Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Niebieski Ptak - Mateusz Choróbski w Zonie Sztuki Aktualnej

Gdzie: 
Zona Sztuki Aktualnej, Akademia Sztuki w Szczecinie, pl. Orła Białego 2
Data wydarzenia: 
Czwartek, 15 Styczeń, 2015 - 18:00

 

Wystawa Mateusza Choróbskiego w Zonie to już druga wystawa tego młodego artysty w tym roku w Polsce. Pierwsza otworzyła się na początku stycznia w białostockim Arsenale.

Sama wystawa prezentuje rozważania Choróbskiego na temat fenomenu pojęcia "niebieski ptak", które w kulturze polskiej określa osobę lekkomyślną, nieodpowiedzialną, bez określonego zajęcia. Często tym określeniem opisuje się również artystów, dlatego nietrudno odnieść tytuł i temat wystawy do osoby samego autora.
I tak jest w rzeczywistości. Wystawa jest bardzo osobista i bez znajomości zarysu biografii Choróbskiego trudna do interpretacji. Pomysł na wystawę zrodził się podczas pobytu artysty w Nowym Jorku - dumnej stolicy artystycznego świata. Jak dowiadujemy się z opisu wystawy, tam Choróbski zderzył się z rzeczywistością, a jego do tej pory idealistyczna postawa i wiara we własną sprawczość zostają poddane trudnej weryfikacji.
 
Otwarcie wystawy złożone zostało z kilku równoległych aktów - wszystkie blisko tytułowego 'niebieskiego ptaka'. Na dziedzińcu Akademii prezentował się Nissan Bluebird - model samochodu z dzieciństwa artysty - namiastka amerykańskiego snu. W przestrzeni galerii na podłogę galerii projektowane jest niebieskie światło, które ma symbolizować nowojorski pokój artysty - przystanek na drodze odkrywania nowego świata. Przy wejściu na wystawę znalazły się naklejki do tymczasowych tatuaży - oczywiście w formie niebieskiego ptaka. Częścią wernisażu był również performens, podczas którego aktorka (/artystka?) recytowała teksty ze sztuki Mauricego Maeterlincka zatytułowanej "Blue Bird".
 

 

Mateusz Choróbski (ur. 1987, Radomsko, łódzkie) ukończył studia I stopnia z fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (2011) oraz studia II stopnia ze sztuk medialnych na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2013). W okresie pomiędzy 2011 a 2013 zdobył dalsze doświadczenie w dziedzinie multimediów dzięki międzyuczelnianej współpracy między macierzystą jednostką a Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

W swoich artystycznych przedsięwzięciach, Mateusz Choróbski testuje różne pola i skale artystycznej ekspresji: od krótkich filmów do złożonych instalacji w przestrzeni galerii, lub kontekstowych aktywności w przestrzeni publicznej. Znaczącym aspektem jego twórczości jest świadomość relacji: obraz widz przestrzeń, obecna w eksplorowanych przez niego tematach i pobudzająca specyficzną naturę jego twórczości.
 
Mateusz Choróbski znalazł się w tegorocznym rankingu magazynu Obieg wśród 11 najlepiej zapowiadających się artystów.
 

 

wystawa: 15 stycznia - 14 lutego 2015

kurator: Aurelia Nowak
wstęp" wolny
godziny otwarcia: wtorek-sobota 15-19
 
 
Zona Sztuki Aktualnej znajduje się na tzw. 'niskim parterze' Akademii Sztuki - po wejściu głównymi drzwiami do Pałacu pod Globusem należy się skierować schodami w dół w prawo.
 
---
 
Aktualizacja:
13 lutego o godz. 15 oprowadzanie kuratorskie.
Foto: 
Marcin Szneider

Zobacz również