Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

The Forty Part Motet - Janet Cardiff

Gdzie: 
Trafostacja Sztuki, ul. Świętego Ducha 4
Data wydarzenia: 
Sobota, 18 Czerwiec, 2016 - 18:00 do Niedziela, 18 Wrzesień, 2016 - 18:00
Za ile: 
10 zł / 5 zł

TRAFO po raz pierwszy w Polsce prezentuje jedno z najważniejszych dzieł kanadyjskiej sztuki współczesnej, „The Forty Part Motet” (motet na czterdzieści głosów) kanadyjskiej artystki Janet Cardiff. Praca aktualnie znajduje się w stałych kolekcjach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA) oraz Narodowej Galerii Sztuki Kanady w Ottawie.

Dzieło jest wariacją na temat „Spem in Alium Nunquam Habui”, utworu skomponowanego w latach 1556/1573 przez Thomasa Tallisa, renesansowego kompozytora angielskiego, wykonywaną przez Chór Katedralny w Salisbury. Składa się na nie 40 oddzielnie nagranych głosów, odtwarzanych przez 40 głośników, usytuowanych eliptycznie w przestrzeni hali głównej TRAFO. Głośniki są zestawione w 8 oddzielnych chórów pięciogłosowych (sopran, alt, tenor, baryton i bas).
 
Umieściłam głośniki w pokoju, ustawiając je po elipsie, tak aby słuchacz mógł naprawdę poczuć rzeźbiarską konstrukcję utworu Tallisa. Można słyszeć dźwięki przechodzące od jednego chóru do drugiego, przeskakujące wprzód i w tył, odbijające się od siebie, i w ten sposób doświadczać dojmującego uczucia uderzającej fali dźwięku w momencie, gdy śpiewają wszyscy chórzyści.” [Janet Cardiff]
 
Instalacja Janet Cardiff zainicjuje cykl prezentacji dzieł “sound art” w Trafostacji Sztuki, które będą nawiązywały do przestrzeni budynku. Będą one pokazywane w okresie od czerwca do września 2016 roku. Harmonogram pokazów oraz wydarzeń towarzyszących ekspozycji bedzie udostępniany na bieżąco. 
 
Wystawa, którą swoim patronatem objął Metropolita Szczecińsko-Kamieński, ks. abp. Andrzej Dzięga, będzie włączona w program towarzyszący Światowym Dniom Młodzieży, w ramach których część uczestników zatrzyma się w Szczecinie.
 
Sprowadzenie pracy do Szczecina było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Ambasady Kanady w Polsce.
 
---
The Forty Part Motet - Janet Cardiff
kurator: Marie-Eve Lafontaine
 
Wernisaż
18 czerwca 2016 godz. 18
 
Wystawa
19 czerwca - 18 września 2016
wtorek-niedziela 10:00-19:00
 
Wstęp
Normalny 10zł / Ulgowy 5zł
 
Foto: 
materiały organizatora

Zobacz również