TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie jako pierwsza instytucja w Polsce zaprezentuje obszerną wystawę włoskiego artysty Nicola Samoriego.
Jego figuratywne prace o precyzyjnej klasycznej kompozycji i znacznym stopniu złożoności i wirtuozerii w technice wykonania są zjawiskiem wyjątkowym w świecie sztuki współczesnej. Samori skrupulatnie maluje kompozycje, pieczołowicie rzeźbi w marmurze i tworzy mieniące się instalacje zapraszając widza do uczestniczenia w doznaniach na poziomie zarówno wizualnym, jak i niemal fizycznym. Łączy przeszywającą zmysły intensywność zainspirowaną teatralną estetyką sztuki renesansowej i barokowej z odniesieniami współczesnymi wywiedzionymi z sugestywności powojennych malarzy ekspresjonistycznych. To wszystko składa się na podejście artysty do roli i wyrazu sztuki klasycznej i figuratywnej w dzisiejszych czasach.
Wystawa podsumowuje najnowszą twórczość artysty. W obrazach powierzchnia płótna stanowi swojego rodzaju warstwę materialną. Wspomniane kompozycje malarskie poddawane są agresywnej, wręcz fizycznej ingerencji zmieniając jednocześnie odbiór pracy w oczach widza i zmuszając go do ponownej analizy. Płótno czy deska, poddane procesowi dekonstrukcji, przekraczają granicę między byciem przedmiotem dwuwymiarowym i stają się obiektem przestrzennym. Proces ten powoduje swojego rodzaju ingerencję dzieła w otaczającą je przestrzeń. W innych pracach Samori jeszcze głębiej eksperymentuje z kompozycją abstrakcyjną, ukrytą, używając przy tym miedzi, złota i srebra. Odwołuje się do doświadczenia pisania ikon i podkreśla sferę mistyczną swoich prac.
W instalacji „site-specific” prezentowanej w holu głównym TRAFO, Samori ogranicza pojęcie wiary do jego podstawowych składników: modlącego się i bóstwa. Wskutek tego pozbawia on owe pojęcia ich podstawowych wyznaczników, mianowicie kontekstu społecznego oraz historycznego. Gdy widz konfrontuje się z jego pracą czyli nakładającymi się na siebie warstwami historii religii i estetyki, jest zmuszony do zweryfikowania swojego podejścia do wiary. Stąd instalacja Samoriego jest nie tylko wyraźnym odniesieniem do pogańskich zaczątków religii, lecz także analizą praktyki religijnej w dzisiejszych czasach lub jej zaniechania oraz nieustającego wpływu religii na współczesną sztukę.
Po raz pierwszy w Polsce jedna wystawa połączy trzy znaczące serie prac artysty. Poza instalacją „site-specific”, Samori będzie pokazywał jeszcze nie wystawiane obrazy olejne i rzeźby. Wystawa Religo wejdzie również w przestrzeń sąsiadującego z TRAFO kościoła pod wezwaniem Św. Jana Ewangelisty.
wstęp na wernisaż wolny
wystawa czynna wtorek-niedziela w godz. 11-19, poniedziałek - zamknięte (Poniedziałek Wielkanocny wyjątkowo otwarte!)
bilety: normalny 10 zł / ulgowy 5 zł
Zobacz naszą relację z wystawy oraz galerię zdjęć.