Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Szczecin European Film Festival 2015

Gdzie: 
Różne miejsca
Data wydarzenia: 
Sobota, 17 Październik, 2015 - 17:30 do Poniedziałek, 26 Październik, 2015 - 22:30
Za ile: 
Różnie

Jak co roku, jesień w Szczecinie będzie filmowa - a to za sprawą kolejnej edycji Szczecin European Film Festival!

Trzonem Szczecin European Film Festival jest Część Konkursowa, czyli prezentacja najnowszego kina dokumentalnego, do której w tym roku zgłoszono rekordową liczbę blisko 1800 filmów. W składzie Międzynarodowego Jury Konkursu Europejskiego, oceniającego 32 produkcje z 22 krajów, zasiądą: Tomasz Raczek, Muriel Montini, Claus Löser. Natomiast Konkurs Polski, prezentujący 10 produkcji, oceniać będzie Jury Polskie w składzie: Agnieszka Obszańska, Andrzej Titkow, Maja Wolińska.  

 

Spośród wszystkich filmów konkursowych, niemieckie jury przyzna natomiast Nagrodę Findling,  równoznaczną ze specjalnym tournée wybranego przez Findling Jury filmu, obejmującym pokazy w niemieckich oraz polskich kinach. W jego składzie zasiądą: Sven Eggers, Klaus Blaudzun, Roberta Wirminghaus.

 

Tegoroczny program towarzyszący zapowiada się równie imponująco, a w nim między innymi: Najlepsze Filmy Świata, czyli prezentacje najnowszych i najbardziej uznanych przez widzów produkcji dokumentalnych nagradzanych na festiwalach takich jak Berlinale, DOC.fest w Monachium czy Krakowski Festiwal Filmowy. Mrożek. Życie warte jest życia – premiera filmu oraz wystawa o kultowym twórcy Sławomirze Mrożku w reżyserii Pawła Chary. A wszystko to w najpiękniejszym budynku w Europie, czyli w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Retrospektywa – Józef Robakowski, czyli prezentacja twórczości prekursora i jednego z najważniejszych twórców sztuki video oraz profesora PWSFTViT w Łodzi, który będzie również gościem specjalnym punktu Masterclass. Przekraczanie Granic – wraz z Tomaszem Raczkiem i Bartoszem Wójcikiem podejmiemy dyskusję na temat wciąż zanikającej granicy pomiędzy filmem, a innymi gałęziami sztuk wizualnych i nowymi ścieżkami rozwoju technologii. Oblicza Zachodniopomorskiej Kinematografii – Monika Szwaja, czyli przegląd filmów szczecińskiej autorki, reżyserki kilkuset reportaży i dokumentów, dziś kojarzonej głównie z twórczością pisarską.

 

Widzowie będą mogli odbyć filmową podróż w czasie i przestrzeni - od europejskiego Kina Jarmarcznego przełomu XIX i XX wieku, aż do najnowszych produkcji eksperymentalnych w ramach punktu VIDEO ART czy Akademia Sztuki na SEFF oraz poprzez obrazy filmowe twórców związanych z Pomorzem Zachodnim. Ponadto, w ramach tegorocznej edycji SEFF odbędzie się, po raz pierwszy w Szczecinie, forum ekspertów branży filmowej - SEFF Film Forum. 

 

Uzupełnieniem oferty filmowych doznań będzie wieczorna Strefa Chillout pełna propozycji koncertowych i niezobowiązujących projekcji kultowego kina światowego. O audiowizualną dokumentację przebiegu festiwalu zadbają dziennikarze z berlińskiej DEKRA Hochschule für Medien.

 

SEFF to największa i jedyna międzynarodowa impreza filmowa w Szczecinie o zasięgu europejskim. To festiwal naprawdę przekraczający granice: formalne, gatunkowe, ideowe, mentalne, obyczajowe i geograficzne. Tego nie można przegapić!  

 

Strona Festiwalu na Facebooku

 

Festiwal został objęty patronatem przez Szczecin Główny

Foto: 
Mat. prasowe

Zobacz również