Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Made in... Architektura Narodowa? – podsumowanie konferencji prasowej rozpoczynającej Westival

Relacja z konferencji Westivalu Sztuki Architektury, czyli o tym co zobaczymy podczas tegorocznej edycji.

22 października odbyła się konferencja prasowa zwołana przez Stowarzyszenie Architektów RP, w sprawie rozpoczęcia Westivalu Sztuki Architektury. Uczestnikami byli: Prezydent miasta Szczecin Piotr Mync, dyrektor Wydziału Kultury Agata Stankiewicz, Prezes SARP Szczecin, architekt Marek Orłowski, Karol Nieradka dyrektor organizacyjny Westivalu Sztuka Architektury oraz duet kuratorski Architecture Snob, czyli Tomasz Malkowski i Marcin Szczelina.


Konferencję otworzył Architekt Marek Orłowski. Dziękując za przybycie, przy okazji zwrócił szczególną uwagę na zmianę siedziby Szczecińskiego oddziału SARP, której uzyskanie było okupione dużym wysiłkiem stowarzyszenia. Następnie głos zabrał wiceprezydent Szczecina Piotr Mync, z zawodu architekt. Mync podkreślał znaczenie architektury która nas otacza, zaznaczając, że nie zawsze potrafimy ją odczytać - na co lekiem może być właśnie Westival. Czemu akurat Westival? Ponieważ jest skierowany nie tylko do architektów, ale również do zwykłych ludzi.


Następnie głos zabrała pani Agata Stankiewicz. Jako dyrektor Wydziału Kultury, dumnie przyznała, że miasto wspiera Westival od początku jego istnienia. Święto architektury ciągle powiększa się i już w tej chwili stanowi ogromną wartość, nie tylko ze względu na znane nazwiska, które pojawią się w programie wydarzenia, ale również ze względu na szerokie spektrum merytorycznego zakresu, którego dotyka Westival. Po tym krótkim wstępie dyrektor organizacyjny Westivalu, Karol Nieradka rozpoczął prezentowanie programu architektonicznego święta. Organizatorzy w tej edycji Westivalu znacznie ułatwili odbiorcą poruszanie się między wydarzeniami skupiając je wokół nowej siedziby SARP.


Kiedy poruszono temat soboty, czyli dnia wykładowego, do rozmowy dołączył się duet kuratorski Architecture Snob. Tu został poruszony najważniejszy temat, czyli skąd pochodzi tytuł imprezy. Otóż wywodzi się od fundamentalnego pytania, które powinien zadać sobie każdy – kim jestem? W przypadku architektury jest to pytanie o narodowość, pytanie czy jest ona szczególna w czasach globalizacji i unifikacji architektury. Pytanie o to czy są jeszcze style narodowe w architekturze, które jest istotne i ciągle aktualne.


Do wypowiedzi, które sprowokowały duet do zadawania pytań na temat kwestii stylów narodowych, należało na pewno oświadczenie kuratorskie sławnego architekta Rem Koolhaasa, który w przyszłym roku będzie kuratorem Biennale Architektury w Wenecji (jest to największa impreza architektoniczna na świecie). W swym manifeście, pytał czy w świecie wyszukiwarki Google nie zatracimy tożsamości lokalnej, regionalnej, czy też narodowej. Para kuratorska podkreśliła, że Szczecin jest miastem szczególnym, do zadawania takich pytań, ponieważ tutaj historia nadpisała narodowość – w przeciągu krótkiego czasu została wymieniona cała tkanka społeczna.


Pytania o architekturę narodową będą poruszane przez cały czas trwania Westivalu.


Największym i najbardziej spektakularnym punktem Westivalu ma być wystawa główna w Trafo, na której zostaną zaprezentowane prace architektów zagranicznych, jak i polskich. Aranżacja wystawy ma być niespodzianką, gdyż nie ma opierać się na użyciu makiet czy zdjęć budynków. Ma bardziej wpływać na nasze zmysły; jednak autorzy postanowili nie zdradzać jej formy.
Obok wystawy głównej w Trafostacji Sztuki w galerii numer 2, będzie można na żywo oglądać pracę studentów architektury, którzy w ramach warsztatów będą pracować na makietach. Tematem będzie ulica św. Ducha – a finał warsztatów odbędzie się w niedzielę, razem z prezentacją makiety w budynku basenu olimpijskiego.


Pod koniec konferencji zostali przedstawieni kolejni goście w tym:
Filip Springer, autor ciekawych książek o architekturze polski, Jadwiga Kocur, młoda reżyserka filmów o architekturze, Maciej Miłobęcki założyciel pracowni architektonicznej JEMS architekci, redaktor naczelna najbardziej znanego pisma o architekturze w Polsce pt. „Murator” Ewa P. Porębska. Podczas Westivalu zobaczymy także Katarzynę Krakowiak, zwyciężczynię nagrody „Polacy z werwą” , która reprezentowała Polskę na ostatnim biennale architektury w Wenecji oraz Hugona Kowalskiego, młodego, bardzo zdolnego polskiego architekta, zwycięzce Archiprix International Award. Warto wspomnieć również o Robercie Koniecznym oraz Alberto Veiga, autorach dwóch ikon szczecińskiej architektury.


Na koniec wspomniano o maratonie młodych pracowni oraz filmach o architekturze, które zostaną przedstawione w klubo-kawiarni Cesky film. W tej wspaniałej atmosferze ogłoszono rozpoczęcie Westivalu Sztuki Architektury. Zaznaczono również, że plan imprezy może być ruchomy.


Polecamy odwiedzać stronę www.westival.pl

Foto: 
mat. organizatora

Zobacz również