Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Szczecińska odsłona Europejskiej Nocy Muzeów

Gdzie: 
Wiele lokalizacji
Data wydarzenia: 
Sobota, 21 Maj, 2016 - 18:00
Za ile: 
Bezpłatnie

Kilkadziesiąt wyjatkowych wydarzeń przygotowały dla nas instytucje biorące udział w 11. Nocy Muzeów. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie, polecamy dokładną lekturę programu.

Muzeum Narodowe w Szczecinie
ul. Wały Chrobrego 3
18.00–0.00

Daleko od Moskwy. Gérard Singer i sztuka zaangażowana

W 1952 r. Muzeum Pomorza Zachodniego rozpoczęło nową fazę działalności, której podstawowym celem stało się umacnianie totalitarnego, prosowieckiego systemu w sferze kultury. Misję realizowano za pomocą pozyskiwanych do kolekcji obiektów, wystaw stałych i czasowych, a przede wszystkim rozbudowanego działu oświatowego.

Jedną z najbardziej spektakularnych donacji było wzbogacenie szczecińskich zbiorów o epickie malowidło Gérarda Singera „14 lutego w Nicei” (1950–1951). Ta monumentalna, wpisująca się w zimnowojenną retorykę kompozycja – przedstawiająca bunt dokerów z Lazurowego Wybrzeża – została zakupiona przez Ministerstwo Kultury i Sztuki PRL podczas „Wystawy współczesnej plastyki francuskiej” w warszawskiej Zachęcie.

Narracja ekspozycji „Daleko od Moskwy…” została osnuta wokół bogatej historii tego płótna, stanowiącego świadectwo krótkiej fascynacji metodą realizmu socjalistycznego wśród francuskiej lewicy w latach 1948–1953. Pokaz obrazu – 60 lat po jego zniknięciu w muzealnych magazynach – przybliża niemal nieznany w Polsce nurt sztuki zachodnioeuropejskiej, polityczne, ikonograficzne i formalne konteksty malowidła. Wystawa, podzielona na cztery splecione nawzajem części, porusza kwestie budowy nowego powojennego porządku i wizerunku nowego socjalistycznego człowieka, a także problem nowego aliansu polsko-francuskiego.

Ekspozycja gromadzi nie tylko prace znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie, lecz także wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie, tamtejszego Muzeum Niepodległości, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, galerii Mercier & Associés w Paryżu oraz prywatnej kolekcji wdowy po artyście Claudette Singer.

 

Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki

Nowa wystawa stała zbiorów Działu Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Narodowego w Szczecinie poświęcona jest afrykańskiemu teatrowi lalek – zjawisku mocno zakorzenionemu w tradycji wielu społeczności zamieszkujących Czarny Kontynent. 

Wystawa „Dzieci magii” jest kolejną – po ekspozycjach „W Afrykańskiej wiosce” oraz „Sztuka Afryki – między maską a fetyszem” – stałą prezentacją zabytków Czarnego Kontynentu w przestrzeni Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wszystkie tworzą wielopłaszczyznową panoramę życia codziennego mieszkańców wybranych społeczności afrykańskich, ich sztukę rytualną, obrzędową oraz widowiskową. Podziały na sferę sacrum i profanum w Afryce nigdy nie są proste i jednoznaczne – oba te obszary życia nieustannie się przenikają, także w przestrzeni ekspozycji. 

Na wystawie „Dzieci magii” można podziwiać ok. 200 afrykańskich lalek teatralnych pochodzących z Mali, Nigru, Nigerii, Wybrzeża Kości Słoniowej, Togo, Beninu, Rwandy, Tanzanii, Demokratycznej Republiki Konga, Tunezji, Kamerunu, Konga, Gabonu. Część z nich (Bozo i Bamana z Mali, Mbochi z Konga oraz Hausa z Nigru i Nigerii) pokazana została w formie zainscenizowanych spektakli. 

Obiekty prezentowane na ekspozycji to część kolekcji podarowanej Muzeum Narodowemu w Szczecinie w 2007 r. przez Oleńkę Darkowską-Nidzgorski i Denisa Nidzgorski-Gordier, wybitnych znawców afrykańskiego teatru lalek.

 

Kobiety zbrodniarzy. Maksymilian Ławrynowicz

Urodzony w Stargardzie fotograf Maksymilian Ławrynowicz szczególnym zainteresowaniem obdarzył kobiety o nader skomplikowanych życiorysach. W 2015 r. premierę miała pierwsza część cyklu „Demony – Władczynie – Boginie”, czyli kolekcja 30 portretów kobiet w stylizacjach inspirowanych historią, mitologią i folklorem. Teraz powraca z nowym projektem – „Kobiety Zbrodniarzy”. To sensualna opowieść o kobietach, które kierując się niebezpieczną i bezwarunkową miłością bądź chwilą szaleństwa czy też nieokiełznaną żądzą władzy, stały u boku największych zbrodniarzy XX stulecia. Kochały despotów, trwały przy bezlitosnych generałach i dyktatorach, często odgrywały znaczącą rolę w dziejach najmroczniejszych reżimów. Zwracające uwagę nie tylko bogatą stylizacją, ale także warsztatową starannością i wnikliwą reżyserią kadru intymne wizerunki Maksymiliana Ławrynowicza balansują na granicy wyznaczanej przez erotyczny chic i zmysłowy look. Fotografiom towarzyszy etiuda filmowa oraz teledysk do oficjalnej piosenki promującej projekt.

 

Magazyn Muzeum Morskiego

W magazynie archeologicznym, oprócz dwóch oryginalnych wraków, prezentowane są także modele łodzi wiosłowo-żaglowych użytkowanych od około I w. p.n.e. po XIX-wieczny model polskiego żaglowca Helena służącego do transportu towarów i ludzi. Na wystawie prezentowany jest model jednostki pływającej umownie zwanej „skórzakiem” – szkielet wykonany z drewna pokrywano skórą zwierzęcą, a łączenia uszczelniano tłuszczem zwierzęcym. Można także obejrzeć modele pierwszych dłubanek – jednostek pływających wydrążonych z jednego pnia, a także fantazyjnie ozdobioną łódź z epoki brązu, gdzie dziób i rufa są zwieńczone rzeźbionym łbem smoka, którego groźny wygląd miał odstraszać piratów i chronić przed potworami morskimi. Prezentowane są także modele łodzi słowiańskich, wiosłowo-żaglowych, m.in. model łodzi szczecińskiej wydobytej w 1962 r. w rejonie Podzamcza, także łodzi kamieńskiej odkrytej w 1984 r. podczas prac melioracyjnych. Równie interesujący jest model łodzi z Charbrowa. Wydobyta w 1896 r. i przewieziona do Szczecina, została poddana rekonstrukcji, która nie odpowiadała rzeczywistemu wyglądowi. Łódź przetrwała wojnę i mimo znacznego zniszczenia oryginalnego wyglądu w trakcie rekonstrukcji jest eksponowana w Muzeum Narodowym w Szczecinie w gmachu przy ulicy Wały Chrobrego 3. Znajdują się tu również dwa modele łodzi z Charbrowa – jeden jest odwzorowaniem projektu sprzed wojny, na którym ciemniejszą barwą zaznaczono rzeczywisty zarys wydobytego wraku, reszta jest próbą rekonstrukcji nieudaną dlatego, że założono zbyt dużą wysokość burt; drugi prototyp prezentuje najbardziej wiarygodny wygląd łodzi. Równie ciekawymi modelami są łodzie z Dzierzgonia – wrak odkryto w 1894 r., model łodzi z Fromborka czy modele łodzi Orunia I, II, III, przedstawiające wraki wydobyte w 1933 r. u ujścia Wisły. Prezentowany jest także współczesny model statku normańskiego, a także karaki i żaglowiec Helena. Równie ciekawy jest model statku z Kalmaru – pierwszej jednostki posiadającej ster zawiasowy zamiast dotychczas stosowanego płetwowego, przytwierdzonego do burty. Sposób budowy statku możemy prześledzić na przykładzie przekroju, jaki widnieje obok modelu.

 

 

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina
Ratusz Staromiejski
ul. Księcia Mściwoja II 8
18.00–0.00

Max Büge Nocą

Muzeum Historii Szczecina w czasie 11. Europejskiej Nocy Muzeów zaprasza do szczególnego przyjrzenia się dwóm, prezentowanym po raz pierwszy w gmachu Ratusza Staromiejskiego, widokom Szczecina autorstwa Maksa Bügego (1892–1978). Choć artysta nie urodził się w Szczecinie, to większość dzieciństwa i lat młodzieńczych spędził właśnie w stolicy Pomorza, gdzie jego ojciec pracował jako urzędnik celny. Ponieważ Max przejawiał nieprzeciętne zdolności w dziedzinie rysunku, po zakończeniu edukacji podstawowej postanowił studiować architekturę na Berlińskiej Wyższej Szkole Technicznej.

Prace, które prezentujemy w Muzeum Historii Szczecina, pochodzą właśnie z początkowego okresu jego studiów, czyli z 1914 r. Oba widoki, wykonane w technice akwareli i gwaszu, Max podarował w prezencie ślubnym swojej siostrze Juliannie, która wyszła za handlowca i przedsiębiorcę Kurta Seifferta. W przeciwieństwie do brata, Julianna mieszkała dłuższy czas w Szczecinie, prawdopodobnie do okresu drugiej wojny światowej. W 2015 r. wnuk Julianny przekazał w darze oba obrazy Muzeum Narodowemu w Szczecinie.

Dwa widoki – Starego Miasta i Portu – obrazują sceny z życia codziennego Szczecina w przededniu wybuchu pierwszej wojny światowej. Pełne spokoju i dostojeństwa statki cumujące oraz wpływające do portu, a także plac budowy przy Hakenterrasse (dzisiejszych Wałach Chrobrego) ze Starym Miastem i zamkiem w tle, przedstawione zostały w ciekawym, ciepłym świetle zimowego słońca. Obrazy Bügego wydają się na pierwszy rzut oka typowymi przedstawieniami Szczecina z początku XX w. Ale czy na pewno?

O tym, czy widoki Szczecina autorstwa Maksa Bügego kryją w sobie jakieś tajemnice, opowie tuż po zmroku, o godzinie 21.05, Aleksandra Wilgocka.

 

 

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych
ul. Staromłyńska 27
18.00–0.00

Gabinet Pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci

„Gabinet Pomorski...” to nowa wystawa stała ze zbiorów Działu Numizmatyki Muzeum Narodowego w Szczecinie prezentująca historię pomorskich monet, banknotów i pieczęci. W ich treść wpisane jest zarówno panowanie książęcej dynastii Gryfitów, jak i władztwo królów szwedzkich i pruskich, elektorów brandenburskich oraz cesarzy niemieckich. Te małe krążki poza swoimi podstawowymi funkcjami – środka wymiany i środka uwierzytelniającego dokument – są grupą bardzo bogatą w warstwę wizualną. Dziś, gdy straciły swe praktyczne znaczenie, pozostają świadectwem minionych wydarzeń i idei – zwierciadłem pomorskiej historii. Podzielona na trzy części ekspozycja obejmuje m.in. pomorskie pieczęcie funkcjonujące w przestrzeni miejskiej od XIV do XIX w., pieniądze zastępcze z czasów pierwszej wojny światowej oraz skarby zawierające monety pomorskie.

 

ZAGINIONE – OCALONE: Powrót „Bursztynowego niedźwiadka”

Słynny „Bursztynowy niedźwiadek” po trwającym ponad trzy lata tournée po Polsce (Warszawa–Kołobrzeg–Gdańsk–Gniezno–Wrocław–Zielona Góra) wrócił do Muzeum Narodowego w Szczecinie. Figurkę oraz bezcenne zabytki archeologiczne można oglądać na wystawie czasowej „Zaginione – Ocalone. Szczecińska kolekcja starożytności pomorskich” w jednej ze zmodernizowanych sal ekspozycyjnych Muzeum Tradycji Regionalnych przy ulicy Staromłyńskiej 27.

 

 

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej
ul. Staromłyńska 1
18.00–0.00

Malarze Normandii. Wystawa prac z kolekcji „Peindre en Normandie”

Kolekcja „Malarstwo w Normandii”, stworzona w 1992 r. z inicjatywy Rady Regionu Dolnej Normandii i przy wsparciu partnerów prywatnych, to ponad 100 dzieł malarskich różnych artystów. Istotą kolekcji są malarskie przedstawienia Normandii, powstałe pod koniec XIX i na początku XX w. Honfleur, Le Havre, a później Rouen – nazwy tych miejscowości są synonimem twórczej wymiany myśli na temat najważniejszych idei kształtującego się modernizmu, znanych jako impresjonizm i fowizm. Claude Monet i Johan Barthold Jongkind, Albert Lebourg i Joseph Delattre, Albert Marquet i Raoul Dufy – to tylko niektóre z wielu nazwisk artystów, dzięki którym Normandia stała się archetypem (miejscem) czystej przyjemności malowania.

 

Tytuł kolekcji to sugestia podróży, podczas której odkrywać będziemy niezwykłe pejzaże normandzkiej wsi I normandzkiego wybrzeża, osadzone w tradycji romantycznego naturalizmu i obdarzone kontemplacyjnym charakterem krajobrazu. Wiele z obrazów kolekcji podkreśla piękno mniej znanych światu miejsc. Wybór obrazów dyktowany jest dość szczególnym aspektem – dyskretnym, niekiedy utajonym wpływem pejzażu, przy przedstawieniu znanych miejsc i scen, które nie odgrywają wiodącej roli. Corot i Boudin mają swój „szary impresjonizm”, zaś Signac i Louvrier swój perłowy koloryzm. Kolejność, w jakiej dzieła są prezentowane, odzwierciedla sekwencję łączącą wymiar fizyczny z topografią. Punktem wyjścia jest zatem farma Saint Siméon, powiązane z nią przedstawienia wybrzeża i miejsc związanych z nadmorskim wypoczynkiem. Następnie kierując się w górę rzeki, podążając wzdłuż brzegów Sekwany, docieramy do serca regionu, gdzieś pośród wiejskiego krajobrazu Normandii.

 

 

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy
pl. Solidarności 1
16.00–21.00

Plac Zabaw

Projekt „Plac Zabaw” to propozycja skierowana do dzieci i rodziców/dziadków odwiedzających Centrum Dialogu Przełomy w czasie 11. Europejskiej Nocy Muzeów. Na placu Solidarności stworzymy przestrzeń rekreacyjną, która umili gościom czas oczekiwania na wejście na ekspozycję, a jednocześnie sama w sobie stanowić będzie atrakcję dla tych, którzy będą akurat przechodzili obok, niekoniecznie z zamiarem wstąpienia do muzeum. W ramach „Placu Zabaw” dzieci oraz ich opiekunowie będą mogli zagrać w „zośkę”, klasy oraz szachy, wziąć udział w wyścigu na torze do gry w kapsle, poskakać na skakance i porysować kredą. Ponadto na odwiedzających będą czekać pokazy przygotowane przez profesjonalistów i wolontariuszy.

 

Na placu czynny będzie wózek z napojami, który zastąpi kawiarnię muzealnej. Nazwa projektu nawiązuje do placu zabaw, który w latach 60. funkcjonował w tym miejscu. Projekt wpisuje się w koncepcję architekta Roberta Koniecznego, który zakładał, że „hybrydowy” budynek Centrum Dialogu Przełomy będzie tętniącym życiem miejscem rekreacji szczecinian.

 

 

Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie
ul. Niemierzyńska 18A

O godz. 17.00 z dziedzińca muzeum przy ul. Niemierzyńskiej 18A wyruszy parada zabytkowych pojazdów. Zapraszamy wszystkich posiadaczy starych pojazdów do wzięcia udziału w wydarzeniu. Kontakt w sprawie parady: 91 45 99 214.

Trasa: ul. Niemierzyńska 18A – ul. Zygmunta Krasińskiego – al. Wyzwolenia – ul. Piotra Skargi – al. Wojska Polskiego – pl. Zwycięstwa – Brama Portowa – ul. Stefana Wyszyńskiego – Nabrzeże Wieleckie – ul. Nowa – ul. Owocowa – ul. 3 Maja – al. Niepodległości – al. Wyzwolenia – ul. Zygmunta Krasińskiego – ul. Niemierzyńska 18A. Po paradzie na dziedzińcu muzeum odbędzie się pokaz starych pojazdów należących do kolekcjonerów.

 

Podczas nocy muzeów będzie można obejrzeć – oprócz stałej kolekcji – dwie wystawy czasowe. Pokażemy najlepsze fotografie prasowe na wystawie BZ WBK Press Foto 2016. Zapraszamy także na wystawę „Zasamochodzenie według Krzysztofa Meisnera”. Obejrzeć będzie można makiety i projekty futurystycznych miast.

 

18.00­–20.00 | Nowy szczeciński rower Stoewera | prezentacja Fundacji Projekt 353

Zapowiedź pierwszego szczecińskiego roweru, który swą tradycją i nazwą będzie nawiązywał do historycznych rowerów Stoewera. W 1893 r. Stoewer wyprodukował w Szczecinie pierwszy rower. Fundacja zamierza nawiązać do dobrych tradycji motoryzacyjnych naszego miasta i w pierwszej kolejności odtworzyć produkcję rowerów, by z czasem ponownie przywrócić produkcję motocykli. Fundacja Projekt 353 przedstawi założenia designerskiego roweru wraz z pierwszymi elementami prototypu.

 

 

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
ul. Korsarzy 35

 

Noc Lubinusa
18.00–0.00 wystawy stałe i czasowe

Skrzydło Północne (wejście B): „Pompa funebris” książąt z dynastii Gryfitów, Pomorskie funeralia, Gabinet Lubinusa, Sygnowano: Bunsch.

 

Imprezy towarzyszące:

Kino Zamek (wejście A)

Wykłady (liczba miejsc ograniczona)

17.00 „Sebastian Münster i jego Cosmographia”. Prowadzenie: dr Janina Kosman

18.15 „Mapa Lubinusa – wyjątkowa czy zwykła?” Prowadzenie: dr hab. Radosław Skrycki

19.30 „Co o Pomorzu mówią dawne mapy?” Prowadzenie: dr hab. Radosław Skrycki

 

Sala 202 (wejście A) (liczba miejsc ograniczona)

17.00, 19.00 „Śladami Lubinusa” – warsztaty dla dzieci od lat 5. Prowadzenie: Marta Wróblewska

 

Sala Księcia Bogusława X (wejście A)

18.00 „Wiosna w Szczecinie” – koncert Szczecińskiego Chóru Kameralnego

20.00 „Klasyka saksofonu” – koncert w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego

 

Duży Dziedziniec

21.30 „Mocny człowiek” (1929) – pokaz filmu niemego z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu SUNA PATH

23.30 „Maraton filmowy” – spektakl Teatru Ognia LASCAR

 

Dodatkowe atrakcje

18.00–23.00 Zwiedzanie wieży zamkowej i tarasu

18.00–23.00 Pamiątkowe zdjęcia w fotobudce (hol skrzydła wschodniego)

 

 

Akademia Sztuki w Szczecinie
Pałac pod Globusem
pl. Orła Białego 2

Ekspozycje

Galeria R+
18.00–23.00 „Lux Aeterna/Fotosynteza” – wystawa zbiorowa wykładowców Wydziału Sztuk Wizualnych. Kurator: dr hab. Małgorzata Kopczyńska

 

Galeria Rektorska
18.00–23.00 Wystawa plakatów z Galerii Pigasus w Berlinie. Kurator: Tomasz Piotr Świtalski

 

Galeria ZONA
18.00–23.00 „Płonąc w wodzie, tonąc w ogniu”
19.00 Oprowadzanie kuratorskie: Aurelia Nowak

 

Łącznik

18.00–23.00 Prezentacja mebli studentów Pracowni Projektowania Mebla Wydziału Sztuk Wizualnych. Promotorzy: prof. Marek Owsian, Paweł Machomet, dr Katarzyna Utecht, dr hab. prof. AS Krystyna Brandowska,  Andrzej Pestka, dr Olga Sietnicka

 

Koncerty - Ogród Zimowy

20.30

„Suite pour trio d'anches” Aleksander Tansman | Wykonanie: Maria Belén Rado Adrover, Alan Szcześniak, Aleksandra Bańkowska

Przygotowanie zespołu: Joanna Krzanowska

Czas trwania ok. 10 min

 

21.00

„Song for the new year” Bill Molenhof | Wykonanie: Maria Kępisty, Marta Miklińska

„Funky Major” Bernard Maseli | Wykonanie: Marcin Rakowski

„Duet perkusyjny” Przemysław Wieleba | Wykonanie: Piotr Kupczyński, Marcin Rakowski

„Garage drummer” James Campbell | Wykonanie: Maciej Golański

„Kode” Janek Freicher | Wykonanie: Maria Kępisty

„Open attic window” Errol Rackipov | Wykonanie: Grzegorz Kaźmierczak

Przygotowanie: dr hab. Jorge Luis Valcarcel Gregorio, prof. Rafał Krzanowski, Antonina Kadur

Czas trwania: ok. 35 min

 

22.00

„Kwartet na koniec czasu” Olivier Messiaen | Wykonanie: Joanna Wójtowicz, Paulina Wittig, Hanna Możejewska, Magdalena Sapalska

Przygotowanie zespołu: dr Tomasz Szczęsny

Czas trwania: ok. 50 min

 

Pracownia Sztuki w Przestrzeni Publicznej i Muzyki Eksperymentalnej – 109

20.00 cykl performance’ów Studentów z Wydziału Malarstwa Nowych Mediów oraz Wydziału Instrumentalnego AS

21.30 Vertigo  Pierre Boulez/Paul Klee emisja audio koncertu z Hochschule der Kunste Bern

22.30 Sebastian Mac/Knuth „Midnight sculpture”

 

Pracownia Obrazu – 303

21.00 „I lost my key today” – koncert na dźwięki i obrazy | Wykonanie: Agnieszka Kucharska, Ola Zielińska

 

Warsztaty

Pracownia fotograficzna – 218 

17.00–19.00 Warsztat „Tryb manualny to za mało”. Pokaz i warsztat dotyczący możliwości kreacyjnych aparatu fotograficznego pozbawionego funkcji automatycznych
Prowadzenie: Kamil Macioł
Obowiązują zapisy pod adresem: foto@akademiasztuki.eu

 

Pracownia fotograficzna – 223

17.00–19.00 Warsztat „Cyjanotypia i antotypia”. Pokaz dwóch archaicznych technik opartych na zjawisku światłoczułości, które pozostały poza głównym nurtem fotografii
Prowadzenie: Paweł Kula
Obowiązują zapisy pod adresem: foto@akademiasztuki.eu

 

Prezentacje

V Pracownia Obrazu – 312

18.00–23.00 „Malowanie na żywo”, Tomasz Pobiedziński

Teatr

18.00–20.00 Performance Izabeli Pawlikowskiej

CPK Sala konferencyjna – 108 

18.00–23.00 Prezentacja prac multimedialnych studentów WMiNM

 

 

Wydarzenia AS w innych lokalizacjach:

Galeria Kierat 1,

Związek Polskich Artystów Plastyków, ul. Koński Kierat 14

18.00–0.00

Ewa Czerwińska-Romanowska „Metaland” (malarstwo, instalacja)

 

Muzeum Narodowe w Szczecinie,

Galeria Sztuki Dawnej, ul. Staromłyńska 27

16.00– 0.00

„Genealogia”

Wystawa prac studentów Pracowni Komunikacji Wizualnej prowadzonej przez dr. hab. prof. AS Waldemara Wojciechowskiego, inspirowanych artefaktami dawnej sztuki w przestrzeni wystawy „Złoty wiek Pomorza”

 

Muzealne Biuro Wycieczkowe

Obrońców Stalingradu 17

14.00–2.00

Muzealne Biuro Wycieczkowe to niezwykłe miejsce powołane specjalnie na Szczecińską Noc Muzeów. Zaaranżowana na tę okazję studencka galeria przy Obrońców Stalingradu 17 zamienia się na jedną noc w centrum turystyczne. W ofercie Biura znajdują się wycieczki z przewodnikami, warsztaty i działania performatywne nawiązujące dialog z programem muzeów i galerii i tworzące jednocześnie alternatywę do zaproponowanych przez instytucję form zwiedzania. Przewodnikami i inicjatorami wycieczek są studenci Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie.  

 

Cottonfield

al. Wojska Polskiego

18.00–0.00

„trochę̨ jesteśmy, trochę̨ nas nie ma”

Wystawa odwołuje się do idei ciemnej materii sztuki. Artystyczna ciemna materia składa się z amatorów, artystów zapomnianych, przegranych artystycznej konkurencji, twórców intencjonalnie wychodzących poza artystyczne konwencje. Wszystkich tych, którzy znajdują się poza polem widzenia oficjalnego obiegu sztuki.

 

 

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
22.00–2.00

Od godziny 22.00 co 15 minut odbywać się będą wycieczki 50-osobowych grup. Przewodnicy zaprezentują złotą salę symfoniczną, doskonałą akustycznie salę kameralną, a także znajdującą się na ostatnim poziomie galerię Poziom 4 z aktualnie prezentowaną wystawą „Malarstwo Jana Kantego Pawluśkiewicza”. Wycieczki rozpoczną się od krótkiego filmu o budynku i jego działalności w sali kameralnej.

 

 

33'45 recordstore
ul. Więckowskiego 4
14.00–20.00

„Coś dla oka. Coś dla ucha”

Ekspozycja płyt winylowych z zasobów 33’45 recordstore. Wystawa prac studentów Wydziału Sztuk Wizualnych  Akademii Sztuki w Szczecinie. Set didżejski: Sin Sensor (Neuroshocked). Wydarzeniu towarzyszy promocja płyty „These Moments EP” oraz spotkanie z jej szczecińskim producentem o pseudonimie Drogtech.

 

 

Akademia Rysunku Grażyna Wesołowska
ul. Stanisława Moniuszki 1/1
15.00–22.00

Architekci uczą młodzież
Architektura XX w. wyrwała się z okowów klasycznych kanonów i dzięki wizjonerom – takim jak Frank Lloyd Wright, Le Corbusier, Ludwig Mies van der Rohe – stała się synonimem modernizmu, wpływając w sposób bezpośredni na życie ludzi na całym świecie. Odkrycie i zrozumienie pryncypiów oraz nowatorstwa tej architektury inspiruje młodzież, która pragnie związać z nią swoją przyszłość.

 

Akademia Rysunku
Zaprezentowane zostaną prace uczniów-aplikantów na studia architektoniczne w Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, wykonane na podstawie projektów XX-wiecznych mistrzów architektury.

 

Zasmakuj rysunku
Sztuka, szczególnie współczesna, bywa niedostępna. Czasem intencje artysty zostają błędnie interpretowane, czasem dzieła są zbyt abstrakcyjne w odczuciu widza. Akademia Rysunku oferuje nową, odprężającą formę obcowania z grafiką.

 

 

Archiwum Państwowe w Szczecinie
ul. św. Wojciecha 13
17.00–18.00, 18.00–19.00

Archiwum Państwowe w Szczecinie w ramach tegorocznej edycji 11. Europejskiej Nocy Muzeów proponuje prezentacje filmów dokumentalnych o tematyce regionalnej, zrealizowanych w latach 70. i 80., ze szczególnym uwzględnieniem wzrostu poziomu dyscyplin sportowych, który następował w tych dekadach. Zawodnicy ze Szczecina i regionu odnosili coraz większe sukcesy w swoich konkurencjach, zdobywając medale nie tylko w kraju, ale i za granicą. Tematyka sportowa pojawiła się w tym czasie w wielu reportażach i filmach dokumentalnych realizowanych przez szczeciński ośrodek telewizji. W trakcie spotkania w siedzibie AP w Szczecinie przypomnimy film z 1972 r. zatytułowany „Kapitan Poloneza” opowiadający o żeglarzu Krzysztofie Baranowskim i jego jachcie „Polonez”, zbudowanym w szczecińskiej Stoczni Jachtowej im. Leonida Teligi wg projektu szczecińskich żeglarzy: Kuby Jaworskiego i Edwarda Hoffmana. Reżyserem filmu był Andrzej Androchowicz – znany dziennikarz i reżyser, który w Szczecinie zrealizował kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych poświęconych tematyce społecznej, kulturalnej, morskiej oraz historii Pomorza Zachodniego. Druga propozycja to reportaż zatytułowany „Pogoń za pucharem”, przybliżający historię Morskiego Klubu Sportowego „Pogoń” Szczecin. W zrealizowanym w 1982 r. filmie znalazły się archiwalne fotografie, wypowiedzi zawodników i działaczy sportowych oraz archiwalne ujęcia sportowe. Prezentacji filmów towarzyszyć będzie komentarz zaproszonych gości.

 

Azoty Arena
ul. Władysława Szafera 3/5/7
19.00–0.00

Muzyczna Arena to interaktywna, edukacyjna wystawa, która bawi, edukuje, pozwala zrozumieć świat muzyki, zaskakuje bogactwem doznań akustycznych i wizualnych. Wyjaśnia wiele zjawisk, nad którymi na co dzień się nie zastanawiamy, a które są kluczowe dla naszego życia. 

Muzyczna Arena powstała przy współpracy ze specjalistami z Wielkiej Brytanii. Jej pomysłodawcą jest Henry Lowe – znany projektant wystaw w British Museum oraz w Museum of Science w Chicago. Wszystkie eksponaty zostały umieszczone w „rock case’ach”, które wyglądają jak aluminiowe skrzynie służące do transportu rockowego sprzętu muzycznego. Muzyczna Arena to prawdziwa przygoda po świecie muzyki i dźwięku.

Dla chętnych, w wyznaczonych godzinach, odbędą się wycieczki po obiekcie Azoty Arena. Będzie można zajrzeć do miejsc, które nie są zwyczajowo udostępnione w czasie imprez.

 

 

Bajgle Króla Jana
ul. Rynek Nowy 6 Podzamcze
Początek: 21.00

Wystawa fotografii Tomasza Wieczorka „Natomiast”

Fotografię Tomasza Wieczorka cechuje nadzwyczajna wrażliwość na miejskie mikrokrajobrazy, które tworzą nieme tło naszej codzienności. Architektura, zwykle fotografowana w makroskali, tutaj utrwalona jest w intymnym zbliżeniu, zamknięta w precyzyjnym kadrze. Geometryczny rytm wyznaczany jest przez linie chodnika, elewacji, okien, które czasem zaburzone zostają zaskakującym detalem. Pełna trafnych obserwacji fotografia Wieczorka sytuuje go jako spadkobiercę jednego z najwybitniejszych kronikarzy codzienności – Stephena Shore'a. Zdjęcia utrzymane w charakterze snapshotów pozwalają na spontaniczne, świeże i błyskawiczne opisywanie świata w formie „instant”, niemal na żywo, tu i teraz.

 

Piekarnio-kawiarnia Bajgle Króla Jana mają przyjemność zaprosić Państwa na pierwszą przekrojową wystawę fotografii Tomasza Wieczorka. Dla gości przewidziany jest kieliszek wina i poczęstunek.

 

 

Café 22
pl. Rodła 8
11.00–0.00

Wystawa malarstwa Krzysztofa Kajewskiego „Sny i miraże”
Artysta pochodzi z okolic Piły, jest samoukiem. Od wczesnych lat pasjonuje się sztuką, a także historią, podróżami i ludzką naturą. Oprócz malowania obrazów zajmuje się także rzeźbą, grafiką, malowaniem użytkowym oraz malowaniem na koszulkach. Tematami wystawy są sny, marzenia i przemyślenia. Obrazy są malowane farbami olejnymi i akrylowymi. W twórczości mieszają się różne style: impresja, symbolizm i surrealizm. Inspiracje zaczerpnięte są z fantastycznych krajobrazów.

 

18.00–20.00 Tylko podczas nocy muzeów happy hours – 22% rabatu na wszystko! Szczegóły na stronie: www.cafe22.pl

 

 

Gabinet Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego
ul. Korsarzy 34
18.00–22.00

11. Europejska Noc Muzeów to jedyna szansa w roku, by zobaczyć, w jakich warunkach pracuje Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Gabinet został w ostatnim czasie gruntownie odnowiony. Noc muzeów będzie więc pierwszą okazją, by zobaczyć to miejsce po remoncie.

 

 

Galeria 111
pl. Żołnierza Polskiego 11/1
18.00–23.00

Wystawa grafiki Ryszarda Szymańskiego

Ryszard Szymański urodził się w Szczecinie i tu mieszka. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwerystetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku grafika. Pracuje w szczecińskim Liceum Plastycznym im. Constantina Brancusi, ucząc grafiki warsztatowej na specjalizacji technika druku artystycznego. Pomysłodawca i kurator Ogólnopolskiego Biennale Grafiki Artystycznej Uczniów Średnich Szkół Plastycznych. Uprawia grafikę warsztatową, głównie wklęsłodruk.

 

 

Galeria Szczecińska
Restauracja Spiżarnia Szczecińska
pl. Hołdu Pruskiego 8
18.00–23.00

Wernisaż fotografii Zygmunta Soldata

Zygmunt Soldat urodził się 2 maja 1902 r. we Lwowie. Po ukończeniu gimnazjum w 1917 r. studiował w Państwowej Akademii Handlowej, której absolwentem został w 1921 r. Od Dowództwa Straży Obywatelskiej otrzymał dyplom za dzielną służbę w Miejskiej Straży Obywatelskiej w czasie oblężenia Lwowa w latach 1918–1919, a od Dowódcy Armii Wschód – dyplom i honorową odznakę „Orlęta” za wierną służbę ojczyźnie. Na apel inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w 1936 r. wyjechał do Gdyni, gdzie od 8 czerwca 1936 r. do 1 września 1939 r. pracował w urzędzie celnym. Przed okupantem uciekł do Tarnowa, gdzie przebywał do końca wojny. W 1945 r. wyjechał na wybrzeże i zatrudnił się w urzędzie celnym. W związku z brakiem mieszkania w Gdańsku otrzymał stanowisko w służbie celnej kolejno w Elblągu, Morągu i Braniewie, skąd w 1948 r. został przeniesiony do pracy w Urzędzie Celnym w Szczecinie. W latach 60. brał udział w licznych konkursach organizowanych dla amatorów plastyków i fotografów, w których otrzymywał nagrody i wyróżnienia. Pasję fotografowania przekazał synowi Ryszardowi, a potem synowej Marii. Zbiory rodzinne liczą setki fotografii wykonanych w różnych sytuacjach, w tym wiele zdjęć reportażowych i dokumentalnych, także z lat powojennych. Inicjatorzy wystawy Stowarzyszenie Kamera nie musieli długo namawiać Ryszarda i Marię Soldatów do pokazania zdjęć ojca i teścia. Wystawa zainicjuje cykl prezentacji znanych i nieznanych twórców dawnego Szczecina w kameralnej galerii w Spiżarni Szczecińskiej.

 

 

Galeria sztuki dla dzieci i młodzieży TWORZĘ SIĘ
Budynek 13 muz
pl. Żołnierza Polskiego 2 (wejście od ul. Tkackiej)
18.00–21.00

Filmowy plac zabaw

Tym razem galeria TWORZĘ SIĘ przybiera otwartą formę warsztatową i zaprasza na specjalnie przygotowany plan zdjęciowy. Przybyli goście mogą wcielać się w rolę  aktora, reżysera czy operatora konkretnej sceny filmowej. W przestrzeni można również nagrywać filmy animowane w technice poklatkowej, wykorzystując plastelinowe makiety i ulepione przez artystów albo własnoręcznie lalki. Tworzone sceny rejestrowane będą za pomocą kamery (film aktorski) oraz aparatu (film animowany), a następnie odtwarzane na ścianach galerii. Na placu dostępna będzie  garderoba wypełniona strojami oraz rekwizytami pozwalającymi wymyślać i tworzyć najrozmaitsze historie. Przestrzeń przeznaczona jest dla dzieci  i młodzieży w wieku od 5 do 14 lat. Na miejscu obecni będą prowadzący, którzy zaproszą do wspólnej zabawy obrazem. 

 

 

INKU Szczeciński Inkubator Kultury
al. Wojska Polskiego 90

Wystawa „ciało-pryzmat” prezentuje wybrane prace kilku studentek Grafiki i Architektury Wnętrz rozwijających swoje umiejętności w I Pracowni Malarstwa i Rysunku pod kierunkiem dr hab. Elżbiety Wasyłyk I Natalii Szostak na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Prace ukazują rys pracowni skoncentrowanej na konstrukcji formy i świetle. Głównym tematem przedstawionych realizacji jest kształt ludzkiego ciała i struktura koloru. Wystawie towarzyszy wyjątkowy program, którego autorkami są same artystki:

16.00 ciało-pryzmat – otwarcie wystawy

16.30–22.00 ciało dorysowane– stwórz z nami nowy obraz, który zaprezentujemy na finisażu

16.00–22.00 ciało wyświetlone – projekcja małej formy rysunkowej na dużym ekranie

19.00–21.00 ciało narysowane – proces twórczy na żywo

 

 

Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Szczecinie
ul. Piotra Skargi 14
18.00–0.00

Andersowcy

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów w szczecińskim oddziale IPN zapowiada się wyjątkowo. Tematyką wiodącą będzie historia 2. Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Bohaterskie losy żołnierzy generała Andersa przedstawimy również od mniej znanej strony. Dowiemy się wiele np. o pracy Pomocniczej Służby Kobiet czy korpusowej drukarni, a także poznamy historię słynnego niedźwiedzia Wojtka. Dodatkowo Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Monte Cassino” zaprezentuje umundurowanie, wyposażenie oraz uzbrojenie żołnierzy Andersa oraz odtworzy stanowisko bojowe 12. Pułku Ułanów Podolskich. W planach są też wykłady, liczne atrakcje i konkursy dla dzieci oraz prezentacja najnowszej gry planszowej „Odyseja Antka Srebrnego”. Zaprezentujemy również unikatowe akta z zasobów IPN.

Partnerzy: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Monte Cassino”, Stowarzyszenie Rodzin i Sympatyków 12. Pułku Ułanów Podolskich

 

 

Klub Storrady
ul. Storrady-Świętosławy 2
18.00–1.00

Wystawa fotografii „Atlas dla Viery”
„Pstra mapa mórz, wysp, dalekich lądów i cudów, poświęcona maleńkiej dziewczynce Vierze i wszystkim marynarzom, którzy wyruszyli w daleką podróż’’. Autorem zdjęć jest Maxim Szumilin – fotograf urodzony w Mohylewie na Białorusi, absolwent Wydziału Dziennikarstwa Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego, mieszka w Mińsku.

 

 

Kluboksięgarnia Fika
Muzeum Narodowe w Szczecinie
ul. Wały Chrobrego 3

Wystawa i kiermasz prac ilustratorki Doroty Wojciechowskiej. Spotkanie z autorką

 

 

Liceum Plastyczne im. Constantina Brancusi
ul. Kurkowa 1
18.00–0.00

Poznanie zakamarków zabytkowego budynku kamienicy Loitzów. Przedstawienie wzlotów i upadków bankierskiej rodziny Loitzów oraz historii gotyckiej kamienicy, zwiedzanie pracowni artystycznych (malarskiej, rzeźbiarskiej, reklamy wizualnej, grafiki warsztatowej), tajemniczego przejścia i korytarzy oraz pokoju nauczycielskiego z innej bajki. Podglądanie uczniów przy zajęciach malarskich oraz możliwość spróbowania własnych sił w rysunku węglem i kredą, a także pokaz technik renowacji.

 

19.00–23.00 Warsztaty

Ceramika – praca na formach gipsowych

Jak stworzyć własne graffiti?

 

19.00

Przygoda ze sztuką w 11. Europejską Noc Muzeów

Wykład Rafała Szwedowicza zatytułowany ,,Graffiti chrześcijańskie – sztuka katakumb”

 

 

Open Gallery Monika Krupowicz
ul. Koński Kierat 17/1
19.00–23.00

 

Wystawa malarstwa Tomasza Kopcewicza „The Trip”
Open Gallery zaprasza do zmierzenia się z misternie wykreowanym światem rodem z podziemi. W plątaninie ciemnych korytarzy można się zgubić, ale można także zobaczyć niesamowite kształty. W mroku własne myśli bywają największym sprzymierzeńcem, ale i najzacieklejszym wrogiem. Ścieżka, którą proponują obrazy Tomasza Kopcewicza, jest tylko sugestią, gdzie należy się skierować. Tu każdy musi polegać na sobie. „The Trip” to wystawa najnowszych, intrygujących obrazów Tomasza Kopcewicza, które zachwycają szerokim wachlarzem barw i śmiałością wydobywanych na światło dzienne wizji.

 

 

Opera na Zamku
ul. Korsarzy 34
21.30–0.00

Szczecińska opera jest jedynym teatrem muzycznym w Polsce mieszczącym się w zabytkowym zamku. Dzięki temu jej wnętrza kryją niezwykłe historie i architektoniczne ciekawostki. Podczas 11. Europejskiej Nocy Muzeów Opera na Zamku udostępni zwiedzającym wybrane przestrzenie, wśród których nie zabraknie mieszczącej się w Wieży Więziennej komnaty z najstarszymi w naszym mieście malowidłami naściennymi, usytuowanej na parterze Galerii Południowej, z odtworzonym renesansowym sklepieniem, a także kryjących się w podziemiach zabytkowych fundamentów Zamku Książąt Pomorskich. Po tych niezwykłych przestrzeniach szczecińskiej Opery oprowadzać będzie dyrektor oraz pracownicy instytucji. Oprowadzanie odbywać będzie się w grupach. Szczegółowe informacje wkrótce na www.opera.szczecin.pl oraz www.muzeum.szczecin.pl

 

 

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Szczecinie
Kościół Świętej Trójcy
ul. Energetyków 8
18.00–0.00

Po raz pierwszy Parafia Ewangelicko-Augsburska w Szczecinie bierze udział w 11. Europejskiej Nocy Muzeów. Z okazji 120. rocznicy poświęcenia Kościoła Świętej Trójcy z radością zapraszamy na ul. Energetyków 8. Kościół zaprojektowany przez wybitnego architekta Szczecina Adolf Wilhelm Meyer-Schwartau nosił wcześniej nazwę św. Gertrudy. Na spotkaniu opowiemy o pierwotnej świątyni z XIV w., która stała na Łasztowni, okolicznościach wybudowania neogotyckiego kościoła w XIX w. oraz o historii ewangelików w naszym mieście. Poza tym przyjrzymy się obrazowi Henryka Ostachiewicza „Chrystus w Getsemani”, opowiemy również legendy o św. Gertrudzie, wysłuchamy utworu organowego, obejrzymy epitafia z dawnego cmentarza ewangelickiego, będziemy mogli zobaczyć, jak maluje się kawą, herbatą i ziołami. Po półgodzinnym programie w Kościele Świętej Trójcy zapraszamy na kawę i herbatę do sali parafialnej, gdzie zaprezentujemy dawne zdjęcia Łasztowni.

 

 

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
ul. Rybacka 1
18.00–0.00

Zapraszamy do zwiedzania Rektoratu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie przy ul. Rybackiej 1 – jednego z najpiękniejszych obiektów Polski północno-zachodniej. Projektantem budynku (1901–1904) był niemiecki budowniczy Adolf Wilhelm Meyer-Schwartau. Proponujemy trzy trasy:

Trasa nr 1 bez przewodnika: hol główny, Sala Rad Wydziału, Sala Senatu, Aula.
Trasa nr 2 z przewodnikiem: hol główny, Sala Rad Wydziału, Sala Senatu, Muzeum Medycyny, powrót boczną klatką do Auli.
Trasa nr 3 z przewodnikiem: hol główny, Sala Rad Wydziału, Sala Senatu, Muzeum Medycyny, strych, zejście schodami przez wieżę do Auli.

Największą atrakcją wizyty w Rektoracie PUM będzie Muzeum Medycyn przy Zakładzie Historii Medycyny PUM. W muzeum zgromadzone są archiwalia i przedmioty związane z historią nauk medycznych, głównie z regionu zachodniopomorskiego. 

 

 

Salon Maqsimum
al. Wojska Polskiego 14
18.00–23.00

Firma Maqsimum, będąca od 23 lat autoryzowanym sprzedawcą Apple’a, w tę szczególną noc zaprezentuje historyczne modele komputerów koncernu oraz wiele ciekawych akcesoriów i gadżetów związanych z produktami tej firmy. Odwiedzający nasz salon będą mogli zapoznać się z modelami sprzętu, które w swoim czasie stanowiły nowości w rozwoju techniki komputerowej. Oprócz zabytkowych egzemplarzy komputerów w sali prezentacyjnej będzie można obejrzeć wyświetlane cyklicznie wideoprezentacje z ciekawymi momentami z historii firmy Apple. Do dyspozycji zwiedzających będzie personel, który chętnie odpowie na pytania dotyczące ekspozycji.

 

 

Stowarzyszenie Kamera
al. Papieża Jana Pawła II 17 (wejście od ul. Mazurskiej)
18:00-22:00

Noc Muzeów w Kamerze
18.00–22.00
Obserwacja obrazu „Na granicy dobrego smaku”
Autor: Krzysztof Kuźnicki

 

18.00–22.00
Instalacja nr 438
Autor: Elvin Mazur

 

20.00–21.00
Happening „Uwierz w ducha”
Każdy z nas żyje w różnych wymiarach, światach, przestrzeniach. Składamy się z Ciała i Ducha. Czym jest nasz Duch? Gdzie jest nasz Duch, w czym się przejawia, jak go rozpoznać?
Autor: Agnieszka Michalska

 

 

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Polickiej „Skarb”
ul. Spółdzielcza 31
Police

18.00–21.00 Zwiedzanie Muzeum Historycznego „Skarb” i ognisko (prowiant we własnym zakresie)

18.00–19.30 Warsztaty dla dzieci „Polska Rzeczpospolita Ludowa – czyli jak uczyli i bawili się nasi rodzice”. Uczestnicy obejrzą m.in. bajkę na rzutniku „Ania” i będą mogli wcielić się w rolę operatora  oraz lektora

18.00–19.30 Pokaz umundurowania wojsk niemieckich i radzieckich z okresu drugiej wojny światowej. Grupa rekonstrukcyjna zaprezentuje umundurowanie oraz sprzęt wojskowy w obozowisku na terenie Muzeum Historycznego Skarb

19.30–20.30  Prelekcja Łukasza Sochy zatytułowana „Alianckie bombardowania Polic i okolic w czasie drugiej wojny światowej na materiale zdjęciowym”

20.30 Pokaz różnorodnych zabaw z ogniem, z elementami tańca nowoczesnego i akrobatyki

21.00 Zwiedzanie z pochodniami ruin fabryki benzyny syntetycznej

 

 

Szkoły Artystyczne TOP-ART – Galeria FOTART
ul. Wyszyńskiego 14 (oficyna II piętro)
18.30–22.00

Elias Tobares „Abstracts”, „Egroj Bird 10 pm”, „Transgresja”

Trzy wystawy plastyczne przedstawiają prace mieszkającego i pracującego w Szczecinie argentyńskiego artysty Eliasa Tobaresa. Abstracts – ekspozycja prezentująca ideę wykorzystania linii łączącej wyobraźnię z rzeczywistością; składa się z 37 biało-czarnych rysunków wykonanych tuszem, powstałych w latach 2011–2013. Egroj Bird 10 pm – prezentacja części projektu plastycznego; 10 rysunków wykonanych techniką grafitową, powstałych w 2012 r. Transgresja – polsko-argentyński projekt przedstawiający przekraczanie granic między fotografią a rysunkiem; 42 prace fotograficzne i rysunkowe oraz prezentacja filmowa kolejnych 30 prac; projekt zrealizowano w 2013 r.

 

 

Technopark Pomerania
ul. Cyfrowa 6
18.00–23.00

Romans sztuki z nowoczesnymi technologiami: pokaz dronów, wystawa wydruków 3D.
Firma Bardins zaprezentuje najciekawsze prace Pracowni Digitalizacji i Rekonstrukcji 3D, a także odbędą się pokaz wirtualnego rzeźbienia na żywo, wydruk 3D zrekonstruowanych elementów ołtarza, projekt „Wirtualne Muzeum Pomorza”. Poza tym zapraszamy na wystawę malarstwa Roberta Olszowskiego „Czas i tożsamość”, prezentację obiektu artystycznego Moniki Szpener LANDeSCAPE oraz ekspozycję zdjęć „Rails Girls”.

 

 

TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie
ul. św. Ducha 4
12.00 - 0.00

KIDS LOVE DESIGN: SENSES

Kuratorka: Beata Kuracińska, organizator: Fundacja ARTmosphere

Od 5 lat festiwalowi niezmiennie towarzyszy hasło „Dla dzieci o designie dorosłych. Dorośli o designie dla dzieci”. KIDS LOVE DESIGN rokrocznie oswaja z pojęciem designu w sposób przystępny i swobodny. Poprzez aranżację przestrzeni wystawienniczej tworzy miejsce do wspólnej zabawy, nauki oraz doświadczania tego, czym jest design. Najmłodszym uzmysławia, że każdy przedmiot, który nas otacza, został kiedyś zaprojektowany. A projektantom – potrzeby i oczekiwania młodego odbiorcy w stosunku do projektowanych rzeczy.

Kolejna edycja to także kontynuacja działań społecznych ujętych w zdaniu: „Design dla dzieci, znaczy design w służbie dzieciom”. Organizator festiwalu – Fundacja ARTmosphere – pokazuje, jak mądrze wykorzystany design potrafi zmienić jakość życia młodych ludzi. Do udziału w festiwalu ponownie zaproszeni zostali znani specjaliści w dziedzinie designu.

5. edycja festiwalu KIDS LOVE DESIGN skupia się na 5 zmysłach człowieka. W tym roku jeszcze więcej miejsca zajmuje doświadczanie przez zabawę, mniej prezentowanie sztuki i designu. Najważniejszym punktem programu tegorocznej edycji będzie wystawa „PROJEKT CZŁOWIEK_DIZAJN MA SENS(5S)” (ang. „senses” – zmysły). Ukazuje ona aspekty projektowania oraz podstawowe cechy polskiego designu w kontekście zmysłów człowieka. Na wystawę składają się obiekty materialne, animacje, ilustracje, jednak przede wszystkim doświadczenia interaktywne. Każdy element wystawy wprowadza w fascynujący świat doznań. Podczas wydarzenia odbędą się także warsztaty kierowane do różnych grup wiekowych oraz kontynuowany będzie projekt społeczny COMMON ROOM.

Więcej informacji na stronie festiwalu: http://dsgnfestival.com/2016/pl

 

DRUKOWANIE 3D

Podczas Nocy Muzeów OK SUPER w TRAFO zaprezentuje możliwości drukarki 3D. Będzie można zapoznać się
z tym procesem druku – od projektowania do gotowego produktu, w tym wypadku specjalnie przygotowanego na 11. Europejską Nocy Muzeów gadżetu.

 

 

Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki
ul. Wały Chrobrego 4
16.00–18.00, 18.00–20.00, 20.00–22.00

W czasie dwugodzinnej wycieczki z przewodnikiem zobaczymy m.in. panoramę Szczecina z Wieży Meteorologicznej oraz tajemniczą, pełną stuletnich rzeźb Salę Maszkaronów. Zejdziemy także do podziemi budynku, w których znajdują są schrony z czasów zimnej wojny oraz Szacht do Odry – tajemniczy podziemny tunel zalany wodą. Dodatkową atrakcją będą ciekawostki architektoniczne, w tym niedawno odrestaurowane klatki schodowe gmachu.

Wycieczki będą odbywać się w trzech turach o godzinach 16.00–18.00, 18.00–20.00 i 20.00–22.00. Zwiedzanie gmachu ZUW jest skierowane do osób indywidualnych lub małych grup (poniżej 6 osób).

Warunkiem uczestnictwa w imprezie jest wcześniejsze zgłoszenie pod numerem telefonu: 91 43 03 579. Zapisy na zwiedzanie będą przyjmowanie w środę, 18 maja, w czasie pracy urzędu w godzinach 7.30–15.30, do wyczerpania limitu miejsc. Liczba miejsc jest ograniczona do 180. Decyduje kolejność zgłoszeń.

 

 

Taras widokowy Bazyliki Archikatedralnej w Szczecinie
ul. ks. Kar. Stefana Wyszyńskiego 19
20.00 – 00.00

Jedyny punkt widokowy w Szczecinie, na który wjeżdża się wyłącznie windami, ponieważ klatki schodowe wewnątrz wieży nie są przeznaczone dla ruchu turystów. Wieża kościoła ma 110 metrów, ale punkt widokowy znajduje się na wysokości 56 metrów. Z góry, rozpościera się przepiękny widok na panoramę Szczecina. Bezpłatny wjazd na wieżę dla pierwszych 30 osób.

Foto: 
Mat. prasowe

Zobacz również