa prezentuje tenże dualizm w postrzeganiu dzieła sztuki – z jednej strony wytworu zaburzonego umysłu uciekającego w świat fantazji, magii i skrywanych marzeń sennych, z drugiej być może sposobu na poradzenie sobie ze skrywanymi wewnątrz nas problemami. W takim wypadku, czy niezły obraz jest tylko domową metodą na poradzenie sobie z chorobami psychicznymi, czy jako taki może stać się przyczynkiem do wywołania choroby u odbiorcy. Stając się tym samym zapalnikiem wywołującym niespodziewany ciąg tragicznych wydarzeń, jak w filmach włoskiego reżysera Argento, gdzie dzieła sztuki prócz pewnego naddatku symbolicznego, wartości estetycznych i intelektualnych, zawierają w sobie dodatkowy ułamek, dzięki któremu oddziałują również w sposób somatyczny na widza? Czy można tak zaprojektować obiekt, by uruchamiał w oglądającym określone reakcje, mogąc jednocześnie wpływać na jego samopoczucie?
 
Aurelia Nowak, Monika Marciniak kuratorki wystawy
 
Artyści biorący udział w wystawie:
Tymek Borowski, Maja Drosik, Łukasz Jastrubczak, Szymon Kobylarz, Tomasz Kowalski, Kris Lemsalu, Tomasz Mróz, Dominika Olszowy, Anna Orłowska, Radek Szlaga, Paweł Śliwiński, Tarwuk, Zorka Wollny
 
Kuratorki: Aurelia Nowak, Monika Marciniak
 
Organizator: Akademia Sztuki w Szczecinie
Współorganizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie
 
Działalność edukacyjna galerii wspierana jest przez Województwo Zachodniopomorskie
Foto: 
mat. organizatora

Zobacz również