Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Płonąc w wodzie, tonąc w ogniu - wystawa z kolekcji regionalnej Zachęty

Gdzie: 
Zona Sztuki Aktualnej, Akademia Sztuki w Szczecinie, pl. Orła Białego 2
Data wydarzenia: 
Środa, 18 Maj, 2016 - 19:00 do Piątek, 17 Czerwiec, 2016 - 19:00
Za ile: 
wstęp wolny

Coraz głośniej mówi się o kolekcji Regionalnej Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie. W ubiegłym roku mieliśmy okazję zobaczyć część  zbiorów, które zaprezentowano w Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Staromłyńskiej. Wystawę prezentującą kolejną porcję sztuki nowoczesnej możemy oglądać w Akademii Sztuki do 17 czerwca.

Pomimo oczywistych ograniczeń związanych z przestrzenią galerii Zony, wystawa prezentuje aż 17 prac różnych artystów. Wśród nich niemal wszystkie dostępne artystom środki wyrazu: obrazy, fotografie, wideo, rzeźba, obiekty i instalacje. Najstarsza z prac to analogowa czarno-biała fotografia Andrzeja Lachowicza z 1971 roku, najmłodsza to wideo "Czarna Bandera" Artura Rozena z 2014 roku. Prezentacja tak szerokiego spektrum mediów i prac niosła za sobą uzasadnioną obawę o przesyt przestrzeni galerii, której zasoby pojemnościowe są dość mocno ograniczone.
 
Organizatorom wystawy udało się z tego wybrnąć... meblując pomieszczenia dodatkowymi fotelami! W ten sposób stworzono antytezę galerii typu "white-box", charakteryzującej się sterylnością białych przestrzeni i rozrzutnością w kwestii jej organizacji. Pomógło w tym również uczytelnienie podziału przestrzeni na mniejsze "pokoje" wykorzystując do tego tekstylne przegrody, na których wyświetlano prace wideo. Dodając kolejne przedmioty niebędące obiektami sztuki, przestrzeń Zony udało się na tyle umeblować, że stworzono iluzję domowości i przytulności.
 
Tytuł wystawy i jej tematyka odnosi się do kategorii zmian, które wywołują niepokój i lęk. Dobór prac z bogatej kolekcji szczecińskiej Zachęty został dokonany na podstawie nowych znaczeń jakich zaczęły nabierać w kotekście aktualnych procesów społeczno-polityczno-ekonomicznych w Polsce i na świecie.
 
Artyści: Bownik, Olaf Brzeski, Andrzej Ciesielski, Hubert Czerepok, Łukasz Jastrubczak, Paweł Kula, Zofia Kulik, Andrzej Lachowicz, Wojciech Łazarczyk, Karolina Mełnicka, Johan Muyle, Anna Orlikowska, Artur Rozen, Paulina Sadowska, Jadwiga Sawicka, Wojciech Wilczyk, Piotr Wyrzykowski
 
Zachęta Sztuki Współczesnej - stowarzyszenie powołane w listopadzie 2004 roku w ramach Narodowego Programu Kultury "Znaki Czasu" - programu Ministerstwa Kultury. Impulsem do stworzenia programu ministerialnego były poważne braki w kolekcjach tworzonych przez polskie instytucje kultury. Braki dotyczyły przed wszystkim dzieł powstałych po okresie transformacji 1989 roku. Efektem zaniedbań wiele cennych dzieł było przechowywanych przez artystów w nieodpowiednich warunkach, poza zasięgiem potencjalnego odbiorcy. Stowarzyszenie skupia się przede wszystkim na kolekcjonowaniu wybitnych dzieł polskiej sztuki współczesnej, często z uwzględnieniem lokalnego kontekstu. Dlatego obok dzieł Julity Wójcik, Natalii LL, Zbigniewa Libery, Józefa Robakowskiego czy Alicji Żebrowskiej znajdziemy też prace artystów związanych z regionem Pomorza Zachodniego. Kolekcja skupuje średnio kilkanaście prac rocznie. Obecnie liczy ponad 300 pozycji. Dzieła z kolekcji są cyklicznie prezentowane przez Muzeum Narodowe w Szczecinie, z którym Zachęta współpracuje. Ostatnia wystawa w Szczecinie miała miejsce w 2013 roku.
 
---
Płonąć w wodzie, tonąc w ogniu - wystawa prac z kolekcji Regionalnej Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie
Kuratorka: Aurelia Nowak
Aranżacja ekspozycji: Jarosław Hulbój
 
Wystawa
18 maja-17 czerwca 2016
wtorek-sobota 15.00-19.00
 
Wstęp wolny
 
Foto: 
Marcin Szneider

Zobacz również