Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Przejścia graniczne w Galerii 13 Muz

Data wydarzenia: 
Wtorek, 12 Maj, 2015 - 16:30

W ramach 'międzymiastowej' wystawy Przejścia Granicze mamy okazję zobaczyć prezentację artystów z lublińskiej Galerii Białej, w której debiutowali między innymi Robert Kuśmirowski czy Bogna Burska.

Tematyka prac jest różnorodna, podobnie jak użyte media artystyczne w postaci: realizacji rysunkowych i malarskich, obiektów, instalacji, fotografii, malarstwa, książki artystycznej i filmów. Tym co łączy prezentowane prace jest miejsce łączące artystów - Galeria Biała w Lublinie.
 
Na ścianach pierwszej kondygnacji 13 Muz znajdziemy rysunki Mariusza Tarkawiana, które wykonał na kilka dni przed wernisażem wystawy. Czarno-białe szkice aż kuszą aby je pokolorować...
Inna instalacja site-specific znajduje się w jednym z pomieszczeń na poddaszu budynku. To Good Evil Rafała Czępińskiego, który hasła pochodzące z przestrzeni publicznych polskich miast przenosi do galerii tworząc z nich wielki mural wypełniający całe pomieszczenie.
 
W przestrzeń wystawy - co rzadko się zdarza - została włączona również Sala Kominkowa, która zwykle służy kameralnym koncertom i konferencjom. Znalazły się tam obrazy Violi Głowackiej z cyklu Rich Bitch oraz widowiskowe suknie wykonane z krawatów autorstwa Anny Nawrot. Feeria zdobień Sali Kominkowej przytłacza każdą sztukę jaka się w niej znajdzie, dlatego również tu potrzeba dłuższej chwili aby odnaleźć to co najważniejsze.
 
Najmocniejszym punktem wystawy jest film Urszuli Pieregończuk prezentowany na parterze 13 Muz pt. Robert, May, Rebeka. Jest to poetyckie, niepokojące dzieło o wojennych traumach czterech fikcyjnych postaci. Wideo powstało z inspiracji i wrażeń autorki płynących z publicystyki i literatury wojennej. Film zdobył II. miejsce na IN OUT Festival 2014 w Gdańsku.
 
Wystawa w 13 Muzach nie jest podsumowaniem działalności Galerii Białej na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, lecz raczej autorską prezentacją artystów związanych z Galerią. Choć nie brakuje tu osób z dużym dorobkiem, to jednak jest to głównie promocja artystów młodego pokolenia.
Pewne niedostatki wystawy wynikają z niezwykle trudnej przestrzeni Galerii 13 Muz, która przez kilknaście ostatnich lat pełniła różne funkcje, a przystosowanie jej do organizacji wystaw nigdy nie zostało przeprowadzone gruntownie. Odświeżenia wymagają zwłaszcza przestrzenie na poddaszu budynku, których charakter nieco ujmuje pracom tu prezentowanym.
 
W wystawie biorą udział artyści związani z Galerią Białą w Lublinie:
Tomasz Bielak
Rafał Czępiński
Viola Głowacka 
Jan Gryka
Paulina Kara
Anna Nawrot 
Irena Nawrot 
Edmund Okstom
Ula Pieregończuk
Szymon Popielec
Krzysztof Sołowiej
Kamil Stańczak 
Mariusz Tarkawian
 
Równolegle w dniach 15 maja- 12 czerwca w Lublinie odbywa się wystawa artystów związanych z Miejską Galerią Sztuki 13 Muz.
 
---
 
Wystawa: 24 kwietnia - 26 czerwca
 
godziny otwarcia:
pon.-pt. 10.00 -17.00
NOC MUZEÓW 16 maja: 18-24
 
Wstęp wolny
 
---
 
Film promocyjny wystawy Przejścia Graniczne na serwisie Vimeo - klik
Biogramy artystów z Galerii Białej w Lublinie - klik
Foto: 
Marcin Szneider

Zobacz również