Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Alicja Kwade 'Nach Osten' w Trafostacji Sztuki

Gdzie: 
Trafo - Trafostacja Sztuki, ul. Świętego Ducha 4
Data wydarzenia: 
Sobota, 28 Listopad, 2015 - 18:00 do Niedziela, 28 luty, 2016 - 19:00
Za ile: 
10 zł / 5 zł

Na pierwszej wystawie instytucjonalnej w Polsce, Alicja Kwade, berlińska artystka urodzona w 1979 roku w Katowicach, przekracza granice ‘white cube’, umieszczając swoje dzieła w postindustrialnej przestrzeni TRAFO.

Widoczne we wczesnych pracach wideo, czarujące światłem i dźwiękiem instalacje prezentują wizję świata artystki widzianego jakby w zwierciadle, w którym zwykła żarówka staje się reprezentacją ulotnego śladu na cienkiej granicy między iluzją i rzeczywistością.  
 
Śledząc dorobek artystki, zauważa się w jej twórczości niesamowitą atmosferę ‘strefy mroku’, która zarówno fascynuje, jak i niepokoi wykorzystaniem relacji światła i ciemności. W tej przestrzeni obiekty tracą swoją rozpoznawalność. Oryginalna postawa i silne estetyczne manipulacje Kwade wchodzą w interakcję z unikalną architekturą TRAFO, skutkując zaskakującymi aranżacjami, które odnoszą się zarówno do postindustrialnego charakteru instytucji, jak i do otaczającego ją miasta. 
 
Praca Kwade ‘Nach Osten’, która dała nazwę ekspozycji, zanurza w mroku halę główną TRAFO. Huśtająca się wahadłowo żarówka zwieszona z wysokości 14 metrów obraca się wokół własnej osi w ciągu 24 godzin, wyznaczając na nowo strefy jasności i ciemności. Po raz pierwszy praca ta prezentowana jest w kontekście poprzedzających ją, uprzednio nie wystawianych, wczesnych prac wideo ukazujących twórczość Kwade i odzwierciedlony w niej rozproszony świat, widziany ‘jakby w zwierciadle, niejasno’. W przeciwieństwie do jej ostatnich wystaw wypełnionych surrealistyczną świetlistością, ekspozycja w TRAFO podkreśla ciemną stronę twórczości artystki. Rolą światła, kluczowego elementu w jej twórczości, jest w tym przypadku rzucanie cienia. 
 
Wzajemne oddziaływanie prac wideo, instalacji świetlnych i dźwiękowych oraz unikalnego układu wystawy współgra z postindustrialną architekturą TRAFO tworząc atmosferę, która zarówno fascynuje, jak i niepokoi, pozwalając artystce na grę z postrzeganiem przez widza iluzji i rzeczywistości.
 
---
 
Alicja Kwade (urodzona w 1979 roku w Katowicach, Polska), mieszka i pracuje w Berlinie, gdzie studiowała na Universität der Künste w latach 1999 – 2005. 
W swoich interdyscyplinarnych działaniach używa obiektów takich jak lustra, lampy, szkło i kamień, by zakwestionować strukturę rzeczywistości, bawiąc się regułami mentalnej percepcji i fizycznego doświadczenia przestrzeni i czasu. Tworząc wysmakowane, melancholijne wszechświaty, bazujące na zasadzie powielania i na zaskakujących manipulacjach, Kwade porusza poważne kwestie dotyczące nauki, struktury społecznej i świata fizycznego. Czyni to w sposób, który sprawia, że widz przewartościowuje swój pogląd na temat celu istnienia oryginalnych obiektów. 
 
Ostatnie wystawy indywidualne artystki miały miejsce w Haus am Waldsee, Berlin (2015), Public Art Fund, Nowy Jork (2015), Kunsthalle Mannheim (2015), Kunsthalle Nurnberg (2015), Schirn Kunsthalle we Frankfurcie nad Menem (2015), Kunstmuseum St. Gallen (2014) oraz Haus Estry w Krefeld (2014). Jej prace były również prezentowane w ramach wielu wystaw zbiorowych, takich jak w MUDAM w Luksemburgu (2015), Bass Museum of Art, Miami Beach (2014), Kunsthalle Wien (2014), Museum of Contemporary Art  w Detroit (2013), Public Art Fund Exhibition w Park City Hall w Nowym Jorku (2013) i CCA Wattis Institute for Contemporary Arts, San Francisco (2012). Jej prace znajdują się w kilku międzynarodowych kolekcjach prywatnych i publicznych. Laureatka Hector Preis (Kunsthalle Mannheim) (2015), Nagrody Roberta Jacobsena (2010) i Piepenbrock Förderpreis für Skulptur (2008).
 
---
 
Wystawa 29 listopada 2015 - 28 lutego 2016
Wernisaż 28 listopada godz. 18:00
 
Godziny otwarcia wtotek-niedziela 11-19
Wstęp normalny 10 zł / ulgowy 5 zł
 
 

 

Foto: 
materiały organizatora

Zobacz również