Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

"Przemiany. Od Klingera do Kanoldta" oraz "Grafika Gra Sztuki" - dwie wystawy w Muzeum Narodowym

Data wydarzenia: 
Czwartek, 12 luty, 2015 - 18:00 do Niedziela, 12 Kwiecień, 2015 - 18:00

Do pierwszych dni kwietnia możemy oglądać w głównym gmachu Muzeum na Wałach Chrobrego wystawy prezentujące dwa odmienne spojrzenia na grafikę - sztukę powielania obrazu.

Przemiany. Od Klingera do Kanoldta – grafika krajów niemieckojęzycznych ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie
 
Wystawa prezentuje sztukę niemiecką drugiej połowy XIX i pierwszych dekad XX wieku w okresie burzliwego rozwoju kulturowego i u progu wielkich wydarzeń nowego millenium. Ekspozycja przedstawia krąg artystów związanych z najważniejszymi ośrodkami kulturalnymi na mapie ówczesnych krajów z kręgu kultury niemieckiej - Monachium, Dusseldorf, Berlin, Drezno, Wiedeń, Stuttgart. Prezentowane grafiki zostały podzielone na cztery tematyczne działy : 1.Przemiany Boga, 2.Głowa, 3.Czas wojny i niedoli, 4.Do radości. Klasyfikacja odnosi się do tytułów 4 książek Ernsta Barlacha wydanych przez berlińską oficynę Paula Cassirera. Na wystawie odnaleźć możemy także dwie prace Ernsta Barlacha - artysty znanego w Szczecinie przede wszystkim dzięki pomnikowi "Matki Ziemi" na Cmentarzu Centralnym, odtworzonemu kilka lat temu. Wystawa oparta w dużym stopniu na grafikach zgromadzonych przez Waltera Riezlera - pierwszego dyrektora szczecińskiego muzeum, stanowi swego rodzaju kontynuację projektu "1913 Święto wiosny" z 2013 roku (były to obchody 100-lecia powstania Gmachu Głównego Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego - przyp.red.).
Wystawie towarzyszy wydanie pieczołowicie opracowanego polsko-niemieckiego katalogu z prezentacją wszystkich grafik oraz specjalistycznymi opisami.
Podczas ekspozycji przewidziany jest bogaty program wykładów historyków sztuki - szczegóły na stronach internetowych muzeum.
 
wystawa: 14 lutego - 12 kwietnia
kuratorzy: dr Ewa Gwiazdowska, dr Dariusz Kacprzak, dr Volker Probst
 
Grafika Gra Sztuki
 
Wystawa stoi niejako w programowej opozycji do równoległej wystawy "Przemiany" odbywającej się w tych samych pomieszczeniach Muzeum. Po pierwsze prezentuje dokonania artystów z XX i XXI wieku - a więc w zupełnie nowych realiach pojmowania i znaczenia sztuki. Po drugie, wystawa skupia się na procesie jaki towarzyszy powstaniu grafiki - która w istocie jest przecież produktem finalnym długiego, często żmudnego procesu technologicznego i twórczego. Tak więc pośród prezentowanych prac nie zobaczymy gotowych odbitek, ale całe serie matryc przedstawiających wiele różnych technik uzyskiwania grafiki: litografia, linoryt, drzeworyt, metaloryt, miedzioryt i inne. Naciekawiej w tym zestawie prezentuje się chyba regał wypełniony kamieniami litograficznymi z okresu 1900-2010.
Wystawa prezentuje dokonania czterech pokoleń artystów związanych z warszawską Akademią Sztuk Pięknych. Nastarszy z autorów prac prezentowanych w szczecińskim muzeum urodził się w 1882 roku, podczas gdy najmłodszy uczestnik wystawy ma 24 lata.
Niestety niedostatecznie intensywne światło utrudnia dokładne przyjrzenie się matrycom prezentowanym na kubikach w centralnej przestrzeni ekspozycji.
Wystawa została przygotowana przez Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wcześniej była prezentowana w Galerii Salon Akademii w Warszawie. Po ekspozycji w szczecińskim muzeum będzie wystawiona w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem.
 
wystawa: 14 lutego - 5 kwietnia
kurator: Dorota Folga-Januszewska
 
---
 
godziny otwarcia:
wt, śr, so 10-18
czwartek 10-20
niedziela 10-16
 
bilety:
normalny 10 zł
ulgowy 5 zł
W soboty wstęp darmowy.
 
---
 
Foto: 
Marcin Szneider

Zobacz również