Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Podzamcze pełne życia podczas Europejskiej Nocy Muzeów!

9. Europejska Noc Muzeów w Szczecinie przeszła już do historii. Główny koordynator wydarzenia – Muzeum Narodowe w Szczecinie – zbiera dane dotyczące frekwencji w poszczególnych obiektach i dokonuje podsumowań. Wystawy Muzeum Historii Szczecina na Podzamczu zwiedziło około 3 000 osób, a Liceum Plastyczne im. Constantina Brancusi może poszczycić się liczbą prawie 1 500 gości... Z całą pewnością każdy, kto odwiedził te dwie instytucje nie mógł pozostać obojętny na atrakcje, jakie przygotował projekt Podzamcze.org.

Średniowieczny klimat – kiermasz w podcieniach i rycerskie walki
 
Zanim zmrok ogarnął Szczecin, w podcieniach Ratusza Staromiejskiego, można było przespacerować się wśród osób prezentujących swoją twórczość hand-made na kiermaszu rękodzieła Cekinada. Wiele osób chwaliło życie, jakie wniosły w przestrzeń koło Muzeum Historii Szczecina kolorowe stoiska z biżuterią, torbami i gadżetami (fotogaleria).
Dodatkowy gwar oraz okrzyki wywoływały walki Bractwa Maltańskiego ze Szczecina, które przyjechało do Ratusza Staromiejskiego prezentować historię w ciekawy, namacalny sposób.
 

 
„Czego Tobie brakuje na Podzamczu?” – projekt Wandalovy w przestrzeni Starego Miasta
 
W sobotę spacerując po Podzamczu można było co rusz natknąć się na przedmioty, które intrygowały i w pierwszej chwili budziły konsternację. Ramki do obrazów rozłożone przed Galerią Maciej Włosińskiego „Entasis”, woreczek z wodą położony na kamieniu, okoliczne śmieci zebrane w plastikowy worek czy stare zdjęcia pokazujące Podzamcze sprzed lat... 12 instalacjami w 12 różnych miejscach Sabina Wacławczyk, działająca w ramach Projektu Wandalovego, pokazywała braki oraz zaniedbania, jakie funkcjonują w przestrzeni szczecińskiego Starego Miasta. Artystka zbierała także opinie dotyczące problemów Podzamcza, które według mieszkańców oraz zwiedzających, powinny zostać rozwiązane.
 
Legenda Czarnej Jolki w audiowizualnej odsłonie
 
Na kilka dni przed Europejską Nocą Muzeów w podcieniach Ratusza Staromiejskiego grupa artystyczna „nieDAsie” (w składzie: Monika Szpener i Pani Pawlosky) zaczęła przygotowywać się do realizacji instalacji audiowizualnej inspirowanej legendą o Czarnej Jolce. Ponad 3 metrowa konstrukcja, złożona ze starych mebli oraz odpadów dostarczonych przez firmę Remondis, służyła jako tło, na które rzucany był obraz z projektora. Widzowie mieli okazję podziwiać przez 3 godziny zapętloną kilkunastominutową sekwencję wideo, wykorzystującą grę aktorską oraz animację...
 

 
Podcienia Ratusza Staromiejskiego, zabytku związanego z Czarną Jolką (tam według podania była więziona i sądzona), odżyły za sprawą legendy, która fascynuje do dziś. 
 
 
Głównym partnerem Europejskiej Nocy Muzeów z Podzamcze.org była firma Selgros Cash&Carry.
Foto: 
Podzamcze.org

Zobacz również