Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Zwycięzcy festiwalu 100° Berlin w Szczecinie!

Gdzie: 
Ośrodek Teatralny Kana, pl. św.św. Piotra i Pawła 4/5
Data wydarzenia: 
Piątek, 25 Październik, 2013 - 19:00 do Sobota, 26 Październik, 2013 - 19:00
Za ile: 
10zł
15zł/20zł

Projekt prezentuje zwycięzców festiwalu 100° Berlin – czterodniowego maratonu teatralnego. OFFenes Berlin oznacza „otwarty/OFFowy Berlin” i pozwala przekonać się, czym żyje pełna humoru i wyobraźni stolica współczesnej sztuki niezależnej.

Miriam Jakob: Friday 1.23.1915 [sic] “as usual, sorry that I do not always...”
(Piątek 1.23.1915 [sic] “jak zawsze. Przepraszam, że czasem...”)
Zaczęło się od wykładu-performance’u pt. „Malinowski”, zajmującego się artystyczno-performatywnymi implikacjami jednej z metod nauk społecznych – obserwacji uczestniczącej. Tym razem pod lupą znajdą się konflikty wewnętrzne, zarówno antropologa jak i performerki. Czerpiąc inspirację z dzienników Malinowskiego, które ukazują go jako hipohondryczną i pełną zwątpienia osobę, rozdartą pomiędzy własnymi oczekiwaniami, samodyscypliną i nieuchronną porażką, performance zaprosi widzów do intymnego doświadczenia dobrowolnego uwięzienia w iluzji dżungli. 
Miriam Jakob, antropolożka i performerka, bada oczekiwania i wewnętrzne granice widzów i performerów w swoich instalacjach, (wykładach-) performance’ach i video-projekcjach. Jej twórczość kreuje przestrzenie pożądania, w których mechanizmy walidacji tracą swoje znaczenie, a granice między nami i „Innymi” rozmywają się. Miriam studiuje obecnie na Inter-University for Dance w Berlinie.
 
Lonski & Classen – koncert ( 15zł - b.ulgowy, 20zł - b. normalny )
Felix Classen to muzyk i producent, sporadycznie angażujący się w projekty filmowe i fotograficzne funkcjonujące w kontekście tańca i performance’u. W projekcie „Piątek” zajmował się produkcja ścieżki dźwiękowej i asystował przy świetle, dźwięku, jak i dramaturgii. Z Lukasem Lonskim współpracuje od połowy lat 90-tych. Po wielu muzycznych i przestrzennych eksperymentach osiedli w Berlinie– to właśnie miasto uznają za miejsce, gdzie narodziła się niemalże konspiracyjna jakość ich muzyki. Dwa wokale, dźwięk gitary i rytm perkusji wchodzą tu w niepowtarzalną interakcję: powstaje coś pomiędzy chamber popem a delikatnie szalejącym electro: idiosynkratyczny wielkomiejski blues. 
Po jednym z koncertów zostali zaproszeni przez Yanna Tiersena (twórcy m.in. muzyki do filmu „Amelia”), do udziału w trasie promującej album „Dust Lane” w 2010. Lonski & Classen grali swoją muzykę w wielkich salach koncertowych Europy, podczas 60 koncertów, przed tysiącami ludzi. Ich muzyka jest jednak przede wszystkim muzyką do bliskiego słuchania, pełną ciepła, zbudowaną na relacji z drugim człowiekiem.
 
Ana Mendes „Dance Play” ( 10zł )
Ana Mendes to scenopisarka, artystka multidyscyplinarna, pracująca z wideo i fotografią. Pochodzi z Portugalii, ale mieszka w Londynie. Swoje teksty publikowała w Portugalii, Brazylii, Francji i Szwajcarii, jej sztuki wystawiane były w Portugalii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Hiszpanii,  Szwecji, USA i Bośni, a prace pokazywane w galeriach w Europie, Chinach, Kanadzie i USA. Jej poszukiwania oparte są na ruchu i rytmie. 
 
TANECZNA GRA
 
 Idę wolno
 bo przychodzę z daleka
 
 Idę wolno bo
 pochodzę z Afganistanu
A to bardzo daleko
 Idę wolno
 Bo jestem basha posh*)
Dziewczyną, która kiedyś była chłopcem
 
 *) BACHA POSH ("ubrana jak chłopiec"" w języku Dari) – praktykowany na terenie Afganistanu i Pakistanu zwyczaj wychowywania jednej z  córek  jako chłopca w rodzinach, w których nie ma synów.
 
„Dance Play” to przedstawienie o życiu, ruchu i emigracji. Jest to praca o ruchu, w którym żyjemy dziś w Europie, z  nadzieją, rewolucją i kapitalizmem.
 
 Jej spektakl połączony jest z wystawą fotografii "Das ist mein Gott"– artystka poprosiła emigrantów zamieszkujących kilka europejskich miast, żeby przynieśli jej zdjęcie „swojego Boga”. Z fragmentów ich życiorysów zbudowała jedną postać, która stała się bohaterem przedstawienia.  
 
Projektowi towarzyszą warsztaty dla potencjalnych i obecnych organizatorów festiwali (szczegóły i zgłoszenia: info@kana.art.pl)
 
Projekt OFFenes Berlin dofinansowany jest przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.
 
Foto: 
materiał organizatora

Zobacz również