Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Niezależny teatr ze Szczecina zmienia nazwę - Na Chwilę >>> Nowego

Data wydarzenia: 
Niedziela, 8 luty, 2015 - 12:00

Powodem zmiany nazwy teatru jest nieaktualność zwrotu „na chwilę”. Działania Ewy Chmielewskiej i Dominika Smaruja dawno zaczęły przekraczać ramy studenckiej inicjatywy, o czym świadczą zdobyte nagrody i poziom wystawianych spektakli.

Teatr NOWEGO, dawniej Teatr Na Chwilę,  jest autorskim teatrem niezależnym, który funkcjonuje obecnie na terenie polskiego miasta Szczecin. Tworzą go młodzi, ale dojrzali i doświadczeni aktorzy: Ewa Chmielewska i Dominik Smaruj.
 
Spektakle realizowane są w formie określanej przez twórców jako postmodernistyczną – cechuje je zabawa konwencjami, eklektyzm form, pluralizm i złożoność. Tematyka realizacji teatralnych dotyczy aktualnych zagadnień, które inspirują aktorów do samodzielnego tworzenia dramatów, a tym samym wpływania na rozwój dramatu współczesnego, który obecnie przeżywa kryzys.
 
Teatr NOWEGO stworzył już trzy wielokrotnie wystawiane – jak  również  nagradzane – spektakle: "Cielsko", "Konwent – spotkanie  tematyczne” i "Pankeia". Aktorzy Teatru NOWEGO regularnie realizują działania performatywne "ARTEmedida – sztuka na miarę”, są członkami Zachodniopomorskiej Offensywy Teatralnej oraz Ligi Teatrów Studenckich.
 
Ewa Chmielewska i Dominik Smaruj prezentowali się na scenach takich teatrów i festiwali jak: Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu, Festiwal FAMA w Świnoujściu, Festiwal KONTRAPUNKT w Szczecinie, występowali także za granicą: w Irlandii, we Francji i w Niemczech. W 2013 roku teatr otrzymał nagrodę  Grand Prix oraz tytuł "Najlepszego teatru studenckiego w Polsce" na Wielkim Finale I Ligi Teatrów Studenckich. Rok później otrzymał wyróżnienie w konkursie TVP Kultura “Dolina kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka”.
 
Fenomen Teatru NOWEGO polega na maksymalnym wykorzystaniu potencjału tkwiącego w aktorze, członkowie grupy sami zajmują się realizacją spektakli: od tworzenia tekstów do wystawiania ich na scenie. Dzięki temu przekraczają granice, które narzuca przynależność do określonej instytucji. Zarazem współpracują z organami państwowymi, dzięki czemu grają w przestrzeniach przystosowanych do profesjonalnego wystawiania dramatów.
 
W 2013 roku aktorzy otrzymali stypendium Ministra Edukacji za wybitne osiągnięcia artystyczne, co roku nagradzani są Stypendium Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego, również za osiągnięcia artystyczne.
 
Aktualnie Teatr NOWEGO bierze udział w 21. edycji konkursu na wystawianie Polskiej Sztuki Współczesnej, którego celem jest wspieranie rodzimej dramaturgii. Będą konkurować z czołowymi twórcami polskiej kultury, takimi jak Tomasz Man, czy Dorota Masłowska.
 
Teatr NOWEGO działa w trzecim sektorze,  tym samym prowadzi działalność edukacyjną na szczeblu lokalnym i ogólnopolskim, wspiera środowisko teatralne i bierze udział w projektach o charakterze artystycznym, na przykład podejmuje wolontariat podczas festiwali. Członkowie grupy nastawieni są na rozwój zawodowy i osobisty, co przekłada się na wysoką jakość tworzonych przez nich projektów.
 
---
 
Social media:
Poczta:
teatrnowego [at] gmail.com

Zobacz również