Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

digital_ia 15 w 13 muzach

Gdzie: 
13 muz, pl. Żołnierza Polskiego 2
Data wydarzenia: 
Piątek, 23 Październik, 2015 - 20:30 do Poniedziałek, 30 Listopad, 2015 - 17:00
Za ile: 
Bezpłatnie

digital_ia  to jedno z niewielu wydarzeń w Polsce, które podejmuje zagadnienia sztuki nowych mediów. Festiwal stanowi platformę prezentacji najnowszych zjawisk zachodzących na pograniczu sztuki, nauki i technologii.

Wydarzeniu, co roku, towarzyszy nowa myśl przewodnia, stając się tym samym głównym tematem bieżącej odsłony festiwalu. W ostatnich latach były to: techno_body (2014), bio_contact (2013), inter_aktywniej! (2012).
W tym roku ton nadaje: re_ maunfact.

 

Kuratorami tegorocznej edycji festiwalu jest duet z Berlina: Felix Hardmood Beck oraz Regina Tetens, na stałe współpracujący z berlińskim kolektywem artystycznym ART+COM Studios.

Felix Hardmood Beck - adiunkt na Wydziale Inżynierii University New York w  Abu Dhabi (w dziedzinie praktyki designu), gdzie zajmuje się głównie innowacjami i wzornictwem. Pracuje także jako technolog, twórca projektów koncepcyjnych oraz wykładowca gościnny na uczelniach Europy i Bliskiego Wschodu. Jego prace prezentowane były w wielu publikacjach poświęconych projektowaniu, a także na międzynarodowych wystawach i festiwalach.
Regina Tetens - absolwentka Akademii Sztuki w Berlinie. Obecnie kieruje inicjatywą artystyczną i projektową ART+COM Studios w Berlinie. Doświadczenie kuratorskie zdobyła organizując wystawy m.in. w galerii Promotions w Berlinie, Exit Art w Nowym Jorku oraz na stanowisku kierownika produkcji podczas Berlin Biennale.

 

Wystawa główna re_ maunfact odwołuje się do przeszłych, obecnych, a także przyszłych rozwiązań technologicznych oraz do wpływu jaki wywierają na kulturalne życie społeczeństw i sztukę współczesną.

re_ manufact jest próbą diagnozy procesu, w którym „stare“ rozwiązania odchodzą w zapomnienie, a „nowe“ determinują nasze jutro.  Podstawowym pytaniem na które artyści szukają odpowiedzi jest gdzie – w codziennym życiu, w przedmiotach których używamy – możemy odnaleźć „stare“ i w jaki sposób dzięki niemu rozwijamy się i tworzymy. W prezentowanych pracach istotny jest sposób w jaki najnowsze technologie wpływają na rzeczywistość oraz jak umożliwiają projektowanie przyszłości.

re_ maunfact odnosi się także do miasta Szczecin, które nieustannie podlega przeobrażeniom i wciąż się zmienia. Miasto stało się inspiracją dla Feliksa Becka, który odwiedził je w 2013 roku podczas 7. edycji festiwalu digitalia. Wówczas prezentował swoją pracę jako artysta, ale wędrówki po zakątkach metropolii stały się dla niego inspiracją do stworzenia koncepcji re_ manufact. Festiwal, oprócz wystawy głównej,  składa się z kilku części w ramach których odbędą się wernisaże, koncerty, warsztaty, debata oraz szereg działań skierowanych do najmłodszych. 

 

Artyści wystawy głównej: Ben Lauber, Mark Formanek, Sebastian Bausdorf, Universal Interaction, FELD, Brendan Dawes, Christian Graupner/Humatic, Betty Rieckmann, Michael Helmbrecht, Onformative, Zlatan Filipovic, Susanne Schuda, Matthias Fritsch, Studio Spectral, Karyn Riegel.  

 

# digital_art_now / wystawa konkursowa 

Konkurs skierowany jest do artystów tworzących dzieła wykorzystujące najnowszą technologię, Internet, robotykę, tworzących najnowocześniejsze aplikacje, inspirując tym samym światowe marki do udoskonalania swoich produktów. Kuratorem projektu jest dyrektor artystyczny festiwalu digital_ia Piotr Zawojski. Spośród nadesłanych zgłoszeń jury w składzie: Piotr Zawojski, Felix Hardmood Beck, Regina Tetens, Bernhard Draz, KED Olszewski, Gisle Frøysland, wyłoniło cztery wybitne prace, które w całości tworzą wystawę digital_art_now. Talking In Strings to generatywna instalacja wideo stworzona przez Chiarę Passa. Marek Sitko jest autorem rzeźby cybernetycznej Personal Zone odwołującej się do koncepcji Artificial Intelligence i Artificial Life. Joanna Bonder przedstawia instalację wideo Rope, zaś Ola Zielińska instalację wizualną (In)Visible Values. Podczas otwarcia festiwalu dowiemy się kto z zaproszonych artystów otrzyma nagrodę Grand Prix festiwalu digital_ia 15. Laureaci konkursu: Joanna Bonder, Chiara Passa, Ola Zielińska, Marek Sitko. 

 

# Design(Ing) Future / debata

W ramach Festiwalu digital_ia, którego tegoroczna edycja stanowi próbę eksploracji zagadnień dotyczących łączenia sztuki oraz najnowszych technologii zapraszamy na dwuczęściowy panel dyskusyjny. Będzie on próbą zdefiniowania statusu sztuk wizualnych i designu wobec wyzwań, które pojawią się w 2. i 3. dekadzie XXI wieku oraz analizą strategii miejskich instytucji kulturalnych z różnych części świata. Zaproszeni goście to kuratorzy międzynarodowych przedsięwzięć wystawienniczych, artyści, krytycy, politycy i osoby zarządzające instytucjami kulturotwórczymi. Moderatorem debaty będzie Bartłomiej Otocki – malarz i fotograf, kurator, juror konkursów malarskich. Od 2012 roku prowadzi pracownię rysunku na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, od 2014 roku pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego.

W poszczególnych częściach debaty udział wezmą: 

Kultura, miasto, rozwój: Dato Mahadzir Lokman, William Phuan, Manuel Alcala, Kazimierz Monkiewicz, Krzysztof Soska

Sztuka projektowania: Felix Hardmood  Beck, Regina Tetens, Gisle Froysland, Pichaya Aime Suphavanij, Umesh Maddanahalli, Piotr Zawojski, Ked Olszewski.

 

# warsztaty  

Podczas dwóch dni festiwalu odbędą się warsztaty dla dorosłych z zakresu wykorzystania technologii. Prowadzone będą przez artystów oraz partnerów z Niemiec i Norwegii. Uczestnicy warsztatów będą mogli dowiedzieć się jak kreatywnie łączyć technologię analogową z cyfrową, jak pracować równolegle w tych dwóch środowiskach, jak używać instrumentów muzycznych (np. gitar) oraz urządzeń audio aby wzbogacić nagranie, a także jak kontrolować je za pomocą narzędzi cyfrowych w celu uzyskania ciekawych efektów. Na koniec warsztatów zorganizowany zostanie pokaz, podczas którego każdy uczestnik będzie miał szanse wykorzystać nowo zdobytą wiedzę. Szczegółowe informacje dostępne będą na stronie digitalia.art.pl.

 

Hammer  and Chisel  warsztaty + performance AV 
Gisle Fr
øysland, John Hegre

Uczestnicy warsztatów będą mogli dowiedzieć się jak kreatywnie łączyć technologię analogową z cyfrową, jak pracować równolegle w tych dwóch środowiskach, jak używać instrumentów muzycznych (np. gitar) oraz urządzeń audio aby wzbogacić nagranie, a także jak kontrolować je za pomocą narzędzi cyfrowych w celu uzyskania ciekawych efektów. Na koniec warsztatów zorganizowany zostanie pokaz, podczas którego każdy uczestnik będzie miał szanse wykorzystać nowo zdobytą wiedzę.
 

 

Open kitchen: an experiment in food and data
warsztaty z Karyn Riegel

Warsztaty prowadzone przez specjalistkę z zakresu komunikacji marketingowej oraz cyfrowej, która współpracuje m. in. z takimi markami jak Swatch, Audi czy Montblanc. Tematem przewodnim będą globalne trendy odżywiania się, ich pochodzenie i ewolucja, rosnąca rola szefów kuchni a wszystko to w kontekście wzrastającej popularności mediów społecznościowych. Uczestnicy zbadają jak ewoluowało śledzenie trendów żywieniowych na podstawie sposobów ich rozpowszechniania: milionów tweetów, pinów (+ 5B pinów na Pinterest), recenzji, blogów żywieniowych i przepisów.
Zapisy: workshop@13muz.eu
 

on/off_reuse
warsztaty z Michael Helmbrecht & Norman Schlüter

Podczas warsztatów on/off_reuse uczestnicy będą mogli przy użyciu części elektronicznych (mikrokontrolerów), opartych na platformie Arduino i druku 3D, wykonać funkcjonalny prototyp lub unikatowy, indywidualny projekt. Pierwszy dzień poświęcony będzie nauce podstaw programowania języka Arduino, natomiast drugi tworzeniu własnych projektów, czyli przekształcaniu starych przedmiotów w nowoczesne urządzenia. Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach powinny przynieść swoje laptopy i stare przedmioty, które chcą unowocześnić.
Zapisy: workshop@13muz.eu

 

# koncerty

wstęp na koncerty w ramach festiwalu digital_ia 15 jest wolny.
 

Baasch / Sala Kominkowa

Baasch to ceniony producent, wokalista i kompozytor, znany z dynamicznych i charyzmatycznych występów. Jego debiutancka EPka Simple Dark & Romantic Songs wywołała spore zamieszanie na scenie elektronicznej. Baasch zyskał międzynarodowe uznanie jako oryginalny twórca muzyki filmowej m. in. komponując ścieżkę dźwiękową do głośnego i wielokrotnie nagradzanego filmu Tomasza Wasilewskiego Płynące Wieżowce. Na festiwalu zaprezentuje materiał z najnowszej płyty Corridors.  

 

RUN DOM / Elefunk The Club

Klubowy projekt znanych szczecińskich muzyków: Tomasza Nawrockiego (perkusja) oraz Macieja Cybulskiego (instrumenty klawiszowe, elektronika). Wyróżnia ich niepowtarzalny, eklektyczny styl wykreowany na bazie diametralnie odmiennych gatunków łączących brzmienia EDM z jazzem, fusion, gospel i muzyką latynoamerykańską. Ich koncerty to gwarancja nie tylko doskonałej zabawy w rytm energetycznych i wibrujących dźwięków, ale także okazja do sprawdzenia poziomu muzycznej erudycji.

 

DIY with Audun Ericksen / Sala Kominkowa

Audun jest artystą audio tworzącym specyficzne rodzaje instrumentów/generatorów dźwięku na bazie różnorodnych typów urządzeń i przedmiotów. Są pośród nich stare części elektroniczne poddane recyklingowi, kontrolery typu Pure Data, Arduino,  a wszystko to działające dzięki oprogramowaniu open source. Z wykształcenia jest biologiem i łączenie w sztuce technologii z naturą, głównie dzięki oszczędzającej środowisko naturalne filozofii DIY (Do It Yourself – zrób to sam), jest dla niego również sposobem proekologicznej edukacji społeczeństwa.


# Pokaz Animacji Ars Electronica Animation Festival 2014

Kategoria Computer Animation/Film/VFX jest jednym z najstarszych segmentów konkursu Prix Ars Electronica, na którym nagradzane są dzieła artystów reprezentujących sztukę nowych mediów. Poza pracą Walking City zdobywcą najwyższej nagrody - Golden Nica, pokazanych zostanie 18 animacji reprezentujących takie kategorie jak Motion, Expanded Animation, Inner Worlds, Experimental, Mental States, Visual Music, Narration i Comedy

 

# Design(Ing) Future / debata
Akademia Sztuki w Szczecinie, pl. Orła Białego 4

Dwuczęściowy panel dyskusyjny, będący próbą zdefiniowania statusu sztuk wizualnych i designu wobec wyzwań, które pojawią się w 2. i 3. dekadzie XXI wieku. Zaproszeni goście to kuratorzy międzynarodowych przedsięwzięć wystawienniczych, artyści, krytycy, politycy i osoby zarządzające instytucjami kulturotwórczymi. W dyskusji udział wezmą m. in.: Pichaya Aime Suphavnij – kuratorka Centrum Sztuki i Kultury w Bangkoku (Tajlandia), Dato Mahadzir Lokman – Prezes Rady Rozwoju National Visual Arts Gallery w Kuala Lumpur (Malezja), William Phuan, wieloletni dyrektor The Arts House w Singapurze czy Dyrektor ds. Rozwoju Kultury Narodowego Centrum Kultury Kazimierz Monkiewicz oraz Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin Krzysztof Soska.

Rozwój technologii cyfrowych, który w ostatniej dekadzie odmienił nasz sposób komunikowania się i poszukiwania informacji w dalszym ciągu postępuje a tempo tych zmian przybiera na sile. Ilość wrażeń i bodźców możliwych do odebrania przekracza już możliwości percepcyjne człowieka, coraz trudniejsze – wobec wielości potencjalnych interpretacji i ich źródeł – staje się też ocenianie i podejmowanie decyzji. Sytuacja geopolityczna i kondycja środowiska naturalnego pogarszają się i po raz pierwszy w historii ludzkości prognozy pesymistyczne przeważają nad optymistycznymi.
Wobec wymienionych powyżej symptomów dość istotne wydaje się zatem pytanie o społeczną funkcję sztuki i jej efektywność.
Czy możemy uznać że sztuki wizualne nie utraciły jeszcze wpływu na kreowanie przyszłości? Niesłabnąca popularność festiwali i biennale to chyba najlepszy dowód na to, że duża część społeczeństwa w dalszym ciągu łaknie kontaktu ze sztuką.
Jeżeli jednak zakres wpływu stopniowo maleje – jakie są alternatywy? Czy czeka nas ucieczka do przodu, zakładająca posthumanistyczny sojusz z cybertechnologią i stopniową transformację świadomości, której finałem ma być istnienie myśli tylko w postaci światłowodu? Co z – do niedawna kluczowym – kryterium duchowości w sztuce?
Na ile efektywna – w kontekście tego, co dopiero ma się wydarzyć – jest społeczna funkcja sztuki? Czy jako twórcy jesteśmy w stanie na bieżąco adaptować się do zmieniającej się sytuacji geopolitycznej? Czy kompletnie zanikł buntowniczy charakter sztuki?

Podział członków debaty:

Kultura, miasto, rozwój:
Dato Mahadzir Lokman, William PhuanManuel Alcala, Kazimierz Monkiewicz, Krzysztof Soska

Sztuka projektowania:

Felix Hardmood Beck, Regina Tetens, Gisle Froysland, Pichaya Aime Suphavanij, Umesh Maddanahalli, Piotr Zawojski, Ked Olszewski

 

Strona wydarzenia na Facebooku

Festiwal został objety patronatem przez Szczecin Główny

RELACJA z festiwalu

Foto: 
Mat. promocyjne

Zobacz również