Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Najpiękniejsza witryna wybrana!

Plebiscyt na Najpiękniejszą Witrynę w Szczecinie zakończony. Kto zwyciężył? I czy tego typu działania mają głębszy sens?

Przyznaję, że po lekturze kilku popularnych i wzbudzających emocje tekstów na temat Szczecina, konkurs na najładniejsze „zewnątrz” podziałał na mnie kojąco. Stowarzyszenie Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina, we współpracy z Projektem Wandalowym Artystów Plastyków, postanowiło docenić przedsiębiorców, którzy dbając o swoje, dbają o wspólne. Punktem, w którym prywatne łączy się z publicznym, jest witryna.

 

Wbrew pozorom zaprojektowanie witryny nie jest sprawą błahą. O ile wnętrze daje szerokie spektrum możliwości działania, o tyle zewnętrzny wygląd sklepu czy punktu usługowego częściowo zdeterminowany jest wyglądem całej ulicy. Z drugiej zaś strony, witryna wpływa na postrzeganie ulicy przez mieszkańców i turystów. Kwestią problematyczną może być również połączenie nowoczesnego wizerunku firmy z urodą niemłodej już kamienicy.

 

Zwyciężczynią Plebiscytu na Najpiękniejszą Witrynę w Szczecinie została kwiaciarnia Esy Floresy, mieszcząca się przy ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego. Trzydzieści osiem procent głosujących wybrało ten punkt usługowy – to dość dobry wynik, ponieważ żaden z finalistów nie zdobył więcej niż dwadzieścia procent poparcia (drugie miejsce - Stojaki, osiemnaście procent). Organizatorzy plebiscytu postanowili nagrodzić również Salon Mody Ślubnej Madonna, znajdujący się na Końskim Kieracie.

 

Nagradzanie dobrych praktyk w zakresie dbałości o estetykę szczecińskich ulic sprawia, że porusza się kwestię tego, jakimi gospodarzami miasta jesteśmy. W gąszczu agresywnych i tandetnych reklam łatwo nie zwrócić uwagi na to, co ładne i gustowne. Wielu z nas myśli, że posiada znikomy wpływ na wygląd Szczecina. Nic bardziej mylnego. Każdy z nas jest klientem – codziennie dokonujemy setek wyborów. Gdzie zjeść? W jakim sklepie się ubrać? U kogo kupić pieczywo? Zostawiając pieniądze w miejscach, które zaskakują nie tylko dobrym produktem lub usługą, ale również estetycznym wyglądem, zwiększamy szanse na to, że lokal utrzyma się na rynku i dalej będzie przyczyniać się do budowania pozytywnego wizerunku Szczecina.

 

Działania SENS-u, czyli Stowarzyszenia Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina, nie ograniczają się do chwalenia tego, co dobre dla estetyki miasta. „Naszym głównym celem jest podnoszenie jakości życia w Szczecinie. Aby to osiągnąć promujemy wśród szczecinian i lobbujemy u władz miasta za rzeczywistym wprowadzaniem w życie polityki miasta przyjaznego człowiekowi, polityki zrównoważonego transportu oraz idei miasta estetycznego i nowoczesnego. Nasze propozycje mają charakter kompleksowy, opierają się o rozwiązania stosowane w godnych naśladowania miastach Europy Zachodniej” - piszą o sobie. Wspierają działania  inicjatywy MiastoMojeAwNim, współtworzą projekt zagospodarowywania terenów postoczniowych.

 

Szczecin - miasto, w którym neonowe banery szpecą piękne, ale zaniedbane kamienice - potrzebuje ludzi, którym nie będzie obojętne, w jakim miejscu mieszkają. Tak więc działania podejmowane przez SENS mają sens.

Foto: 
materiały organizatora

Zobacz również