Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

„lecz koziołek - mądra głowa… ”

Dawno, dawno temu za górami, za lasami... nie, nie tak rozpoczyna się ta bajka. Jednak tę historię równie dobrze znamy. Mowa o "Przygodach Koziołka Matołka". Na spotkanie z bohaterem ulubionej lektury zaprasza Teatr Lalek "Pleciuga".
 
 
Przygód Koziołka Matołka nikomu nie trzeba przedstawiać. Z charakterystyczną białą bródką i czerwonymi spodenkami każdy doskonale jest zaznajomiony. Bohater stworzony przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza bawił całe pokolenia, a przy tym ani trochę się nie zestarzał, i chociaż lata upłynęły on wciąż „(...) błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa". Tym razem Koziołek w trakcie swojej długiej podróży trafił do Szczecina, a dokładniej do Teatru Lalek "Pleciuga", gdzie uczy i rozwesela nie tylko najmłodszych widzów.
 
Przezabawny Koziołek, lecz nieco niezdarny i bardzo naiwny co rusz wpada w kolejne tarapaty. W jednej chwili zostaje pojmany i zamknięty w ciasnej celi, zaraz potem ucieka przed pożarciem, by ostatecznie stracić głowę. Z opresji ratuje go jednak poczciwy szewc. I kiedy publiczność myśli, że pasmo nieszczęść, jakie napotyka na swej drodze niezdara, musi mieć w końcu swoje ujście, pojawiają się kolejne przeciwności losu. Prawdziwą lekcją jest więc niezachwiane dążenie do osiągnięcia wyznaczanego celu i odwaga bohatera. Koziołek przemierza Indie, Chiny, Pakistan by swoją podróż zakończyć w Szczecinie. 
 
Spektakl nie korzysta z rozbudowanej scenografii, lecz angażuje wyobraźnię młodych widzów. Sama marionetka Koziołka Matołka jest na tyle duża, że wymaga animacji nie jednego, lecz aż trzech artystów, dzięki czemu postać jest bardzo dynamiczna. Dopełnieniem całości sztuki jest oprawa muzyczna, która towarzyszy przedstawieniu. Momentami muzyka przebija się na pierwszy plan i obiera kierunek, za którym toczy się cała akcja bajki.
 
Dla wielu ciekawostką może być fakt, iż mityczna miejscowość Pacanów, której poszukuje bohater Makuszyńskiego mieści się na mapie Polski. Miasteczko można odnaleźć w województwie Świętokrzyskim. Może więc istnieje szansa na to, aby Koziołek po całych dekadach błąkaniny i setkach pokonanych mil otrzymał wymarzone podkowy, kto wie.
 
Jako przedsmak przedstawienia śmiało mogę polecić teledysk, który jednocześnie jest piosenką finałową spektaklu. W wideoklipie występują: Marta Lagiewka, Paulina Lenart, Maciej Sikorski, Bartłomiej Orłowski oraz Mateusz Czarnowski. Muzykę zaś skomponował Piotr Klimek
 

 

Przedstawienie "Przygody Koziołka Matołka" (dla dzieci od lat 4) można zobaczyć w dniach: 3-6 VI, 10-11 VI oraz 21-22 VI
 
 
Poniżej zdjęcia Koziołka Matołka zrobione podczas kręcenia teledysku. 
Foto: 
Materiał ogranizatora

Zobacz również