23 lutego 2015 roku w Browarze Polskim rozbrzmiewać będzie muzyka z Krainy Łagodności. Stowarzyszenie SZOK - Szczecińska Offensywa Kulturalna organizuje bowiem cykl koncertów pod wdzięcznym tytułem: Szczecińskie Wierszogranie. W ten poniedziałkowy wieczór na scenie Klubu Muzycznego Browar Polski wystąpią Barbara Sobolewska oraz Stanisław Szczyciński, czyli zespół o nazwie Mikroklimat.
Zespół "Mikroklimat" pochodzi z muzycznej Krainy Łagodności. Wykonuje głównie piosenki balladowe, w których można znaleźć elementy jazzu, bluesa, muzyki folkowej. Ich specjalność to piosenka pozytywna, taka, która pomaga ładniej uśmiechnąć się do życia.
Barbara Sobolewska, autorka większości tekstów piosenek "Mikroklimatu", ale również twórczyni muzyki kilku z nich, swoje pierwsze piosenki napisała wspólnie ze swoim bratem Jankiem Sobolewskim i wykonali je wspólnie, zdobywając laury na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie w 1974 roku. Razem z bratem i przyjaciółmi, Leszkiem Mateckim i Stanisławem Szczycińskim, napisali kolejne piosenki prezentując je na festiwalach piosenki turystycznej. W tych czasach powstały takie piosenki jak "Niedogotowana manna", "Mokro", "Za potarganym zbożem", "Błękitny czas" i wiele innych. Po ukończeniu studiów anglistycznych w Instytucie Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim zaczęła swoją działalność pedagogiczną, którą uprawia do dziś. Równolegle jednak było zawsze śpiewanie. Muzykę klasyczną Basia śpiewała w kameralnym zespole "Ars Antiqua" i "Cantus Firmus", a muzykę rozrywkową głównie w czasie paroletniego pobytu w Norwegii, gdzie występowała razem ze swoim mężem Stanisławem Szczycińskim, i gdzie po wygraniu konkursu w Hoyanger dokonała nagrań dla radia norweskiego. Rozdział norweski zwieńczony został nagraniem płyty "The White Hotel" z piosenkami napisanymi w czasie pobytu w miejscowości Balestrand na zachodzie Norwegii.
Stanisław Szczyciński - Pianista i kompozytor. Ukończył średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu klasycznego i Wydział Matematyki na Uniwersytecie Warszawskim. Parał się różnymi zajęciami: w czasie studiów grał w koszykówkę w reprezentacji Uniwersytetu, pracował w górach jako instruktor narciarski, śpiewał w chórze Uniwersytetu Warszawskiego, a później w kameralnym chórze „Ars Antiqua”. W środowisku tzw. piosenki turystycznej znalazł się wraz ze starszym bratem Marcinem jako członek stworzonej przez Marka Majewskiego grupy „PUW”. Wraz z Jankiem Sobolewskim i jego siostrą Basią występowali na imprezach piosenki turystycznej w latach siedemdziesiątych grając i śpiewając własne piosenki. Swoją profesjonalną działalność estradową zaczął od bluesowej grupy „Gramine”, gdzie ściągnął go jego przyjaciel Lesław Matecki. W „Gramine” Stanisław zastąpił poprzedniego pianistę i wokalistę, Ryszarda Rynkowskiego. Potem przyszły dwa lata tras koncertowych w zespole Zdzisławy Sośnickiej. Grał również z grupą VOX. W 1992 roku zmuszony do wyjazdu do Norwegii, gdzie spędził następne 10 lat. Po definitywnym powrocie do kraju Stanisław wraz z żoną Basią i przyjacielem Lesławem Mateckim utworzyli zespół ” Mikroklimat”.
Więcej informacji o zespole i jego działalności można zaczerpnąć na stronie www: http://www.mikroklimat.art.pl.
Bilety dostępne w cenie 20zł w przedsprzedaży i 25 w dniu koncertu.