Gdzie:
Zona Sztuki Aktualnej, Akademia Sztuki w Szczecinie, Pałac pod Globusem - pl. Orła Białego 2
Data wydarzenia:
Wtorek, 8 Marzec, 2016 - 19:00 do Sobota, 23 Kwiecień, 2016 - 19:00
Za ile:
wstęp wolny
Øystein Aasan, norweski artysta, od wielu lat zajmuje się, w ramach swojej praktyki, ideami wypracowanymi przez modernizm. Jego najnowsza wystawa „Nine Lives” poświęcona jest włoskiej architekturze faszystowskiej.
Architektura funkcjonuje często jako narzędzie retoryki. Ustanawia ona dyskursy oparte o charakterystyczne założenia i koncepcje właściwe dla różnych stylów, ich genezy oraz ich inicjatorów. Dyskursy te dostępne są dla wszystkich, nie tylko dla elit. Większość ludzi przecież – świadomie lub nieświadomie – myśli i wypowiada się na temat architektury.
W odróżnieniu od innych państw europejskich, modernizm we Włoszech był ściśle związany z działalnością Mussoliniego oraz jego Narodową Partią Faszystowską (PNF). Utopijne obietnice modernizmu mieszały się tutaj z brutalnym i wykluczającym nastawieniem faszyzmu. To właśnie paradoks połączenia ideału wypracowanego przez modernizm z funkcją jaką pełniły te budynki jako integralna część systemu faszystowskiego, stały się punktem wyjścia dla badań obrazowych prowadzonych przez Aasana.
Seria obrazów stworzonych w oparciu o przeprowadzony przez artystę research może być rozumiana zarówno jako analiza elementów konstrukcyjnych budynków oraz jako ich „odbicie”, poprzez które można lepiej zrozumieć dany system, rozszyfrować go. Na podstawie tych badań, Aasan stworzył następnie dwie, drewniane siatki – struktury site-specific, które zostały umieszczone w jednej z sal Zony Sztuki Aktualnej w sposób, który uniemożliwia obserwatorowi obejrzenie któregokolwiek z obrazów w całości. Konstrukcje te działają zarówno na poziomie symbolicznym, jak i praktycznym jako narzędzia kierujące odwiedzających do konkretnego miejsca w przestrzeni. Współtworzą one jedną jakość wraz z rzeźbami – lampami oraz podestami – zaprezentowanymi przy wejściu do galerii, stanowiącymi niejako początek wystawy „Nine Lives”.
Prace Øystein Aasana, składające się z rzeźb, instalacji, obrazów, ręcznie robionych książek, archiwów, kolaży oraz elementów architektonicznych podejmują wątki związane z właściwościami pamięci, rolą obserwatora oraz jego relacjami z dziełem sztuki w kontekście wystawy. Od 2006 roku Aasan pracuje nad swoim archiwum „Never Ending Memory”.
---
Øystein Aasan mieszka i pracuje w Berlinie. Jest autorem solowych wystaw w galeriach: PSM, Berlin (2015, 2014, 2011, 2008); Another Space, Kopenhaga (2014); oraz Sørlandets Kunstmuseum, Kristiansand, Norwegia (2011). Jego prace prezentowane były w ramach licznych grupowych wystaw np. w Nasjonalmuseet, Norwegia (2013) oraz Kristiansand Kunsthall, Norwegia (2012). W 2015 Aasan zrealizował solowe wystawy w Kunsthalle Lingen (Niemcy) oraz w Fotogalleriet Oslo (Norwegia).
Susanne Prinz jest kuratorką i autorką tekstów mieszkającą w Berlinie. Posiada wieloletnie doświadczenie w komercyjnym sektorze świata sztuki, które zdobyła pracując jako dyrektorka galerii Rüdiger Schöttle w Monachium, Christian Nagel w Berlinie oraz jako dyrektorka targów Berlin Art Fair. Po zdobyciu tych doświadczeń podjęła decyzję o zmianie i postanowiła pracować już głównie w kontekście muzealnym i non-profit. Obecnie jest dyrektorką L40-Kunstverein przy Rosa-Luxemburg-Platz w Berlinie, gdzie od 2009 roku zrealizowała program obejmujący ponad 70 wystaw oraz wydarzeń artystycznych. W swojej praktyce kuratorskiej Prinz skupia się przeważnie na sztuce w kontekście przestrzeni publicznej. Pracowała dotychczas m.in. z Christian-Phillip Müller, Clegg & Guttmann, Michael Sailstorfer oraz Michael Beutler. Prinz wykłada również na akademiach sztuki w Kassel, Salzburg, Linz oraz Montpellier.
---
Wernisaż
08.03.2016 godz. 19
Wystawa
09.03 - 23.04.2016r.
wtorek-sobota godz.15-19
kuratorka: Susanne Prinz
Wstęp wolny
Foto:
materiały organizatora