Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

"TRACK(S)"

Gdzie: 
Trafo - Trafostacja Sztuki, ul. Świętego Ducha 4
Data wydarzenia: 
Piątek, 6 luty, 2015 - 19:00 do Czwartek, 30 Kwiecień, 2015 - 19:00

 

Performans / instalacja dźwiękowa prezentowana w ramach piątej edycji TRAFO PLUG IN: PROJECT ROOM, przestrzeni eksperymentalnej w TRAFO, poświęconej młodym artystom z Polski i zagranicy.

"Koncepcja mojego grania na fortepianie ma w sobie niezliczoną ilość inspiracji muzycznych i sytuacyjnych. Podświadomy, a zarazem bezpośredni wpływ na styl grania mają lata ćwiczeń w szkole i na akademii muzycznej. W sąsiednich salach - ćwiczeniówkach szlifowali warsztat inni pianiści, co tworzyło razem dwie lub trzy, nie wiedzące o sobie nawzajem, płaszczyzny. Bawiło mnie granie w tym samym pulsie z jedną z nich, czasem powtarzałam dokładnie to samo i czekałam na odpowiedź zza ściany. Zwłaszcza, gdy wiedziałam, kto obok ćwiczy, korciło mnie, aby go sprowokować jego własną frazą.

 

To, co wryło się najmocniej w moje audytywne wspomnienia, to spacer długim korytarzem, zwanym przez nas „pianistycznym", o różnych porach dnia. Mieściły się w nim sale z fortepianami - ćwiczeniówki tylko dla pianistów. Późnym popołudniem, kiedy praktykowali nasi pilni wirtuozi, na korytarzu królował nawał decybeli układający się w bezkształtną masę dźwiękową, która - wespół z zapachem pasty do podłogi i niemrawym światłem sączącym się z kulistych żyrandoli - jest kwintesencją szkoły na Gnilnej z tamtych czasów. W miarę upływu dnia, kakofonia przeradzała się w uporządkowane warstwy, w których można było rozróżnić poszczególne utwory. Niejednokrotnie warstwy te, pomimo niezależności, zgrywały się w całkiem logiczną całość, niczym nieświadomy DJ'ing w swej pierwotnej i czystej formie. Natomiast moment, w którym ciszę przerywał ledwo majaczący motyw dobiegający z najdalszej sali na drugim piętrze, miał w sobie niewytłumaczalną magię". Joanna Duda

 

Joanna Duda - pianistka, kompozytorka, członkini wielu projektów, m. in.: J=J, Wojtek Mazolewski Quintet. Stypendystka Kulturalnego Miasta Gdańska w latach 2010 roku  i 2012. Nominowana do nagrody TVP Kultura Gwarancje Kultury 2011 w kategorii Debiut Roku oraz  Grand Prix Jazz Melomani w kategorii Nadzieja Melomanów. Współpracuje obecnie z zespołem Skalpel jako żywy element składu. Autorka muzyki do spektakli teatralnych Station des Corps (reż. Tomasz Bazan), Balladyna (reż. Krzysztof Garbaczewski), Herb Brecht (reż. Krzysztof Garbaczewski), fetish.wtf w reżyserii Doroty Androsz (oraz oprawa wizualna), 2 reż. K. Pastuszak, Nomadic Woman (reż. K. Pastuszak), Fragile (Katarzyna Pastuszak, Dorota  Androsz, Joanna Duda, Agnieszka Kamińska, Aleksandra Śliwińska – premiera na International Festival Sound Around KaliningradBBNCCA (Baltic Branch of National Centre for Contemporary Arts, Kaliningrad, Rosja), Ocalony (premiera na 11. International Dance and Theatre Festival w Theatre X w Tokio. W 2014 roku współtworzyła muzycznie, wizualnie i performatywnie następujące spektakle i działania performatywne: VHS nr 33 – WCZASY 1983 (Katarzyna Pastuszak, Joanna Duda – premiera na Streetwaves 2014); Mushi no Hokō (Katarzyna Pastuszak, Joanna Duda, Aleksandra Śliwińska – premiera na Festiwalu Kultury Azjatyckiej MADE IN AZJA, XII Bałtycki Festiwal Nauki, UG). Koncertowała także m. in. w Tokio, Berlinie, Paryżu, Pradze, Brukseli, Kaliningradzie, Pekinie, Szanghaju, Singapurze, Delhi, Bangalore. Joanna Duda w marcu 2013 wydała swoją autorską płytę The Best Of, na której prezentuje przekrój całej swojej dotychczasowej twórczości z lat 2011-2013.

 

Katarzyna Pastuszak - tancerka, teatrolog, tłumacz, doktor nauk humanistycznych, prezes Stowarzyszenia Amareya Art, w latach 2009-2014 Kurator Gdańskiego Festiwalu Tańca (Klub Żak). Od 2003 roku współtworzy Teatr Amareya działający w Gdańsku, z którym występowała m. in. w Japonii, Norwegii, Francji, Izraelu, Gruzji, Rosji, Azerbejdżanie, Szwecji. Ukończyła Skandynawistykę (UG) i Wiedzę o Teatrze (Akademia Teatralna, Warszawa) oraz Filologiczne Studium Doktoranckie UG (tytuł doktoratu Ankoku butô Hijikaty Tatsumiego – teatr ciała-w-kryzysie, 2010 rok). Występowała także w projektach z twórcami zagranicznymi – np. The Power of Nature z grenlandzką storytellerką Louise Fontain (Norwegia, 2013 rok) Dream Regime z Gekidan Kaitaisha z Tokio pokazywany w Polsce i Japonii (2007-2011), Caravan Project z Ang Gey Pin (2008), Anatomical Theatre – The Mystery of Life and Death z Joan Laage (lata 2006/2007), Ten ku Youran z Daisuke Yoshimoto (2006),Mandala życia i śmierci w reżyserii Atsushiego Takenouchiego (2005). Reżyseruje również projekty teatralne z osobami niepełnosprawnymi i niewidomymi. W 2014 roku współtworzyła następujące spektakle i działania performatywne: VHS nr 33 – WCZASY 1983; Mushi no Hokô, Fragile (premiera na festiwalu Sound Around Kaliningrad), Ocalony (premiera na 11. International Dance and Theatre Festival w Theatre X w Tokio),Forandring (premiera na Villkvinneseminar Mosjoen, Norwegia). W 2014 roku spektakl NOMADKA w reżyserii Katarzyny Pastuszak został zaprezentowany podczas 11. International Dance and Theatre Festival w Theatre X w Tokio i w Sisimiut Kulturhus na Grenlandii. W grudniu 2014 roku nakładem wydawnictwa Universitas ukazała się książka Pastuszak pt. Ankoku butô Hijikaty Tatsumiego – teatr ciała-w-kryzysie. Teatr Amareya prowadzony przez Pastuszak został rekomendowany przez jury Polskiej Platformy Tańca 2014 roku do prezentacji swojej twórczości w ramach bloku Wizytówka artysty.

 

 

TRAFO PLUG IN: PROJECT ROOM to przestrzeń eksperymentalna w Trafostacji Sztuki w Szczecinie dedykowana młodym artystom z Polski i z zagranicy. Podstawowym celem jest produkcja nowych dzieł sztuki i wspierane prezentacji rozmaitych dziedzin sztuki takich jak dźwięk, video art, performance, instalacja, rzeźba, fotografia i literatura.

 

Zarys programu: W odstępach cyklicznych kolejni artyści są zapraszani do wykorzystania przestrzeni TRAFO PLUG IN: PROJECT ROOM (270x 640 cm). Wernisaż towarzyszący otwarciu każdej z wystaw umożliwia publiczności bezpośredni kontakt z artystą oraz pozwala twórcy zakomunikować ideę swojego dzieła.

---

Zobacz relację z wernisażu.

Foto: 
mat. organizatora

Zobacz również