Tradycyjnie tej jesieni odbędzie się Szczecin European Film Festival, wielkie szczecińskie święto filmowe. Od 29 września startują pokazy ponad 220 filmów, w tym ok. 150 zagranicznych i 70 polskich, a także 30 premier i ponad 20 dyskusji! Tegoroczny festiwal odwiedzi blisko 50 gości z kilkudziesięciu krajów.
Szczecin European Film Festival to największa i jedyna międzynarodowa impreza filmowa w Szczecinie, to festiwal naprawdę przekraczający granice, w którego centrum znajduje się pytanie o to, jak za pomocą narzędzi filmowych opracowywana jest rzeczywistość.
SEFF składa się z części konkursowej – Europejskiego Konkursu filmów dokumentalnych i tegorocznej nowości - Konkursu Polskiego, oraz bogatego programu towarzyszącego. Filmy z Konkursu europejskiego oceni międzynarodowe jury, w składzie: Birgit Acar – pracownik działu imprez Muzeum Filmu w Poczdamie, selekcjonerka i jurorka festiwali (m.in. Berlinale, Festiwal Filmu Krótkometrażowego w Hamburg); Cecilia Lidin – pracownik Szwedzkiego Instytutu Filmowego, konsultant filmów dokumentalnych; Kamil Kuskowski – jeden z najważniejszych polskich twórców multimedialnych, Dziekan Wydziału Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie.
Jury polskie (decydujące o przyznaniu nagrody w Konkursie Polskim): Marcin Koszałka – jeden z najważniejszych polskich twórców filmowych, dokumentalista i operator; Przemysław Lewandowski – dyrektor Ińskiego Lata Filmowego; Dorota Roszkowska – producentka, kieruje Akademią Sztuk Dokumentalnych, organizującą międzynarodowe przedsięwzięcia w zakresie promocji i edukacji filmowej (m.in. Pitching Dragon Forum podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego, szkolenia w Kijowie, Moskwie i Permie).
Podczas tegorocznego SEFF filmy zostaną przedstawione w kilku różnych blokach tematycznych:
Ekstraklasie (a w niej „Najlepsze filmy świata”, film o Noamie Chomskim, pokaz filmu o Nicku Cave „20 000 dni na Ziemi”, sylwetka Waltera Ruttmanna i 14 produkcji z jego bogatego i zróżnicowanego dorobku z przełomu lat 1920. i 1930., a także retrospektywa twórczości Andrzeja Munka – jednego z najwybitniejszych polskich twórców, którego błyskotliwą karierę przerwała tragiczna, przedwczesna śmierć), Granicach Kina (a w nich m.in filmy kręcone telefonem komórkowym), Wspólnych Granicach (w obrębie których szczeciński festiwal po raz pierwszy w Polsce pokaże film o generale Jaruzelskim "Jak sfilmować prezydenta"), Strefie Chillout (a w niej wybrane filmy niespodzianki z tworczości m.in Martina Scorsese czy filmy upamiętniające zmarłego niedawno Robina Williamsa), Kinie na Pomorzu Zachodnim czy Czwartym Wymiarze Europy (pokazy m.in młodego kina niemieckiego).
Ponadto podczas festiwalu pokazany zostanie film „Miasto 44”, podczas którego gościem festiwalu będzie Krystyna Łyczywek, uczestniczka Powstania Warszawskiego oraz, gratka dla obcokrajowców zamieszkujących Szczecin, czyli punkt programu „Around the World in 192 Minutes” - pokaz filmów nagradzanych na tak prestiżowych festiwalach jak IDFA, które wyświetlone będą z angielskimi napisami.
Pełny program festiwalu znajdziecie tutaj.
Wydarzenie objęte patronatem medialnym Szczecina Głównego.
Foto:
mat. pras.