Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

W Drodze: Clearing Spaces V w Trafo

Gdzie: 
Trafo - Trafostacja Sztuki, ul. Świętego Ducha 4
Data wydarzenia: 
Środa, 23 Wrzesień, 2015 - 19:00 do Niedziela, 29 Listopad, 2015 - 19:00
Za ile: 
10 zł / 5 zł
Po długiej - kilkumiesięcznej przerwie Trafostacja Sztuki projektem "W Drodze" reaktywuje swoją najmniejszą przestrzeń - Plug In: Project Room. Projekt przybliżający twórczość artystów z Ameryki Północnej został zainicjowany przez artystyczny duet z Kanady - siostry Broadbent.

Oczyszczając przestrzenie

Clearing Spaces to długofalowy projekt Sióstr Broadbent, składający się z siedmu części. Dotychczasowe odsłony serii odbywały się w formie wystaw połączonych z performensem w kilku miastach Kanady. Artystki opisują swój projekt:
W naszej bieżącej serii 'Oczyszczanie miejsc' dekonstruujemy obrazy i obiekty, które konceptualnie zawierają w sobie przeciwieństwa - sztucznej, masowo produkowanej kultury oraz elementów naturalnych; migocząca woda w basenie, podkreślone farbą mięśnie modeli, tęcze z neonowych świateł, narysowane fajerwerki, rośliny palmowe trzymane w domu.
 

Clearing Spaces V

V część projektu, która ma swoją premierę w Szczecinie, to krótkometrażowy film zrealizowany przy współpracy galerii Huntclub z Toronto. Film reinterpretuje starożytny sumeryjski mit Inanny, bogini Nieba i Ziemi, która schodzi do podziemia, aby odkryć i zbadać swoje naciemniejsze obszary. W interpretacji sióstr Anna zostaje zesłana jako ofiara na pustynię na siedem dni bez jedzenia i wody. Schodzi do podziemi, gdzie znajduje się spa. Zostaje tam poddana kolejno siedmiu zabiegom: manicure, strzyżenie, maseczka na twarz, depilacja woskiem, sauna, gorące kamienie, basen. Rytuały piękności kończą się jednak dość niespodziewanie...
Historia Anny jest w filmie przeplatana ujęciami sióstr wykonującymi narracyjny performens na pustyni w Arizonie. Po eksperymencie z Clearing Spaces V artystki planują stworzenie pełnometrażowego filmu.
 
---
 
Joy i Rose Broadbent to artystki multidyscyplinarne pochodzące z Toronto. The Broadbent Sisters przekształcają strefę domową w oniryczne królestwa, z których wymiatają magiczny pył, oczyszczając ich przestrzeń. Tematyka ich prac pozostaje pod wpływem praktyk medytacyjnych, rytuałów religijnych i pop-duchowości. Estetyka inspirowana jest masowo produkowanymi obiektami terapeutycznymi i elementami natury, natomiast performansy związane są z zaangażowaniem artystek w dziedzinę mody, filmu i przemysłu muzycznego. Wzajemną współpracę uważają za wyjątkowe pole krystalizowania się esencji formy i odkrywania telepatycznych dróg tworzenia. Aktualnie pracują w Studio 835 i są reprezentowane przez HUNTCLUB.
 
Według Hermann & Audrey, The Broadbent Sisters są Silnie połączone, ich multidyscyplinarność i postawa medytacyjna wobec sztuki tworzy ożywcze i niezwykłe doświadczenie dla społeczności. Sięgając po wszystkie formy, od malarstwa do performensu i rzeźby, The Broadbent Sisters przekształcają codzienne przestrzenie w magiczne i wypielęgnowane królestwa, przez które przepływa energia, zdmuchując magiczny pył.
 
Siostry prezentowały swoje prace w galeriach w Toronto: Art Gallery of Ontario, Cooper Cole, AWOL, Artspace Youngplace and HUNTCLUB. Są dyrektorkami artystycznymi przyszłorocznego ‘Massive Party XII’ w Art Gallery of Ontario. Ostatnio zakończyły pracę nad pierwszym filmem krótkometrażowym ‘Clearing Spaces V’, który został wybrany do konkursu międzynarodowego FOCUS.
 
 
---
 
Wystawa: 23 września-29 listopada 2015
Kuratorka: Justyna Werbel
 
Godziny otwarcia: Wtorek - Niedziela 11:00 - 19:00
Wstęp: normalny 10 zł / ulgowy 5 zł (bilet wstępu upoważnia do obejrzenia wszystkich aktualnych wystaw w Trafo)
 
Foto: 
Marcin Szneider

Zobacz również