Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

"Die-Cast" Piotra Skiby: Zona Sztuki Aktualnej

Data wydarzenia: 
Sobota, 23 Styczeń, 2016 - 12:00

Zona Sztuki Aktualnej inauguruje początek nowego roku wystawą Piotra Skiby, młodego artysty związanego z Wrocławiem, który w Szczecinie uczy rysunku na Akademii Sztuki.

Na wystawie prezentowane są najnowsze dokonania artysty z lat 2014-16. Siedem prac wykonano brązie, aluminium, i stali w technice odlewniczej, podczas której dochodzi do utraty pierwotnego modelu - ang. die-cast. Obiekty, które Skiba wybrał do odlewów to przedmioty codziennego użytku, element naszej kultury popularnej. Podstawowym ich zadaniem jest użyteczność - gąbka, zatyczki do uszu, pokrywki gorących napojów; część z przedmiotów jest też produktem, który chcemy mieć, ze względu na pop-kulturowy symbol lub znak firmowy (kapcie Homera, ochraniacz na zęby Nike). Przede wszystkim są to przedmioty służące współczesnemu konsumpcyjnemu społeczeństwu. Artysta nie poddaje odlewów obróbce, mającej na celu osiągnięcie złudzenia oryginału. Celowo zostawia obiekty takimi, jakie zostały odlane, pokazując w ten sposób techniczny element procesu odlewniczego.
 
Na uwagę zasługuje sposób w jaki obiekty zostały wpisane w przestrzeń Zony - prace zajęły elementy architektury galerii - podłogi, ścianę, schody. Zrezygnowano z jakichkolwiek kubików, postumentów, wyniesień a nawet podpisów pod pojedynczymi pracami. Dzięki temu obiekty możemy podziwiać takimi jakie są, na wyciągnięcie ręki, bez zewnętrznych "dekoracji" podnoszących błahy przedmiot do rangi dzieła sztuki.
 
Sztuka Skiby polega na tworzeniu artefaktów, które powielają schematy naszej codzienności, dlatego nie zostają w żaden sposób uduchowione - leżą na podłodze, gotowe do wzięcia, dotknięcia. Wyglądają jak zabrane wprost z warsztatu artysty i w zderzeniu z przestrzenią "white-cube" galerii sztuki nabierają nowych wartości.
 
---
 
Piotr Skiba - Urodził się w 1980 we Wrocławiu. Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. Tworzy filmy, obiekty i instalacje. W swoich realizacjach często porusza tematykę wykluczeń, rasowej nietolerancji i alienacji społecznej. Interesuje go problematyka używania odmiennej tożsamości i estetyka peryferii. Często w swoich realizacjach posługuje się obiektem znalezionym. Obszarem zainteresowań w praktyce Skiby są np: ortezy ortopedyczne, wkładki do butów, akcesoria sportowe, fragmenty znalezionych na ulicy odpadów, które artysta próbuje zdefiniować na nowo, zaburzając nasze przyzwyczajenie do ich funkcji, ciężaru lub ulotności. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Jest wykładowcą na Akademii Sztuki w Szczecinie.
 
Jedną z prac Piotra Skiby zakupiła pod koniec 2014 roku szczecińska Zachęta Sztuki Współczesnej. "Vulgar Display of Power" z 2013 r. składa się z instalacji oraz wideo dokumentującego performens artysty z wykorzystaniem silikonowej maski.
 
---
 
DIE-CAST
Piotr Skiba
kuratorka: Aurelia Nowak
 
wystawa czynna:
15.01-26.02.2016
wt-sb. 15.00-19.00
 
Wstęp wolny
zona.akademiasztuki.eu
Foto: 
Marcin Szneider

Zobacz również