Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Muzeum Sztuki Współczesnej

Gdzie: 
Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 1
Data wydarzenia: 
Niedziela, 27 Październik, 2013 - 12:00 do Niedziela, 24 Listopad, 2013 - 12:00
Za ile: 
10 zł

Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie i Rezerwat Idei zapraszają na cykl warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Warsztaty będą towarzyszyły dwóm wystawom: „Time Toys / Zabawy z czasem” Piotra Klimka oraz „Rytuały przejścia” prezentującej, nowe nabytki w kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Narodowego w Szczecinie, prace Danuty Dąbrowskiej, Leszka Knaflewskiego, Przemysława Cerebież-Tarabickiego, Pera Hüttnera, Piotra Kurki, Leszka Golca i Tatiany Czekalskiej, Jaana Toomika.

 

Maska dla przyjaciół
27.10.2013 (niedziela), godz. 12.00
Warsztat dla dzieci lub rodzinny (dzieci pracują wraz z dorosłymi)

Maska to sekretny klucz otwierający drzwi do nieznanego nam świata. Kiedy ją zakładamy rozpoznają nas tylko ci, którzy nas dobrze znają. Maska to nie tylko kamuflaż i zmiana wyglądu ale przede wszystkim moc, która ujawnia się podczas podróży pełnej przygód. Ta podróż właśnie się zaczyna...

Podczas spotkania poznamy technikę przygotowania „prześwitywanki” znanej od ponad dwustu lat jako „Hold to Light cards". Ta archaiczna zabawka optycznej pozwala przy pomocy światła ujawnić w zaskakujący sposób ukryte w specjalnych warstwach obrazy. To będzie przepustka do nowego świata, która pozwoli nam bezpiecznie rozpocząć naszą wyprawę. Następnie wykonamy maskę, w której będziemy mogli zapisać wszystko to, co przyda się nam podczas tej podróży: ulubiony kolor, zapachy, wschodzący Księżyc, wspomnienia z wakacji, głosy przyjaciół i przyjaciółek...

Początek zamiast końca
10.11.2013 (niedziela), godz. 12.00
Warsztat rodzinny (dzieci pracują wraz z dorosłymi)

Wprowadzeniem do wspólnego działania będzie opowieść o mitach na temat stworzenia Świata. Jak postrzegany jest początek świata w Afryce, Indiach, Australii i Europie? W mitach często pierwotnym odniesieniem do świata jest światło lub dźwięk. Aby uświadomić sobie bogactwo naszego zmysłowego postrzegania, na początku przeprowadzimy kilka eksperymentów związanych z sensualną recepcją światła i dźwięku.

Głównym działaniem podczas warsztatów będzie projektowanie własnej PRAFORMY, z której będzie mógł powstać cały świat. Do jej stworzenia użyjemy taśmy, sznurka i kawałków odblaskowego papieru. Kolejnym krokiem będzie wykonanie z naszych prac instalacji w zaciemnionej przestrzeni – włączona lampa UV ujawni bogactwo sąsiadujących ze sobą wszechświatów. Warsztat zakończy sesja z dźwiękami mis i gongów tybetańskich, której wysłuchamy, relaksując się pod stworzonym właśnie Kosmosem.

Czas w puszce
17.11.2013 (niedziela), godz. 12.00
Warsztat dla dorosłych i młodzieży

Czas jest z jednej strony pojęciem abstrakcyjnym, z drugiej – naszym codziennym towarzyszem. Kiedy czas staje się dla nas zauważalny? Kiedy przyspiesza, a kiedy wlecze się niemiłosiernie? Co to znaczy, kiedy mówimy, że czas się kończy?

Zastanowimy się, czy czas można zobaczyć lub odmierzyć szklankami, usłyszeć lub na nim usiąść. Z zaproponowanych materiałów i przedmiotów stworzymy obiekty-metafory czasu, inspirując się maszynami do jego kawałkowania: zegarami, stoperami, minutnikami, wahadłem, metronomem, klepsydrą lub codziennymi zjawiskami: przerwą w szkole, ruchami Słońca, sygnalizacją świetlną, morską fala, rosnącymi roślinami, padającym deszczem.

Dokąd prowadzi droga przez ucho?
24.11.2013 (niedziela), godz. 12.00
Warsztat dla dzieci lub rodzinny (dzieci pracują wraz z dorosłymi)

Podczas wprowadzenia dowiemy się nieco o dźwiękach, które w różnych kulturach oznaczały początek lub koniec świata, były używane do praktyk duchowych i magicznych [„na początku było słowo” (Biblia), wibracja OM, trąby obwieszczające koniec świata (Apokalipsa), dźwięki w stanie bardo (buddyzm), zaklęcia i mantry]. Posłuchamy naszych szeptów i krzyków oraz dowiemy się, do jakich światów możemy dostać się przez nasze ucho.  

Podczas warsztatu zbudujemy prostą zabawkę dźwiękową oraz instrument muzyczny. Pokażemy, jak działają instrumenty zbudowane z rur PCV i szklanek oraz poeksperymentujemy ze strunami, budując prostą gitarę z gumki. Własnoręcznie skonstruowanymi instrumentami spróbujemy wykonać wspólny koncert. Na koniec poczekamy na burzę, nasłuchując zbliżających się grzmotów, i dowiemy się co to jest kamera pogłosowa.

Opracowanie i prowadzenie: Maria Stafyniak, Paweł Kula (Rezerwat Idei)

Zgłoszenia na warsztaty: rezerwat.idei@gmail.com


www.rezerwat-idei.blogspot.com
www.muzeum.szczecin.pl
www.facebook.com/muzeum.szczecin

 

Foto: 
mat.organizatora

Zobacz również