Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Związek Literatów Polskich zaprasza na wieczór z literackim akcentem

Gdzie: 
Szczeciński Inkubator Kultury, Al. Wojska Polskiego 90
Data wydarzenia: 
Wtorek, 17 Czerwiec, 2014 - 17:00
Za ile: 
wstęp wolny
Związek Literatów Polskich (ZLP) zaprasza do Szczecińskiego Inkubatora Kultury na promocję książek z serii: akcent „Namaluj mnie…” oraz „Rozmowy o zmierzchu”. Publiczność będzie miała okazję porozmawiać z Różą Czerniawską-Karcz oraz Rafałem Podrazą. Wieczór autorski poprowadzi redaktorka Polskiego Radia Szczecin, Małgorzata Frymus. 
 
Róża Czerniawska-Karcz o sztuce
Tom poezji Róży Czerniawskiej-Karcz "NAMALUJ MNIE...", to zbiór wierszy z gatunku ekfraz (czyli wierszy opisujących dzieło sztuki) odnoszących się do wybranych, najbardziej znanych obrazów Jana Vermeera van Delft, holenderskiego malarza z XVII w. Tom ilustruje sytuacje z życia codziennego portretowanych przez malarza kobiet, a te z kolei intymne obrazki są w kręgu zainteresowania poetki, która odnajduje w nich uniwersalność zatrzymanych w czasie i przestrzeni bohaterek, np. Dziewczyny z perłą, Kobiety czytającej list, Koronczarki, Mleczarki czy Śpiącej służącej, a nawet Uliczki, którą personifikuje, wprowadzając do grona portretowanych. Łącząc słowo z obrazem tworzy opowieść o intymnym życiu kobiety uwięzionej  na zawsze w chwili, która  w swojej roli pozostaje nie tylko na obrazie, ale i we frazie poetyckiej. Książkę ilustrują obrazy Vermeera, które są powszechnie dostępne jako dzieła należące do światowej kultury. Tom pełni też funkcję edukacyjno-estetyczną dzięki korespondencji sztuk.
 
„Rozmowy o Zmierzchu” Rafała Podrazy
W książce „Rozmowy o Zmierzchu”,  Rafał Podraza zebrał 13 rozmów, które autor przeprowadził ze znakomitościami polskiego filmu, sportu i muzyki. Zamierzeniem autorskim pisarza była próba ocalenia od zapomnienia ciekawych postaw i poglądów wybranych bohaterów w różnych dziedzinach ich życia. Próba udana, bo nagrodzona w sierpniu ubiegłego roku Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego w Międzynarodowym Konkursie „Wspomnienia miłośników rock’n’rola” organizowanego przez Fundację „Sopockie korzenie”. Z ponad stu rozmówców, z którymi spotkał się Rafał Podraza w czasie minionej dekady, do książki wybrał trzynastu, z różnych względów dla niego ważnych. Dobór interlokutorów nie ma specjalnego klucza, chyba że za taki uważa się znaczenie nazwiska oraz osobowość artystyczną czy sportową wybranej postaci. A do takich zapewne należą: HANKA BIELICKA - ELENI - MARIA FOŁTYN - HALINA FRĄCKOWIAK - KRYSTYNA JANDA - IRENA JAROCKA - KORA - JAROSŁAW KUKULSKI - HALINA KUNICKA - TOMASZ RACZEK - MARIA SZABŁOWSKA - IRENA SZEWIŃSKA.
 
Projekt dofinansowany ze środków Miasta Szczecin.
Foto: 
mat. organizatora

Zobacz również