Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Filmowa jesień w Szczecinie - SEFF'15 za namiII edycja Szczecin European Film Festival zakończyła się rozdaniem nagród w szczecińskiej filharmonii. Wyjątkowo bogaty program tegorocznej edycji oraz ogromna liczba filmów konkursowych pozwala patrzeć optymistycznie na rozwój szczecińskiej imprezy.

Konkurs europejski

W konkursie europejskim o nagrody walczyły 32 filmy z 20 krajów wybrane spośród 1750 zgłoszeń. Produkcja wszystkich prezentowanych tytułów zakończyła się w latach 2014-15. W tym gronie znalazły się również 3 filmy polskie. Filmy podzielono na 6 bloków konkursowych prezentowanych od piątku do niedzieli w Akademii Sztuki.
 
Jury w składzie: Tomasz Raczek, Muriel Montini, Klaus Löser za najlepszy film badający granice filmu dokumentalnego uznało Leslie's Journey hiszpańskiego reżysera Marcosa Nine. Film opowiada historię Lesliego Howarda - propagandysty antynazistowaskiego, Żyda, który zginął w zestrzelonym przeez nazistów samolocie pasażerskim.
 
Nagrodę za najbardziej nowatorski język filmu dokumentalnego przyznano Mother-Rythm Franceski Fini. Eksperymentalny film włoskiej reżyserki jest wideo-kroniką jej związku z matką. Ciekawy język formalny na tyle uwiódł członków jury, że nagroda została przyznana jednomyślnie.
 
Najbardziej poruszającym filmem festiwalu został obraz Marty Prus Mów do mnie. Film opowiada historię Krzyśka - dwudziestojednolatka uzależnionego od marihuany, który walczy z uzależenieniem w ośrodku Monaru. Reżyserka przekracza rolę niemego obserwatora walki chłopaka i staje się częścią jego terapii.
 

Konkurs polski

W części polskiej o nagrody ubiegało się łącznie 10 tytułów, których producentem bądź koproducentem musiała być strona z Polski. Jury w składzie: Agnieszka Obszańska, Andrzej Titkow, Maja Wolińska zdecydowało o przyznaniu głównej nagrody filmowi Amerykanka. All Included. białoruskiemu reżyserowi Viktarowi Korzoun.
Bohaterem obrazu jest białoruski pisarz i dziennikarz Aleksander Fiaduta, który trafia po wyborach prezydenckich w 2010 roku do więzienia KGB - tzw. Amerykanki. Film został doceniony za narrację poważnej historii zrealizowaną w nieco ironicznym i dowcipnym tonie.
 
Wielkim wygranym polskiej części konkursu okazała się Zofia Pręgowska, która odebrała aż dwie nagrody za swój film Invisible/Niewidzialne. Obraz dokumentuje życie pani Krystyny - niewidomej seniorki, która pomimo wielu swoich ograniczeń od wielu lat tworzy poezję pełną wdzięku i mądrości. Film został nagrodzony przez festiwalową publiczność oraz jury transgraniczne, dzięki czemu obraz podczas tournee będzie mogła zobaczyć publiczność z landu Meklemburgia-Pomorze Przednie.
 

Historia festiwalu

Szczecin European Film Festival to nowy festiwal filmowy w Szczecinie. Jego pierwsza edycja odbyła się w 2014 roku. Wcześniej podobny pomysł funkcjonował przez 8 lat równolegle w dwóch miastach - Szczecinie po stronie polskiej oraz Neubrandenburgu po stronie niemieckiej. Festiwal nazywał się dokumentART i narodził się w Neubrandenburgu w 1992 roku.
W 2006 roku nawiązano współpracę ze szczecińskim stowarzyszeniem OFFicyna i festiwal przybrał bardziej transgraniczny charakter - wydarzenia odbywały się w Szczecinie oraz Neubrandenburgu. Z końcem 2013 roku skończyło się finansowanie festiwalu z programu współpracy Interreg i festiwal w całości przeniósł się do Szczecina pod nową nazwą - Szczecin European Film Festival.
Festiwal w Neubrandenburgu odbył się w pierwszej połowie października już po raz 24.
 

Nagrody

KONKURS EUROPEJSKI
 
Najlepszy film badający granice filmu dokumentalnego
(nagroda w wys. 15 000 zł ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
Leslie's Journey - Marcos Nine
Uzasadnienie Jury: Hollywood jest wehikułem marzeń, który dla aktora może być również miejscem drugiej szansy. Leslie Howard nigdy nie miał okazji zagrać pierwszoplanowej roli w filmie, jednak tutaj, poprzez fragmenty filmów i wspomnień, aktor sięga granic rzeczywistości i staje się bohaterem. Chimery i Iluzje stają się Prawdą.
 
Najbardziej nowatorski język filmu dokumentalnego
(nagroda w wys. 10 000 zł ufundowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej)
Mother-Rythm - Francesca Fini
Uzasadnienie Jury: Twórczyni podejmuje w swojej pracy video ofensywną adaptację motywu matki. W zaskakującej mieszance wątków analogowych i cyfrowych wciąż znajduje ona oryginalne rozwiązania, prowadząc fascynującą grę z maskami, obrazami i rytuałami. Zainspirowana „Psychomagią“ Alejandro Jodorowskyego, Francesca Fini zbliża się do mitu matczynego, uwalniając się od niego w akcie tworzenia. Jednocześnie stoi ona z jednej strony w tradycji sztuki performance i video XX wieku, z drugiej zaś stwarza bardzo osobisty, ale nigdy wyłącznie prywatny kosmos.
 
Najbardziej poruszający film
(nagroda w wys. 10 000 zł ufundowana przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego)
Talk to me/Mów do mnie - Marta Prus
Uzasadnienie Jury: Ten film to psychologiczny rollercoaster. Reżyserka mimowolnie staje się bohaterką własnego filmu i zmuszona jest wejść do opowiadanej przez siebie historii. Narusza granice filmu dokumentalnego bo nie rezygnując z postawionych przed sobą profesjonalnych zadań przyjmuje odpowiedzialność za los swojego bohatera, a nawet próbuje nań wpłynąć. Co prawda gwałci definicje uprawianej sztuki, ale doświadcza przy tym humanistycznej inicjacji, wciągając przy tym widza w niespodziewaną spiralę emocjonalną.
 

KONKURS POLSKI

Najlepszy film, który otwiera nowe perspektywy dokumentu
(nagroda w wys. 10 000 zł ufundowana przez Prezydenta Miasta Szczecina)
Amerykanka. All Included - Viktar Korzoun
Uzasadnienie Jury: Nagradzamy film, który w sposób subtelny i wnikliwy, a zarazem dowcipny i ironiczny opowiada historię ludzkiego dążenia do wolności. Jest to film wykraczający poza konwencję klasycznego dokumentu, twórczy, płynnie operujący formą i opowiadający w sposób spójny indywidualną biografię wpisaną w szerszy kontekst historyczny.
 

POZOSTAŁE NAGRODY

Nagroda publiczności
(w wys. 1 000 eur ufundowana przez Telewizję Polską)
Invisible/Niewidzialne - Zofia Pręgowska
 
Nagroda Findling Landesverbandes Filmkommunikation e.V. Mecklemburg-Vorpommern
(nagroda w wys. 7 000 eur - tournee najlepszego polskiego filmu w klubach filmowych i kinach studyjnych Meklemburgii-Pomorza Przedniego)
Invisible/Niewidzialne - Zofia Pręgowska
Uzasadnienie Jury: Najpierw film wydaje się opowiadać o kruchości i wyzwaniach podeszłego wieku. Potem przepełnia nas energia, z jaką starsza pani nagrywa swoje wiersze do drewnianego mikrofonu. Kamera pozostaje bardzo blisko niej, świata jej wierszy, jej otoczenia. Niewiele jest dopowiedziane, raczej tylko zasugerowane – my widzowie musimy sami dopowiedzieć resztę.
 
Nagroda Dyrektora Zamku Książąt Pomorskich
(nagroda w postaci zorganizowania premierowego pokazu laureata finału Zachodniopomorskich Shortów SEFF'15 w Kinie Zamek)
Honor - Mateusz Żegliński
 
Nagroda Pubu filmowego Český Film dla laureata finału Zachodniopomorskich Shortów SEFF'15
(nagroda rzeczowa)
Honor - Mateusz Żegliński
 
Nagroda Stowarzyszenia OFFicyna w postaci nominacji reżysera filmu na członka jury Extra Shorts SEFF' 2016
BETONFRAß - Karten Kranzusch
 
Nagroda Stowarzyszenia OFFicyna dla zwycięzcy konkursu Telefon Art SEFF'15 w postaci prezentacji zwycięskiego filmu na pokazach pofestiwalowych w Polsce i Niemczech oraz nagrody rzeczowej
Śladami Chąśników - Szymon Pawlik
 
Wyróżnienie Stowarzyszenia OFFicyna dla finalisty Zachodniopomorskich Shortów za pozytywne wykorzystanie sztuki filmowej do integracji między pokoleniami
...bawmy się razem... Woodstock 2013 - Krzysztof Kuźnicki, Anna Wiśniewska, Andrzej Richter, Ryszard Soldat, Maria Soldat, Magdalena Richter, Helena Biała i Halina Jarmołowicz
 
---
Foto: 
Kacper Konarzewski

Zobacz również