Na wystawie zobaczyć możemy zdjęcia dokumentujące działania performatywne oraz instalacje przestrzenne z wykorzystaniem masek.
Jak opisuje sama autorka, projekt OD DO zainspirowany został tradycją teatralną gry w masce. Maski zostały wykorzystane w działaniach performatywnych artystów sceny - efekt możemy obejrzeć na zdjęciach Piotra Nykowskiego dokumentujących akcję. Dodatkowo poszukiwania specyfiki miejsca podczas przygotowań do projektu zaowocowały zaaranżowaniem sytuacji na linii obiekty-przestrzeń. Polami ekspozycji stały się okna budynku i inne składowe jego architektury.
Projekt OD DO porusza również problem dewastacji i zaniedbań kultury. Budynek OFF Mariny był w przedwojennym Szczecinie miejscem zabawy, wypoczynku i kultury. Mieściła się w nim restauracja Tiergarten, która służyła również jako miejsce przedstawień teatralnych. Podczas II Wojny Światowej budynek był miejscem skoszarowania przymusowych robotników obozu pracy. Źródła podają, że przygotowanych miejsc było 250, jednak w rzeczywistości liczba skoszarowanych Polaków wynosiła 430-500 osób. Wacławczyk postanowiła oddać charakter przestrzeni w czasie istnienia w niej koszarów. W głównej hali rozłożono 250 kocy - symbol legowisk pracowników. Wykorzystano również maski symbolizujące samych robotników aby oddać koszmar obozu pracy. Sesję możemy zobaczyć na zdjęciach Nykowskiego.
Foto:
Marcin Szneider