Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Galeria Bezdomna ponownie w Szczecinie

W piątek oficjalne otwarcie dziesiątej edycji festiwalu Inspiracje, ale już w środę istniała okazja by uszczknąć odrobiny sztuki i zaostrzyć apetyt przed weekendem festiwalowym. Dzięki kolektywowi fotograficznemu POWIDOK po raz kolejny zagościła w Szczecinie Galeria Bezdomna, a dzięki niej można było zapoznać się z twórczością wielu (nie tylko) szczecińskich fotografów.

Gdyby spróbować jednym słowem opisać idee Bezdomnej najlepszym chyba określeniem byłoby – otwartość. Prezentowane prace nie są poddawane preselekcji, każda chętna osoba może zaprezentować swoją twórczość, tylko od autocenzury artystów zależy jakie prace zostaną przedstawione widowni. Miejsca, w których pojawia się Bezdomna to zazwyczaj przestrzenie opuszczone, zapomniane, na co dzień niedostępne. W Szczecinie na potrzeby wystawy zaadaptowane zostały przestrzenie budynku przy ulicy Kolumba (nieopodal dworca kolejowego przy Odra ZOO) – niezwykle klimatyczne i tak odmienne od „sterylności” sal galerii czy muzeów. Tajemnica i historia, aż wibrują w powietrzu.

 

Historie opowiadane na fotografiach przez artystów są różnorodne: akty, architektura, moda, projekty konceptualne, dokument. Fotografowie często stwarzają instalacje, które odnoszą się zarówno do ich twórczości jak i miejsca prezentacji. Warto podkreślić, że każda osoba może wybrać ułamek przestrzeni, na której zaprezentuje swoją twórczość – miejsce nie jest z góry narzucone. Bywają to często punkty zaskakujące i niejednokrotnie trzeba się pochylić i wykazać uwagą by móc dostrzec wszystkie fotografie. Brak jednolitych ram czy form prezentacji, w których byłby zamknięte fotografie, każda osoba we własnym zakresie przygotowywała swoje prace do ekspozycji. Jedne szczelnie opakowane, pokazane za szkłem, inne w formie prostych wydruków. Obdrapane ściany, zniszczone mury – jakże malarskie – nie przeszkadzają w odbiorze dzieł, wręcz przeciwnie współtworzą wizualny spektakl. Jakaś nutka „anarchizmu” unosi się w powietrzu, postulat o wolność sztuki. Galeria będzie czynna do 28 czerwca, a w jej programie są nie tylko wizualne atrakcje.

 

PROGRAM:

 

WTOREK 24.06

17:13 – 20:13 instalowanie prac

 

ŚRODA 25.06

12:13 – 18:13 instalowanie prac

20:13 wernisaż wystawy w Galerii Bezdomnej

Dj Braingrain / muzyka podczas wernisażu

 

CZWARTEK 26.06

15:13 otwarcie wystawy

16:13 Andrzej Graba Grabowiecki i Tomasz Łój / techniki szlachetne w fotografii

17:13 spotkania autorskie z fotografami oraz pokazy filmów

 

PIĄTEK 27.06.2014.

15:13 otwarcie wystawy w Galerii Bezdomnej

16:13 pokaz fotocastów i videoarów

18:53 HANTIO monodram Jacka Zawadzkiego

 

SOBOTA 28.06.2014.

15:13 - otwarcie wystawy

16:13 - 18:13 zakończenie wystawy, zdejmowanie prac

 

Foto: 
mat. organizatora

Zobacz również