Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Media Lab 2: W Miejscu

Data wydarzenia: 
Piątek, 27 Marzec, 2015 - 19:00

Druga odsłona Media Lab w Trafostacji Sztuki prezentuje cykl fotograficzny Mateusza Kiszki, którego bohaterem jest Martwa Wisła oraz wideo Urszuli Kozak o dawnej Gazowni Miejskiej w Warszawie.

Martwa Wisła
Mateusz Kiszka w swoim dyplomowym cyklu prezentuje zdjęcia dokumentujące liczącą 24 kilometry odnogę Wisły, która powstała po zmianach koryta rzeki w XIX wieku. Celem fotografa było przemierzenie całego odcinka od tamy do ujścia Bałtyku i zarejestrowanie miejsc cichych świadków historii. Wśród zdjęć znajdują się zarówno krajobrazy prawie nietkniętych ręką człowieka Żuław jak i silnie przekształcone tereny gdańskiej stoczni i portu. Podróżując razem z artystą na tym stosunkowo niedługim odcinku rzeki będziemy obserwować opuszczone wsie rybackie, wraki statków, przemysłowe nabrzeża, kontrasty ruin średniowiecznych spichlerzy i współczesnych apartamentowców oraz historyczne Westerplatte.
 
Fotografie zostały wykonane aparatem wielkoformatowym na negatywach 4x5 cala w okresie od stycznia do kwietnia 2012 roku.
W Trafostacji zaprezentowano przegląd części z 29 zdjęć składających się na cykl o Martwej Wiśle. Wszystkie reprodukcje zdjęć są do zobaczenia w katalogu obecnym na wystawie.
 
Gazownia Miejska Warszawa
Urszula Kozak w swoim wideo eksploruje przestrzeń rotundy - pozostałości po Gazowni Miejskiej w Warszawie. Kiedyś mieścił się w niej zbiornik gromadzący gaz, obecnie - pusta w środku gromadzi tylko wodę deszczową spływającą do środka przez dziurawy dach i niezabezpieczone ściany. Amfiladowe łuki, artykulacja ścian i rzut samego budynku przypominają rzymskie Koloseum. Do tej przestrzeni artystka wchodzi traktując budowlę jako opuszczone ciało, któremu poprzez działania performatywne można nadać nowy sens. Opuszczona ruina zostaje rozświetlona kolorową racą, która daje nadzieję na ponowne zagospodarowanie wyjątkowej przestrzeni.
 
Oprócz wystawy w Media Lab Trafo Urszula Kozak prezentuje zdjęcia i wideo z projektu 'EJŻ' w ramach swojej indywidualnej wystawy w Galerii 13 Muz. Wystawa jest pierwszą prezentacją twórczości laureatów Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE w ramach projektu FUTURE Keda Olszewskiego. EJŻ to subiektywne spojrzenie artystki na ruiny nigdy niedokończonej Elektrowni Jądrowej w Żarnowcu. Oprócz nagrodzonego na festiwalu wideo 'EJŻ' zobaczymy również wielkoformatowe zdjęcia z terenu Elektrowni oraz krótkie filmy inspirowane post-apokaliptycznym krajobrazem.
Wystawa w 13 Muzach do zobaczenia do 10 kwietnia.
 
---
 
Mateusz Kiszka (ur. 1985), absolwent Katedry Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Zajmuje się fotografią dokumentalną. Jego prace były pokazywane m.in.: na Fotofestiwalu (Łódź, 2008), w Galerii Sztuki Wozownia (Toruń, 2009) oraz w Zachęcie Sztuki Współczesnej (Szczecin, 2011).
 
Urszula Kozak (ur. 1989), ukończyła Liceum Plastyczne im. A. Kenara w Zakopanem. Jest absolwentką Katedry Intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Współorganizuje wydarzenia promujące sztukę wideo oraz performans i współpracuje z wydawnictwami muzycznymi. W 2014 roku otrzymała nagrodę Grand Prix w konkursie festiwalowym Inspiracje 2014 (Szczecin) za pracę Elekrownia Jądrowa Żarnowiec. Urszula Kozak mieszka i pracuje w Warszawie.
 
---
 
MEDIA LAB jest to druga, po TRAFO PLUG IN: PROJECT ROOM, cykliczna seria wystaw w Trafostacji Sztuki w Szczecinie, która prezentuje dialog dwóch popularnych mediów: wideo i fotografii. Program bada ich funkcję, kontekst i rolę oraz analizuje ich wzajemne relacje. Pokazuje, gdzie kończą się granice obu mediów, a gdzie mogą być one przekraczane. Celem jest również wywołanie dyskusji na temat miejsca wideo i fotografii w kontekście dominujących obecnie tendencji opartych na przekazie cyfrowym czy wirtualnym.
Co dwa miesiące począwszy od 30 stycznia 2015 roku MEDIA LAB przedstawia dwóch wybitnych artystów młodego pokolenia. W ramach MEDIA LAB pokazane już zostały prace Karola Komorowskiego i Alana Warburtona, druga odsłona zaprezentuje Mateusza Kiszkę i Urszulę Kozak, a kolejne będą dialogiem Filipa Ćwika i Volkana Kızıltunça, duetu Epectase (Corentin Fohlen i Jérôme Von Zilw) i Krzysztofa Maniaka, Tomasza Wiecha i Pawła Żukowskiego oraz Marka Kucharskiego i Dominiki Gęsickiej.
 
---
 
Wystawa: 28 marca - 10 maja
Kuratorka: Agata Ubysz, współpraca Patryk Pietras
 
godziny otwarcia:
wtorek-niedziela 11-19
 
wstęp:
normalny 10 zł
ulgowy 5 zł
 
Foto: 
Marcin Szneider

Zobacz również