Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Media Lab 6: Bez wiedzy Autora w Trafo

Data wydarzenia: 
Niedziela, 8 Listopad, 2015 - 17:45
Na ostatniej w tym roku wystawie z cyklu Media Lab Trafostacja Sztuki prezentuje prace artystów z nurtu Appropriation Art - Marka Kucharskiego i Dominikę Gęsicką.

To Sort out the Unknowns

Apollo 11 było misją kosmiczną, której głównym celem było pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu. Poprzedziła je misja Apollo 10, której celem było przygotowanie, test procedur, infrastruktury i sprzętu przed najsłynniejszą misją kosmiczną XX wieku. Podczas misji Apollo 10 kosmonauci zbliżyli się do powierzchni Księżyca na 14 km, wykonali serię zdjęć powierzchni satelity oraz przetestowali lądownik księżycowy LM. Podczas tej misji nakręcono również kilkudziesięciominutowy film dokumentalny To Sort out the Unknowns.
Na wystawie w Trafostacji Marek Kucharski prezentuje 5 ujęć wybranych z tego filmu. Zdjęcia wyświetlone na ścianach, w różnych formatach i konfiguracjach tracą swój pierwotny kontekst. Autor opowiada przy ich pomocy własną historię, której interpretacja zależy wyłącznie do widza.

El pilón

Po hiszpańsku pilon to deska do krojenia. Bohaterami wideo Dominiki Gęsickiej są dwaj przyjaciele - Jose i Antonio, którzy na codzień naprawiają deski do krojenia mięsa. Wieczorami niepozorny warsztat w którym pracują zamienia się w miejsce schadzek z prostytutkami.
Wideo prezentowane przez Gęsicką jest nagraniem innego filmu, który odkryła penetrując przestrzenie tajemniczego warsztatu Jose i Antonio. Na filmie oglądamy jedną z prostytutek która odwiedziła przyjaciół z warsztatu. Jej swobodne zachowanie w obliczu nagrywania na taśmie VHS pozwala przypuszczać, że mamy do czynienia z osobą po upojeniu alkoholowym lub o bardzo rozwiązłym życiu seksualnym. Być może osoba ta zachowała by się inaczej, gdyby zdała sobie sprawę, że nagranie może być wykorzystane w galerii sztuki.
 
---
 
Marek Kucharski (ur. 1982), absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Obecnie doktorant na Interdyscyplinarnych Studiach Doktoranckich UA w Poznaniu. Stypendysta miasta st. Warszawy, Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W swojej pracy posługuje się fotografią, wideo, instalacją i rzeźbą. Koncentruje się głównie na zagadnieniach związanych z szeroko pojętym zawłaszczeniem z dziedziny sztuki, zagadnień społecznych i elementów naukowych. Swoje prace pokazywał m.in.: w Niemczech, Szwajcarii, Meksyku, Czechach, Indonezji i Australii.
 
Dominika Gęsicka (ur. 1981) ukończyła Stosunki Międzynarodowe w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Aktualnie jest studentką trzeciego roku Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy). Należy do kolektywu fotograficznego ‘People You May Know’. Jej prace pokazywane były na Miesiącu Fotografii w Krakowie (Polska, 2014), Format Festiwal Derby (Wielka Brytania, 2015) i Fotograf Festival Praga (Czechy, 2015).
 
---
 
Wystawa: 7 listopada 2015 - 3 stycznia 2016
Kuratorka: Agata Ubysz
 
Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 11-19
Wstęp: 10 zł normalny / 5 zł ulgowy (bilet upoważnia do obejrzenia wszystkich aktualnych wystaw w Trafo)
 
Foto: 
Marcin Szneider

Zobacz również