Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Sobota ze Scholą Wegajty - Okno. Zbliżenia

Gdzie: 
różne miejsca (szczegóły w zapowiedzi)
Data wydarzenia: 
Sobota, 14 Marzec, 2015 - 16:00
Za ile: 
wstęp wolny

O ikonie we współczesnej polskiej i europejskiej sztuce sakralnej, akatyst ku czci Bogarodzicy w Katedrze św. Jakuba Apostoła i dialog kantrów dwóch tradycji - w ramach sobotniego projektu  - "Okno. Zbliżenia".

14 marca | sobota | godzina 16.00 | OKNO. ZBLIŻENIA: Droga Ikony – współczesna sztuka sakralna w Europie i Polsce na podstawie prac wybranych artystów i szkół ikony | spotkanie z Małgorzatą Dżygadło-Niklaus | Teatr Kana | wstęp: wolny 
 
 
14 marca | sobota | godzina 19.00 | OKNO. ZBLIŻENIA: Akatyst ku czci Bogarodzicy | Katedra pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie | wstęp: wolny 
 
AKATYST KU CZCI BOGARODZICY
Bizantyjscy „melodosi” pierwszego chrześcijańskiego tysiąclecia tworzyli muzykę do pisanych przez siebie hymnów, powodując, że stawała się ona nieodłączną ich częścią. Kolejne pokolenia hymnografów starały się tworzyć hymny równe rytmicznie pierwowzorom, dzięki czemu dawne melodie były wciąż żywe i dotrwały do naszych czasów.
 
Ksiądz Prałat Józef Roman Maj, proboszcz kościoła św. Katarzyny na Służewie w Warszawie, napisał  nowy, ale według antycznych reguł ułożony, Akatyst maryjny. Poszukując do niego najstosowniejszej muzyki, skierował się do Supraśla, do pierwszego w Polsce wykształconego w tym kierunku w Grecji, kantora bizantyjskiego Marcina Abijskiego. Ten opatrzył polski tekst Akatystu pasującą do niego tradycyjną muzyką bizantyjską. Tym samym po raz pierwszy język polski zetknął się z muzycznym światem Bizancjum. 
 
 
14 marca | sobota | godzina 20.30 | OKNO. ZBLIŻENIA: Co łączy chorał bizantyjski i gregoriański? – dialog kantorów dwóch tradycji| spotkanie z Marcinem Abijskim i Marcinem Bornusem-Szczycińskim | Teatr Kana | wstęp: wolny 
 
Opowieść o dwóch wielkich tradycjach śpiewu liturgicznego Europy, a także o ich wzajemnych relacjach.  Dialog wybitnych śpiewaków, badaczy i  reprezentantów tradycji Wschodu i Zachodu – Marcina Abijskiego i Marcina Bornusa-Szczycińskiego . Spotkanie poprowadzi dr hab. Tadeusz Kornaś. 
 
Marcin Bornus- Szczyciński
Ponad 20 lat jako śpiewak-kontratenor uprawia solową muzykę barokową. Od 1981 roku prowadzi zespół "Bornus Consort" specjalizujący się w polskiej polifonii przełomu XVI i XVII stulecia. Aktualnie pracuje niemal wyłącznie nad monodią, zwłaszcza liturgiczną. Sam siebie, bardziej niż muzykiem, nazywa raczej "tradycjonarzem" - zajmującym się rozpoznawaniem, utrwalaniem i upowszechnianiem rozmaitych tradycji lokalnych. Od 1991 wykłada liturgiczny śpiew tradycyjny w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym oo. Dominikanów w Krakowie i Warszawie.
 
Marcin Abijski
Z wyróżnieniem ukończył studia na wydziale Muzyki Bizantyjskiej Ateńskiego Konserwatorium Narodowego oraz na wydziale Teologii Społecznej Narodowego Uniwersytetu Ateńskiego. Muzykę bizantyjską zgłębiał pod okiem Georgiosa Chatzichronoglou - Archonta Hymnodosa Wielkiego Kościoła (Patriarchatu Konstantynopola)* oraz ateńskiego protopsalty Konstantinosa Papachristodoulou. Jako muzykolog zajmuje się badaniem koneksji między muzyką bizantyjską a staroruską monodią, szczególnie w aspekcie praktyki liturgicznej. Propagując tradycyjną, oryginalną muzykę bizantyjską w Polsce i za granicą, prowadzi liczne warsztaty i wykłady oraz uczestniczy w konferencjach.
 
Tadeusz Kornaś
Adiunkt w Katedrze Teatru. W latach 1997-2009 redaktor „Didaskaliów" (w latach 2004-2008 redaktor naczelny). Interesuje się przede wszystkim teatrem polskim XX i XXI wieku. Specyficzne miejsce w tym obszarze zainteresowań  zajmuje teatr „inny" - sytuujący się na peryferiach głównego obiegu artystycznego. Ważnym kręgiem jego zainteresowań jest usytuowanie teatru w szerokim kontekście kulturowym i społecznym. Stąd badania na temat związków teatru z filozofią, religią czy historią.
 
 
-------------------------------------
Tegoroczna edycja projektu OKNO. ZBLIŻENIA - od kilku już lat prezentującego w możliwe szerokim spectrum wybrane zagadnienia z dziedziny kultury i teatru oraz najważniejszych twórców, zespoły i ośrodki realizujące autorskie poszukiwania artystyczne i działania kulturotwórcze - poświęcona będzie zagadnieniu „harmonii w teatrze”. W marcu gościem OKNA będzie Schola Węgajty.
 
SCHOLA WĘGAJTY powstała w styczniu 1994 roku i działa w ramach Stowarzyszenia Węgajty niedaleko Olsztyna. Zespół tworzą śpiewacy, aktorzy, muzycy, plastycy, teatrolodzy i muzykolodzy pochodzący z 6 krajów europejskich. Schola zajmuje się rekonstrukcją średniowiecznych dramatów liturgicznych, prezentacjami muzyczno-teatralnymi, badaniami nad tradycjami śpiewu liturgicznego i sakralnego, antropologią kultury oraz edukacją i animacją teatralną.
 
Od 20 lat Schola opracowuje i wykonuje najstarsze europejskie zabytki literacko-muzyczno-dramatyczne (rękopisy polskie, francuskie, włoskie, niemieckie). Ma w swoim dorobku i repertuarze 7 łacińskich średniowiecznych dramatów liturgicznych, stanowiących kanon tego gatunku, które były prezentowane w wielu krajach Europy oraz głównych ośrodkach w kraju. Poprzez połączenie twórczych sił i doświadczeń aktorów, śpiewaków, instrumentalistów, teatrologów, antropologów, plastyków, językoznawców, liturgistów i przedstawicieli innych komplementarnych dziedzin, zespół wypracował unikalny i rozpoznawalny idiom wykonawczy i stylistyczny, oparty na archaicznych i tradycyjnych technikach warsztatu muzyczno-teatralnego. 
 
 
 
Projekt OKNO – ZBLIŻENIA 2015 dofinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu Edukacja kulturalna. Wydarzenie jest współorganizowane przez Stowarzyszenie „Węgajty” w ramach projektu „Quem Queritis 2014-2016” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
Foto: 
mat. pras.

Zobacz również