W najbliższą środę w Bramie Jazz Cafe usłyszymy trio szczecińskiego saksofonisty, Tomka Licaka. Oprócz niego zagrają muzycy z Łotwy i Danii.
Tomasz Licak to kompozytor i saksofonista jazzowy, urodzony w 1986 roku w Szczecinie. Absolwent wydziału muzyki rozrywkowej Carl Nielsen Academy of Music w Odense (Dania) na wydziale kompozycji (2012). Regularnie współpracuje z wieloma duńskimi, polskimi oraz niemieckimi muzykami (m. in. Anders Mogensen, Simon Krebs, Rudi Mahall, Kasper Tom Christiansen, Richard Andersson, Marek Kądziela). Oprócz własnego trio, w skład którego wchodzą perkusista Rasmus Schmidt i kontrabasista Richard Andrsson, tworzy znany już na polskiej scenie jazzowej zespół KRAN oraz polsko-duński kwintet Tomasz Licak/Artur Tuźnik Quintet. Jest laureatem nagród Grand Prix na 49. festiwalu Jazz nad Odrą w 2013 roku uzyskanego wraz z zespołem Tomek Licak/Radek Wośko Quartet feat. Carl Winther oraz Grand Prix konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej 2010 (uzyskanego z zespołem Outbreak Quartet) oraz nagrody indywidualnej Krokus Jazz Festiva“ w roku 2009 w Jeleniej Górze. Regularnie koncertuje z różnymi formacjami, zarówno autorskimi jak takimi jak chociażby: Horn Amok, Krebstet, czy Licht An!. Ma na swoim koncie płyty: „Entrails United“ (Licak/Wośko Quartet), „K.R.A.N“ (Kran), „Last Call“ (The Outbreak Quartet), „Quintet feat. Anders Mogensen“. Jego najnowszy projekt to polsko-duński sekstet Trouble Hunting, który wykonuje muzykę autorską w równym stopniu łączącą improwizację oraz kompozycję. W kwietniu 2012 ukazała się debiutancka płyta zespołu (wyd. Multikulti). Płyta znalazła się w pierwszej dziesiątce większości rankingów najlepszych wydawnictw 2012 z udziałem polskich muzyków. Jest jednym z inicjatorów Szczecin Art Ensemble – grupy zajmującej się twórczością eksperymentalną. W dorobku kompozytorskim posiada m.in. utwory na mniejsze składy – od trio do sekstetu oraz na big band, jest też autorem muzyki do baśni filmowej Sobotnia Góra, bydgoskiej reżyserki Marty Filipiak.
Ivars Arutyunyan pochodzi z Łotwy, pomimo młodego wieku miał okazję koncertować z takimi znakomitościami jak: Jerry Bergonzi, Tomas Franck, Håvard Wiik, Carsten Dahl, Jakob Dinesen, Karl Martin Almqvist, Håkan Brostrom, Eero Koivistoinen, Franceso Cafiso, Carl Winther. Koncertował na festiwalach jazzowych na całym świecie: w Tanzanii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Austrii, Belgii, Szwecji, Norwegii, Szwajcarii, Czechach, Niemczech, Danii oraz w Polsce. Wielokrotnie utytułowany w konkursach: Grand Prix Hoeilaart International Jazz Contest, Yamaha Drumday, Getxo International Jazz Contest.
Andreas Lang mieszka w Berlinie, bardzo doświadczony artysta uznawany za jednego z najzdolniejszych duńskich basistów młodego pokolenia. W roku 2008 duński związek muzyków docenił jego dokonania, przyznając mu prestiżową nagrodę muzyka jazzowego roku w Danii centralnej. Wielokrotny uczestnik jednego z największych w Europie festiwali Copenhagen Jazz Festival, w wielu różnych konfiguracjach. Współpracuje na terenie Danii oraz Niemiec z takimi zespołami jak: A la Cour, Anders Mogensen Gifted Youth, Fusk, Lotus Eeaters, PHILM, Wolke 9, QUARTZ i wiele innych. Na stałe współpracuje i koncertuje z muzykami takiej klasy jak: Håvard Wiik, Rudi Mahall, Hans Ulrik, Kresten Osgood, Philip Gropper. Andreas Lang jest też aktywny jako kompozytor, pisze muzykę dla własnych projektów oraz dla licznych formacji w których funkcjonuje jako sideman. Niezwykle rozchwytywany basista, nieustannie koncertujący w całej Europie i poza jej granicami.
Strona wydarzenia na Facebooku
Wstęp bezpłatny.