Przegląd twórczości
Wystawa zajęła całą przestrzeń Trafostacji. Większość prac prezentuje najnowszą twórczość artysty - powstały w latach 2013-14 i obecnie znajdują się głównie w kolekcjach prywatnych. W sali kolumnowej w piwnicy znajdują się prace rzeźbiarskie, na kolejnych piętrach prezentowane są obrazy. Prace artysty często czerpią inspiracje z historii sztuki, zwłaszcza z okresu renesansu i baroku, gdzie teatralna estetyka i intensywność przedstawień budzi podziw do dziś.
Site-specific
Instalacja w przestrzeni hali Trafostacji powstała specjalnie na zamówienie galerii. Jest jakby punktem kulminacyjnym wędrówki po wystawie - wcześniej warto zobaczyć prace prezentowane w galeriach na kolejnym piętrach zaczynając od sali kolumnowej w piwnicy.
Instalacja nawiązuje do pierwszych artefaktów w historii ludzkości - wizerunków bogów, kultu płodności - kiedy to sztuka i religia stanowiły jeszcze jedną całość. Jest to nie tylko wyraźne odniesienie do pogańskich zaczątków religii, lecz także analiza praktyki religijnej w dzisiejszych czasach lub jej zaniechania, a zarazem nieustającego wpływu religii na sztukę współczesną.
Marie
Na zamówienie Trafostacji Sztuki Samori stworzył obraz olejny "Marie", który eksponowany jest w prezbiterium kościoła pw. św. Jana Ewangelisty po drugiej stronie ul. Świętego Ducha. Dzieło powstało w ramach współpracy TRAFO z Kościołem, która w zamierzeniu pomysłodawców ma być długofalowym projektem przybliżającym obie instytucje. Obraz nawiązuje do szestnastowiecznej rzeźby Gregora Erharta znajdującej się obecnie w paryskim Luwrze. Kompozycja ukazuje pokutującą Marię Magdalenę w charakterystyczny dla artysty sposób - obraz poddany procesowi dekonstruckji tworzy pustą przestrzeń w miejscu twarzy postaci, pozostawiając wolny obszar dla interpretacji widza.
Nicola Samori (ur. 1977, Forli), mieszka i pracuje w Bagnacavallo we Włoszech w pobliżu Rawenny. W 2004 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Bolonii. Jego wcześniejsze prace pokazywano m.in. na wystawach: "Dei Miti Memorie" (Central TAFE Gallery, Perth, 2003), "Sine Die" (Museo d'Arte Contemporanea, Gibellina, 2007), "Arte Italiana 1968-2007 Pittura" (Palazzo Reale, Mediolan, 2007) oraz 9. edycji Premio Kair (Palazzo della Permanente, Mediolan, 2008). Wystawa z 2010 roku "La Dialettica del Mostro" (Galleria Marcorossi Artecontemporanea, Mediolan) była początkiem prac nad tematem inkorporacji, w której to obraz ulega przemienieniu i przedefiniowaniu. W tym samym roku Samori zaczął też otwierać swoje kompozycje poprzez fizyczną dekonstrukcję powierzchni obrazu. W 2011 roku artysta został zaproszony do udziału w 54. Biennale w Wenecji (Pawilon Włoski). W 2012 roku pokazał swoje prace na dwóch wystawach indywidualnych: "Imaginifragus" w Christian Ehrentraut Gallery w Berlinie i "The Venerable Abject" w Ana Cristea Gallery w Nowym Jorku.
Najnowsze prace zaprezentował na "Fegefeuer" (Kunsthalle Tubingen, 2012), swojej pierwszej wystawie muzealnej poza Włochami, oraz na "Die Verwindung" i podczas indywidualnej prezentacji w Galerii Emilio Mazzoli w Modenie. Kolejna wystawa indywidualna w Galerii Christian Ehrentraut ("Guarigione dell'Ossesso", 2013) obejmowała serię obrazów podejmujących problematykę złudzenia. Wystawy indywidualne i grupowe z udziałem artysty w 2014 roku odbyły się w Schauwerk w Sindelfingen, w Palazzo Chiericati w Vincenzie, w MAC w Lissone, w Kunsthalle w Kolonii oraz w galerii Rosenfeld Porcini w Londynie.
Wystawa Religo to pierwsza wystawa indywidualna artysty w Polsce.
wystawa: 18 stycznia - 06 kwietnia 2015
kurator: Marie-Eve Lafontaine
godziny otwarcia:
wtorek-niedziela 11-19
(Poniedziałek Wielkanocny wyjątkowo otwarte!)
tel. 91 400 00 49
bilety:
normalny 10 zł
ulgowy 5 zł
Wystawa Religo znalazła się w zestawieniu najciekawszych wystaw, które odbędą się w 2015 roku w Polsce wg Magazynu SZUM