Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Media Lab 6: Bez wiedzy Autora w Trafo

Gdzie: 
Trafo - Trafostacja Sztuki, ul. Świętego Ducha 4
Data wydarzenia: 
Piątek, 6 Listopad, 2015 - 19:00 do Niedziela, 3 Styczeń, 2016 - 19:00
Za ile: 
10 zł / 5 zł

Ostatnia w tym roku wystawa z cyklu TRAFO MEDIA LAB prezentuje fotografie i instalację świetlną Marka Kucharskiego oraz wideo Dominiki Gęsickiej. 

Projekty obu artystów przetwarzają dostępne, istniejące już prace i wpisują się w powszechnie praktykowany nurt Appropriation Art (sztuka zawłaszczania). Punktem wyjścia stały się już istniejące filmy: Dominika Gęsicka wykorzystuje intymne wideo znalezione w domowym archiwum, natomiast Marek Kucharski bada dokumentalny zapis filmowy i za jego pośrednictwem opowiada zupełnie inną, niż zamierzona, historię. 
 
Pięć fotografii Marka Kucharskiego to w rzeczywistości ujęcia wyjęte z archiwalnego filmu NASA z 1969 roku To Sort out the Unknowns, w którym to załoga statku Apollo 10 odbywa ostatni doświadczalny lot stanowiący próbę generalną przed zaplanowanym lądowaniem człowieka na księżycu. Jak pisze Dorota Perszko, wybrane przez Kucharskiego kadry nie wykazują żadnego związku z technicznym kontekstem filmu, poza reprezentacją własnej plastycznej wizualności. Stanowią pocztówkowe – a w czasie projekcyjnym filmu – ułamkowe wręcz widoki, będące jedynie przerywnikami we właściwej promocji akcji kosmonautycznej. Artysta tworzy swoją własną historię, która wyjęta z kontekstu mogłaby być zinterpretowana na wiele sposobów, a różne formaty kadrów nie pozwalają na identyfikację ich pochodzenia. Choć wcześniej prezentowane na wydrukach, na wystawie w Trafostacji Sztuki fotografie Marka Kucharskiego są wyświetlane na ścianach z analogowych rzutników slajdów. Instalację dopełnia wypuszczony w niebo snop światła znajdujący się na ostatnim piętrze galerii. 
 
Wideo Dominiki Gęsickiej pochodzi z cyklu El pilón. Jego bohaterowie José i Antonio, dwaj przyjaciele, których łączy także praca – naprawiają deski do krojenia mięsa (po hiszpańsku pilón) w małym warsztacie w Barcelonie. Po godzinach ich zakład, wyposażony w łóżko, kamerę i lustra, zamienia się w miejsce schadzek z okolicznymi prostytutkami. Seria fotografii i prac wideo El pilón dokumentuje obsesję na punkcie seksu i ujawnia fragmenty intymnych spotkań, które odbywają się za zamkniętymi drzwiami warsztatu. Widz zostaje skonfrontowany z przeszłością: wyciągniętymi z szuflad fotografiami – swoistym sekretnym archiwum wizyt i domowych filmów porno, nagranych na VHS. Gęsicka podczas jednej z wizyt w warsztacie filmuje swoim smartfonem pokazywaną taśmę wideo. Przedstawia ona monolog prostytutki, jednej z ulubienic José i Antonio. Oglądając zarejestrowane na telefonie komórkowym wideo obserwujemy osobę, która jest całkowicie nieświadoma faktu, że jej nagranie zostało udostępnione i przetworzone przez osoby trzecie. Spikselizowany obraz zmniejsza jednak wrażenie wojeryzmu, a jego dosłowność rozmywa się. 
 
---
 
Marek Kucharski (ur. 1982), absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Obecnie doktorant na Interdyscyplinarnych Studiach Doktoranckich UA w Poznaniu. Stypendysta miasta st. Warszawy, Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W swojej pracy posługuje się fotografią, wideo, instalacją i rzeźbą. Koncentruje się głównie na zagadnieniach związanych z szeroko pojętym zawłaszczeniem z dziedziny sztuki, zagadnień społecznych i elementów naukowych. Swoje prace pokazywał m.in.: w Niemczech, Szwajcarii, Meksyku, Czechach, Indonezji i Australii.
 
Dominika Gęsicka (ur. 1981) ukończyła Stosunki Międzynarodowe w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Aktualnie jest studentką trzeciego roku Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy). Należy do kolektywu fotograficznego ‘People You May Know’. Jej prace pokazywane były na Miesiącu Fotografii w Krakowie (Polska, 2014), Format Festiwal Derby (Wielka Brytania, 2015) i Fotograf Festival Praga (Czechy, 2015).
 
---
Wystawa: 7 listopada 2015 - 3 stycznia 2016
Kuratorka: Agata Ubysz
 
Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 11-19
Wstęp: 10 zł normalny / 5 zł ulgowy (bilet upoważnia do obejrzenia wszystkich aktualnych wystaw w Trafo)
 
 

 

Foto: 
materiały organizatora

Zobacz również