To już siódma odsłona jesiennego święta architektury - Westivalu Sztuka Architektury. Tegoroczna edycja porusza nie tylko ogólne zagadnienia dotyczące polskiej architektury, lecz kładzie również nacisk na szczecińską tożsamość regionalną.
Tematyka Westivalu zdaje się być odpowiedzią na oświadczenie kuratorskie Rem Koolhaasa, kuratora generalnego 14. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji, który pisał w nim: „Przejście do tego, co wydaje się być rodzajem uniwersalnego języka architektury jest procesem znacznie bardziej skomplikowanym niż zwykliśmy uznawać, a uwikłane są weń znaczące spotkania kultur, wynalazki techniczne i trudno uchwytne starania, by pozostać „narodowym”. W czasach wszechobecnej wyszukiwarki Google i spłaszczenia pamięci kulturowej, kluczowym dla przyszłości architektury jest wskrzeszenie i wyeksponowanie tych [narodowych] narracji.”
Westival oferuje szerokie spektrum wydarzeń – już pierwszego dnia (25.10) odbędzie się gra miejska „Zapamiętaj Szczecin”, w trakcie której pięcioosobowe grupy otrzymają do wypełnienia zadania, do zrealizowania w przestrzeni miejskiej. Nagrodą w grze jest uczestnictwo w dwóch wycieczkach po najnowszych obiektach kultury, niedostępnych jeszcze dla szerszej rzeszy odwiedzających: nowym budynku Filharmonii oraz Centrum Dialogu Przełomy. (Aby uczestniczyć wypełnij formularz)
Na wydziale architektury ZUT, w Galerii FORMA, będzie możliwość bezpłatnego zobaczenia wystawy najlepszych prac z dorocznej polsko-niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP. Wystawa przedstawi najwyżej ocenione prace dyplomowe studentów architektury z obu krajów.
Główna wystawa Westivalu będzie miała miejsce w Trafostacji Sztuki (można ją oglądać aż do 17.11). Rolą ekspozycji jest sprowokowanie odbiorcy do zadania sobie pytań: czy w zglobalizowanym świecie jest jeszcze miejsce dla architektur narodowych? Czy istnieje cos takiego jak polska architektura, a jeśli tak, to czy ma ona swój własny indywidualny głos? W wystawie wezmą udział znani architekci i artyści, m.in. Robert Konieczny KWK Promes, Mentol Architects, Jurgen Mayer H., mobius architekci, Interurban, JSK Architekci, Ingarden & Ewy, Konior Studio, Sztuczne Fiołki, Miasto Moje A W Nim, L.U.C., Filip Sprinter, Joanna Nowicka. Zwieńczeniem dnia ma być impreza w Bramie Jazz Cafe, połączona z wernisażem wystawy „Gra w kolory”, pokazującej szczecińską architekturę na przestrzeni czasu.
Drugi dzień (26.10) rozpoczyna się równie pasjonująco; odbędą się dwie wycieczki po najnowszych architektonicznych realizacjach miasta, Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza (przewodnikami będą reprezentanci hiszpańskiego biura Barozzi/Veiga) oraz po Centrum Dialogu
Przełomy (oprowadzać będzie autor projektu, Robert Konieczny). Niestety ilość miejsc jest ograniczona, dlatego warto czym prędzej zgłosić chęć udziału (sarp@westival.pl), w kilku zdaniach uzasadniając chęć uczestnictwa w oprowadzaniach.
Tego samego dnia na uczestników czeka westivalowe kino (projekcje wyświetlane będą w nowym pubie „Česky film”), a następnie w Książnicy Pomorskiej odbędzie się panel wykładowy „Made in… architektura narodowa?”. Po raz kolejny dzień zakończy się w Bramie Jazz Cafe.
Ostatni, trzeci dzień Westivalu (27.10), otworzy publiczna wystawa warsztatów studenckich. Odbędzie się również maraton młodych pracowni, gdzie szansę zaprezentowania swojego dorobku artystycznego zyskają młodzi architekci. Warto tego dnia skorzystać również z wycieczek ze znawcą historii Szczecina, Przemkiem Głową (w programie także wycieczka lotnicza!). Westival zakończy koncert zespołu Ploy w Klubie Sztuki Niepopularnej Alter Ego.
Z roku na rok prestiż szczecisnkiego święta architektury rośnie – miejmy nadzieję, że z biegiem czasu Westival zajmie zasłużone miejsce na kulturalnej mapie Europy.
W trakcie trwania 3 dni WESTIVALU naszych gości po Szczecinie oprowadzał będzie Przemek Głowa.
Do 17.11.2013 – prezentacja wystawy głównej w Trafostacji Sztuki
UWAGA!
Program do ostatnich dni będzie aktualizowany!!!
Więcej informacji na www.westival.pl