Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Liczby, które frapują

Liczba. Pojęcie abstrakcyjne, twór abstrakcyjny fizycznej wielkości. A fizycznie to było i jest w liczbach przedstawiane, co nas otacza i co nas dotyczy. Przytaczane, będące niekiedy przebłyskiem wiedzy także odnoszą się do Szczecina.

Liczby wojny
W czasie II Wojny Światowej, w nocy 20 kwietnia 1943 roku (w dniu urodzin Hitlera) miało miejsce w Szczecinie bombardowanie. 350 samolotów pozbawiło dachu nad głową 39,5 tys. mieszkańców. 10 tys. dzieci poddano ewakuacji do Gartz, Pasewalk, Anklam i Stargardu. Nalotów i danych z każdym rokiem przybywało. Wzdryga człowieka na myśl o ogromie zniszczeń.
 
Liczby gospodarki
Stocznia Szczecińska im. Adolfa Warskiego. 12 tys. ludzi. Tyle pracowało w zakładzie w latach 70. Siedzenie na widowni Azoty Arena nie oddaje ilości, bo obiekt posiada jedynie 5403 miejsc. Ciężko sobie wyobrazić takie nagromadzenie stoczniowców, codziennie tam zmierzających. Zakładając oczywiście, że chodzili na zmiany. Trudno dzisiaj ujrzeć tak potężne rzesze podążające w jednym kierunku dzień w dzień. Bliskie temu obrazowi są dwa utwory muzyczne: "Tan" zespołu Kult oraz "Nowa Aleksandria" Siekiery.
 
Liczby tajemne
Jedna z wież Urzędu Wojewódzkiego i sala maszkaronów. Skrywa nie lada tajemnice. Co oznaczają arabskie i rzymskie sygnatury i daty (niezwiązane z ukończeniem omawianego gachu) na rzeźbach? Według najnowszych informacji, które udało się ustalić, są to odlewy czterech specjalistycznych firm budowlanych. Spośród nich wybierano odpowiednie modele mające pełnić funkcje dekoracyjne.
Wolnomularstwo, czyli loże masońskie, które istniały kiedyś na terenie Szczecina też owiane są symboliką liczb. Loża Trzech Cyrkli w miejscu dzisiejszego Teatru Polskiego na Swarożyca i plan trójkąta masońskiego w okolicy, dwie kolumny przy wejściach do budynków i symbol trzeci w postaci osoby przechodzącej między nimi - masona, czy dwa stopnie - ucznia, czeladnika. Oznaczeń liczbowych w wolnomularstwie jest znacznie więcej, co zachęca do własnych poszukiwań na mieście.
 
Liczby cmentarne
Osobiście spacer po Cmentarzu Centralnym nie jest dla mnie niczym niemiłym, smutnym. Niesamowicie wielki obszar i parkowy charakter zamazują poniekąd jego docelowość. 167,8 hektarów sześciennych czyni go największą metropolią cmentarną w Polsce i jedną z potężniejszych w Europie. Pochowanych zostało tu już ponad 300 tys. istnień ludzkich. To około 3/4 obecnej liczby mieszkańców zachodniopomorskiej stolicy.
 
I na zakończenie, ku uciesze gawiedzi, liczba 45 mln złotych. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ma się czym pochwalić, zamykając 2014 rok. Jestem pełna nadziei dalszego rozwoju gałęzi. Niech miażdży ciągi cyferek komplementujące centra handlowe, które pasują do Szczecina jak kwiatek do kożucha.
Foto: 
Szymon Skorupski

Zobacz również