Data wydarzenia:
Sobota, 13 Czerwiec, 2015 - 18:00
W Trafostacji Sztuki drugi w tym roku tak duży przegląd twórczości jednego artysty. Tym razem szczecińska publiczność ma okazję zobaczyć 4 instalacje wideo izraelskiego artysty Gilada Ratmana, który swoją pozycję ugnruntował na Weneckim Biennale w 2013 roku prezentując wideo 'The Workshop'.
Five bands from Romania
To jedna z dwóch prac, które mają światową premierę podczas szczecińskiej wystawy. Zajęła przestrzeń głównej sali Trafostacji, gdzie zainstalowano dwa wielkie ekrany oraz tajemnicze pudło. Dwukanałowe wideo prezentuje 5 zespołów heavy-metalowych z Rumunii, które gdzieś na łące, w otoczeniu owiec i bydła grają cichy koncert, którego niemal nikt nie słyszy. Wcześniej członkowie zespołów zakopali nagłośnienie w ziemi, tak że wzmocnienie dźwięków zdaje się docierać tylko do jej wnętrza. Instalacji możemy doświadczać na dwa sposoby: w ciszy otwartej przestrzeni oraz w specjalnie zbudowanym pudle wyposażonym w głośniki, dzięki którym poznamy również warstwę dźwiękową wideo.
Według Ratmana heavy-metal i jego społeczność działająca nieco na marginesie kultury odnosi się do przemian społeczno-politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej na początku lat 90. W instalacji 'Five bands from Romania' znajdziemy wspólne płaszczyzny do innych prac Ratmana: kolektywna praca, budowanie wspólnoty oraz specyficzna łączność technologicznego społeczeństwa są ważnymi punkatami zainteresowania artysty.
Swarm
To ostatnia, najnowsza praca Gilada Ratmana. Pięciokanałowa instalacja wideo została świetnie wpasowana w przestrzeń piwnicy Trafostacji, tworząc spójne widowisko z najciekawszą salą galerii. Na styropianowych ekranach zamocowanych pomiędzy słupami sali obserwujemy ciekawy spektakl w wykonaniu mini-dronów krążących w abstrakcyjnej przestrzeni zbudowanej również ze styropianu.
Wspólnota pracy - tytułowy Rój nie jest jednak tworzona przez same drony, ale przez ludzi nimi sterujących, którzy pojawiają się na niektórych ujęciach.
Multipillory
Jak sama nazwa sugeruje 'Multipillory' jest instalacją wieloznaczeniową. Obraz wyświetlany jest na drewnianej konstrukcji użytej podczas nagrywania wideo. Drewniana konstrukcja nawiązuje do ścianki, jakie spotkać możemy w wielu atrakcyjnych turystycznie miejscach i parkach rozrywki. Grupa półnagich postaci pozuje do zdjęcia użyczając jedynie swoich głów. Reszta ciała znajduje się tuż za ścianką, w przestrzeni która w normalnych warunkach nie jest dostępna dla obiektywu aparatu. To właśnie z tej ukrytej strony obserwujemy nagość modeli oraz ich wyjątkowo trudne pozy, jakie musieli przyjąć żeby znaleźć się we właściwym miejscu ścianki. Ich głowy nie są w żaden sposób związane z obrazem jaki znajduje się na ściance, tymbardziej dziwi ich rozmieszczenie które wymusza tak trudne pozycje modeli.
W pracach Ratmana cel i przyczyna zachowań prezentowanych postaci nigdy nie jest jasna, stąd również tu musimy szukać znaczeń gestu aktorów biorących udział w przedstawieniu artysty.
588 Project
W tej dwukanałowej instalacji wideo artysta bada kolejną ciekawą subkulturę - fetyszystów nurzania się w błocie. Grupa postaci ukrytych w błotnym zbiorniku zdaje się walczyć o wydostanie się na powierzchnię chwytając przy tym łapczywie powietrze, które doprowadzone jest za pomocą przezroczystych rurek. Rurki są połączone z fletami zwisającymi z pobliskich drzew, więc domyślamy się że w tym przedstawieniu chodzi o zespołowy koncert gry na flecie. Jednak to tylko złudne wrażenie - rurki zapychają się błotem a flety są podłączone do rurek ze złej strony, więc o żadnych dźwiękach gry na instrumencie nie może być mowy. Najważniejszy jest sam rytuał i przyjemność płynąca z 'pływania' w błotnistej mazi.
Wystawa Four Works jest drugą tak dużą indywidualną wystawą w Trafostacji w tym roku. Nie sposób uniknąć porównań do wcześniejszej wystawy Religo, co uczynił już nawet wiceprezydent Krzysztof Soska obecny na wernisażu.
Wcześniejsza wystawa - Religo Nicola Samori była w pewnym sensie prezentacją twórczości uniwersalnej. Medium - malarstwo i rzeźba jako dwie najbardziej klasyczne sztuki piękne oraz temat prac - religia, odniesienia do historii sztuki - to mogło się podobać zarówno miłośnikom sztuki dawnej jak i współczesnej. Wystawa Ratmana to zdecydowanie sztuka naszych czasów. Medium - wideo oraz temat - wspólnota, kolektywne działanie i przesycona technologia życia.
Na szczeście wybór prac prezentowanych w przestrzeni Trafo nie pozostawia widza mniej obytego ze sztuką współczesną w trudnej sytuacji zagubienia. Bez wątpienia takie uczucie może towarzyszyć wielu osobom przy przeglądaniu twórczości Ratmana na jego osobistym kanale w serwisie vimeo... Tymbardziej na wystawę w Trafostacji warto się wybrać.
---
Gilad Ratman - urodził się w Hajfie, w Izraelu w 1975 roku i studiował w Akademii Sztuk Pięknych i Rzemiosł Artystycznych Besaleel (BFA) w Jerozolimie oraz na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Wystawiał m.in. w Muzeum Sztuki Współczesnej w Chicago (2011), w Muzeum Sztuki Bass w Miami (2012), w Instytucie Sztuki Współczesnej w Filadelfii (2011), w Centrum Sztuki Współczesnej „Garage” w Moskwie (2010), i w Centrum Sztuki Współczesnej w Dallas. Brał udział m.in. w Biennale Sztuki Współczesnej w Herclijja (2011), w Rencontres d’Arles we Francji (2010), w ekspozycji „Greater New York” w MoMA PS1 w Nowym Jorku (2010). W 2013 roku reprezentował Izrael w pawilonie tego kraju na 55. Biennale Sztuki w Wenecji. Zaprezentował tam wielowymiarową instalację The Workshop z gatunku site-specific. Ratman został uhonorowany m.in. nagrodą Anslema Kiefera, przyznawaną przez Wolf Foudation (2011), wyróżnieniem dla młodego artysty przez izraelskie Ministerstwo Kultury, nagrodą Givon.
Gilad Ratman w serwisie vimeo
---
Wystawa: 14 czerwca - 26 września
Kurator: Sergio Edelsztein
Godziny otwarcia: Wtorek - Niedziela 11:00 - 19:00
Wstęp: normalny 10 zł / ulgowy 5 zł
Foto:
Marcin Szneider