Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

'Nach Osten' - Alicja Kwade w Trafo

Data wydarzenia: 
Środa, 2 Grudzień, 2015 - 13:15

Ostatnia w tym roku duża wystawa w Trafostacji Sztuki to prezentacja twórczości Alicji Kwade - urodzonej w Katowicach młodej artystki z Berlina.

Światło i Prawda

Tytuł wystawy Nach Osten (Na Wschód) jest jednocześnie nazwą instalacji z 2013 roku, która stanowi centralny punkt przeglądu twórczości artystki w Trafo. Żarówka umieszczona w kompletnie ciemnej hali dawnego budynku transformatorowni kołysze się wahadłowo obracając wokół własnej osi w ciągu 24 godzin. Jeden z najbardziej błahych przemiotów codziennego użytku wyznacza strefy światła i mroku, nieustannie przenikające się za sprawą ciągłego ruchu wahadła. Jednocześnie użycie żarówki w roli wahadła Foucaulta dowodzi o ruchu obrotowym Ziemi i uzmysławia absurdalny fakt, że wszyscy żyjemy na obracającej się kuli (!). To jeden z ważnych aspektów twórczości Kwade - badanie granicy rzeczywistości i podważanie "uniwersalnych" prawd.
 

Ruch, Czas i Przestrzeń

Oprócz tytułowej pracy na wszystkich kondygnacjach Trafostacji prezentowane są wczesne filmy artystki z lat 2003-2005 oraz późniejsze - po roku 2007. W sumie 9 prac wideo - eksperymentów ze światłem, ruchem i czasem, które na wystawie w Szczecinie są prezentowane po raz pierwszy. Szkoda jednak, że na wystawie w Trafostacji Sztuki zabrakło minimalistycznych rzeźb-obiektów, które są znakiem rozpoznawczym bieżącej twórczości Kwade i obiektem pożądania wielu galerii i kolekcjonerów sztuki.
W wywiadzie dla TVP Szczecin Alicja Kwade przyznała, że wideo-art w jej początkowej twórczości wynikał z ograniczonych środków wyrazu jakimi mogła dysponować jako młoda artystka. Pomimo dużego i imponującego dorobku jest wciąż młodą artystką, której twórcza droga może przybrać różne kierunki. Wydaje się, że wykorzystanie pierwszych prac byłoby znacznie ciekawsze w przypadku dojrzałych artystów z bogatym dorobkiem.
 
Wystawa w Trafostacji jest pierwszą indywidualna wystawą Alicji Kwade w Polsce. W tym kontekście tytuł wystawy Nach Osten oznacza też powrót artystki do kraju narodzin.
 
---
 
Alicja Kwade (urodzona w 1979 roku w Katowicach, Polska), mieszka i pracuje w Berlinie, gdzie studiowała na Universität der Künste w latach 1999 – 2005. 
W swoich interdyscyplinarnych działaniach używa obiektów takich jak lustra, lampy, szkło i kamień, by zakwestionować strukturę rzeczywistości, bawiąc się regułami mentalnej percepcji i fizycznego doświadczenia przestrzeni i czasu. Tworząc wysmakowane, melancholijne wszechświaty, bazujące na zasadzie powielania i na zaskakujących manipulacjach, Kwade porusza poważne kwestie dotyczące nauki, struktury społecznej i świata fizycznego. Czyni to w sposób, który sprawia, że widz przewartościowuje swój pogląd na temat celu istnienia oryginalnych obiektów. 
Ostatnie wystawy indywidualne artystki miały miejsce w Haus am Waldsee, Berlin (2015), Public Art Fund, Nowy Jork (2015), Kunsthalle Mannheim (2015), Kunsthalle Nurnberg (2015), Schirn Kunsthalle we Frankfurcie nad Menem (2015), Kunstmuseum St. Gallen (2014) oraz Haus Estry w Krefeld (2014). Jej prace były również prezentowane w ramach wielu wystaw zbiorowych, takich jak w MUDAM w Luksemburgu (2015), Bass Museum of Art, Miami Beach (2014), Kunsthalle Wien (2014), Museum of Contemporary Art  w Detroit (2013), Public Art Fund Exhibition w Park City Hall w Nowym Jorku (2013) i CCA Wattis Institute for Contemporary Arts, San Francisco (2012). Jej prace znajdują się w kilku międzynarodowych kolekcjach prywatnych i publicznych. Laureatka Hector Preis (Kunsthalle Mannheim) (2015), Nagrody Roberta Jacobsena (2010) i Piepenbrock Förderpreis für Skulptur (2008)
 
---
 
Wystawa 29 listopada 2015 - 28 lutego 2016
 
Godziny otwarcia wtotek-niedziela 11-19
Wstęp normalny 10 zł / ulgowy 5 zł
 
Foto: 
Marcin Szneider

Zobacz również