Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Wystawa "RELIGO"

Gdzie: 
Trafo - Trafostacja Sztuki, ul. Świętego Ducha 4
Data wydarzenia: 
Sobota, 17 Styczeń, 2015 - 19:00 do Poniedziałek, 6 Kwiecień, 2015 - 19:00
Za ile: 
10 zł / 5 zł

 

TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie jako pierwsza instytucja w Polsce zaprezentuje obszerną wystawę włoskiego artysty Nicola Samoriego.

 

Jego figuratywne prace o precyzyjnej klasycznej kompozycji i znacznym stopniu złożoności i wirtuozerii w technice wykonania są zjawiskiem wyjątkowym w świecie sztuki współczesnej. Samori skrupulatnie maluje kompozycje, pieczołowicie rzeźbi w marmurze i tworzy mieniące się instalacje zapraszając widza do uczestniczenia w doznaniach na poziomie zarówno wizualnym, jak i niemal fizycznym. Łączy przeszywającą zmysły intensywność zainspirowaną teatralną estetyką sztuki renesansowej i barokowej z odniesieniami współczesnymi wywiedzionymi z sugestywności powojennych malarzy ekspresjonistycznych. To wszystko składa się na podejście artysty do roli i wyrazu sztuki klasycznej i figuratywnej  w dzisiejszych czasach.

 

Wystawa podsumowuje najnowszą twórczość artysty. W obrazach powierzchnia płótna stanowi swojego rodzaju warstwę materialną. Wspomniane kompozycje malarskie poddawane są agresywnej, wręcz fizycznej ingerencji zmieniając jednocześnie odbiór pracy w oczach widza i zmuszając go do ponownej analizy. Płótno czy deska, poddane procesowi dekonstrukcji, przekraczają granicę między byciem przedmiotem dwuwymiarowym i stają się obiektem przestrzennym. Proces ten powoduje swojego rodzaju ingerencję dzieła w otaczającą je przestrzeń. W innych pracach Samori jeszcze głębiej eksperymentuje z kompozycją abstrakcyjną, ukrytą, używając przy tym miedzi, złota i srebra. Odwołuje się do doświadczenia pisania ikon i podkreśla sferę mistyczną swoich prac.

 

W instalacji „site-specific” prezentowanej w holu głównym TRAFO, Samori ogranicza pojęcie wiary do jego podstawowych składników: modlącego się i bóstwa. Wskutek tego pozbawia on owe pojęcia ich podstawowych wyznaczników, mianowicie kontekstu społecznego oraz historycznego. Gdy widz konfrontuje się z jego pracą czyli nakładającymi się na siebie warstwami historii religii i estetyki, jest zmuszony do zweryfikowania swojego podejścia do wiary. Stąd instalacja Samoriego jest nie tylko wyraźnym odniesieniem do pogańskich zaczątków religii, lecz także analizą praktyki religijnej w dzisiejszych czasach lub jej zaniechania oraz nieustającego wpływu religii na współczesną sztukę.

 

Po raz pierwszy w Polsce jedna wystawa połączy trzy znaczące serie prac artysty. Poza instalacją „site-specific”, Samori będzie pokazywał jeszcze nie wystawiane obrazy olejne i rzeźby. Wystawa Religo wejdzie również w przestrzeń sąsiadującego z TRAFO kościoła pod wezwaniem Św. Jana Ewangelisty.

 


wstęp na wernisaż wolny

wystawa czynna wtorek-niedziela w godz. 11-19, poniedziałek - zamknięte (Poniedziałek Wielkanocny wyjątkowo otwarte!)

bilety: normalny 10 zł / ulgowy 5 zł


 
 
strona galerii: http://www.trafo.org
 
Wystawa Nicola Samori znalazła się w zestawieniu najciekawszych wystaw, które odbędą się w Polsce w 2015 roku wg Magazynu SZUM
 

Zobacz naszą relację z wystawy oraz galerię zdjęć.

 

Foto: 
mat. organizatora

Zobacz również